Отивам във формацията на Манолова, за да хвърлям мостове към всички групи в парламента
Днес стана ясно, че към коалицията на Мая Манолова „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ се присъединява и партията "Движение на непартийните кандидати" (ДНК). Преди изборите за 46-о Народно събрание ДНК сключи партньорски договор с БСП и дори излъчи депутат в лицето на Минчо Христов. Той е един от четиримата съпредседатели на Движението, когото потърсихме за коментар на новата ситуация.
- Г-н Христов, вярно ли е, че „Движението на непартийните кандидати“ се присъединява към коалицията на Мая Манолова?
- Вярно е. Аз отивам там да хвърлям мостове към всички групи, за да не се повтори ситуацията, на която бяхме свидетели в последния парламент. Иначе Движението си е същото и ще изпълнява същата програма, която сме изпълнявали и преди.
- А имахте ли някакъв конфликт с Корнелия Нинова?
- Не. Имахме някои различия в групата, но това е съвсем нормално.
- Беше ли проблем за Вас, че не бяхте в истинска коалиция с БСП?
- Не, за нас беше важно да помогнем да бъдат приемани социални закони, като например преизчислението на пенсиите, на майчинските и редица други неща. Имахме някои различия, но това е нормално за всяка група. Например, за мен БСП не трябваше да връща мандата, а да предложи един почтен премиер и той да бъде гласуван в пленарна зала.
- Т.е. беше проблем, че не предложихте правителство?
- Не, просто моето мнение беше, че БСП трябва да предложи кабинет. И най-добре беше да отиде при Румен Радев и да предложи служебното правителство, каквото решение, между другото, беше взела самата БСП. Това беше най-добрият вариант, но това са неща, които са нормални. Всеки има различия. Имахме различия и по отношение на някои закони. Например, аз внесох закон за това не повече от 25% от загубите на вода да могат да се начисляват в сметките на гражданите. В момента загубите в България са около 60% и те се начисляват в сметките. Бях подкрепен от Министерството на околната среда и водите официално, бях подкрепен от омбудсмана на България, от други парламентарни групи, но нашата група беше по-резервирана – не знам защо. Но пак казвам, това е част от демокрацията, аз не се сърдя на колегите. Към БСП имам прекрасно отношение и аз, ако вляза в следващия парламент, ще направя всичко възможно да се преодолеят тези личностни проблеми и да се гледа важното, а важното е да има правителство, което да предложи бюджет, и парламент, който да приеме този бюджет – говоря за следващата година. Така че трябва да се гледа отговорно.
- Споменахте, че смятате да допринесете за партньорство с другите формации.
- Разбира се.
- А в БСП какъв беше проблемът...
- Нямаше никакъв проблем. Напротив, аз останах с много добри впечатления от моите колеги.
- Могат да Ви обвинят в безпринципност – току-що сте се присъединили към „БСП за България“, а сега изведнъж отивате при други.
- Ами те (ИБГНИ) ни поканиха, а това са решения, които взима ръководството на нашето Движение, то е напълно демократично. Просто решиха, че сега е моментът да се хвърлят мостове и да се направи всичко възможно между различните парламентарни групи, включително и БСП - твърдо го заявявам, да има някаква координация и просто да има най-сетне едно нормално, разумно правителство – това, което не се получи в последния парламент.
- И сега ще сте официално в коалицията „Изправи се.БГ! Ние идваме!“, а няма да е като при БСП, нали?
- Дали сме официално, или не - за нас това не е от такова значение. Но, да, мисля, че коалицията ще е официална.
- Това има значение за субсидията...
- Не, между другото, в последния парламент - само преди месец и нещо, аз внесох закон за пълното и безусловно премахване на партийната субсидия. Така че той е в деловодството и предстои да бъде предложен отново. И ако аз имам тази възможност, ще го предложа още в следващия парламент. А ако нямам тази възможност, тогава го предоставям на всеки един народен представител, по съвест, ако желае, да го внесе. Законът е готов и е наистина добре написан и той казва „пълно и безусловно премахване на партийните субсидии“.
- А какво е Вашето отношение към новата формация около Кирил Петков и Асен Василев? Симпатизирате ли им или по-скоро сте скептичен?
- Аз лично приветствам всички нови формации, мисля, че това е част от демокрацията. Мисля, че като министри в служебното правителство двамата свършиха добра работа. Така че ще работя, - включително ако има една сериозна коалиция, която да е в полза на България, - да бъдат включени и те, и БСП, и формацията на Мая Манолова, за да може да се решават проблемите на хората.
Днеска ги размаза по Канал 1. Тази жена е страхотна!!