С какво да внимаваме при закупуване на кола втора употреба? 5 важни съвета
Да притежаваш кола днес е не толкова лукс, колкото необходимост. В повечето случаи обаче не всеки може да си позволи закупуването на чисто нов автомобил.
Въпреки че автомобилите втора ръка са по-евтин вариант, това не означава, че не съществува възможност да се заблудим и дори излъжем при покупката.
Има различни начини да предотвратим това, за да бъдем по-спокойни при избора си. Ще ви предоставим 5 полезни съвета, които е добре да следвате при огледите за закупуване на автомобил втора ръка.
Предварително проучване и планиране
След като вече сте решили, че ще закупите автомобил втора ръка, направете проучвания относно:
- пазарна стойност на употребявани автомобили
Посетете автокъщи, разгледайте автосайтове, потърсете мнения в автофоруми, за да добиете представа за цената на автомобили, отговарящи на вашите нужди и изисквания.
Ще получите информация за марки, модели, година на производство, пробег, различни опции и общо състояние. Така ще се ориентирате около пазарна стойност, която да ви бъде отправна точка при договаряне.
- цена на поддръжката
Тъй като първоначалното обслужване на автомобила ще се изисква да смените различни части, разберете какви са цените от различни марки. При подобна проверка в онлайн сайтовете за авточасти ще ви стане ясно какви ще бъдат приблизителните ви разходи след покупката.
5 полезни съвета за покупката
При търсене на кола втора ръка човек може да попадне на недобре възстановени след удар автомобили, с неизправности, с юридически проблеми и др.
Макар че няма да купувате скъпа кола, не си струва да харчите пари напразно. Затова експертите насочват вниманието на всеки потенциален купувач към няколко полезни съвета:
Пазете се от нелоялни търговци
Много е важно откъде ще закупите автомобила си. Може да го направите най-вече от обява, от автоборса, автокъща или оторизиран вносител. Всеки от тези начини си има и положителни, и отрицателни страни.
При покупка от физическо лице може да се намалят разходите и да научите повече за слабите места на колата, но от друга страна, рисковете да бъдете измамени не са малки.
В някои автокъщи също можете да попаднете на некоректно отношение. Не се доверявайте на търговци, които продават на прекалено занижени цени. Най-добре заложете на оторизирани вносители, тъй като предлагат автомобили с ясен произход, с доказан пробег и с отразени сервизни обслужвания. Освен това е възможна и схема на лизинг.
Направете оглед и тест драйв
Основните неща, които трябва да проверите, включват:
-,гумите за неравномерно износване и грайфер под 3 мм;
- вдлъбнатини и драскотини;
- луфтове в сглобката и разлики в цветовете;
- състояние и нива на работните течности;
- електрическа инсталация;
- стъкла, фарове и стопове за пукнатини;
- тапицерия;
- наличие на резервна гума, аксесоари и състоянието им;
- обща амортизация, съответстваща на възрастта и пробега.
По време на тестовото шофиране забележете какъв дим излиза от ауспуха, не трябва да е сив или черен. Проверете как работят спирачките и дали предавките превключват плавно. Заслушайте се за нетипични шумове, направете и тест за течове.
Проверете колата в сервиз
Не игнорирайте проверката на колата в сервиз и имайте предвид, че продавачът няма да я откаже, ако има интерес от сделката. Добре е също да се направи и автодиагностика.
След като сте запознати с моментното състояние на колата, ще прецените и дали по-нататък ще са необходими големи ремонти. Това ще повлияе на решението ви дали да купите автомобила, или ако се нуждае от ремонт, да договорите по-ниска цена.
Помислете отговаря ли възрастта на пробега
DEKRA, германско дружество за технически прегледи, установява чрез анализ на събрани данни, че средният пробег на един автомобил за година е 15-20 хил.км. Принципно всеки автомобил се обезценява за първите 5 г. с около 60%, а след това вече по-бавно. Ако автомобилът е на 5 г. и има пробег от 100 хил.км, цената му може да се основава на възрастта.
Ниският пробег означава по-малко износен автомобил, но от значение е също къде и как е каран автомобилът, къде е държан, как е обслужван.
Поискайте нужните документи
Задължително изискайте документите за собственост на продавача, за платен данък, за преминат технически преглед и сервизната книжка. Проверете застрахователната история и дали автомобилът не е запориран, поискайте и VIN-номера.
Изберете автомобил, който сте сигурни, че може да поддържате и предвидете поне допълнителни 15% към бюджета, нужни за ремонтни дейности, обслужване и други разходи. При добро планиране и трезва преценка ще имате реален шанс да изберете подходящ автомобил с оптимално решение за съотношение между цена и качество.