Превозвачи плашат с блокади, искат компенсации заради скъпите горива
Превозвачите излизат на протест утре заради неизплатени помощи за подпомагане на бизнеса. Те заплашиха да блокират ключови кръстовища, пътни артерии и гранични пунктове, ако не получат компенсации заради скъпите горива и не им се дадат средства заради кризата, породена от пандемията от коронавируса.
Председателят на Конфедерацията на превозвачите Магдалена Милтенова каза пред Нова телевизия, че исканията не са политически.
Днес превозвачите ще се срещнат със социалния министър Гълъб Донев и от това дали ще им бъдат обещани средства, зависи дали ще протестират утре.
Народното събрание разпредели 40 млн. лева за транспортния бранш. Превозвачите обаче се надяват тези средства да бъдат разпределени възможно най-бързо и по адекватен начин.
"Никога не сме имали претенции кога ще бъдат разпределени средствата, това не е причината за нашия протест. Причината е липсата на останалите мерки. От 1 юни нямаме мярката 290 лв., а 60/40 беше направена с 40% спад в оборота. Искаме мярката 60/40 да бъде с 20% спад в оборота, да се възстановят тези 290 лв. помощ, както да се намери вариант за компенсиране на високите цени на горивата", заяви Милтенова в интервю за „Твоят ден“ на Nova News.
„Нашият протест не е самоцел. Не е политичеки и ако се постигне договорка със социалния министър при обещание, че държавата ще реши нашите проблеми и то в кратки срокове, може да говорим за отмяна на протеста. Сега няма как да коментираме какво ще се случи утре“, добави тя.
"Имахме сериозни затруднения в изплащането на възнагражденията. От август месец насам не получаваме помощ от държавата. В момента, ако можем да платим на нашите работници, те ще откажат да продължат да изпълняват задълженията си и ние по естествен път без да се налага да протестираме, ще спрем и няма да има транспорт“, заяви шефката на Конфедерацията на превозвачите.
"Ситуацията през лятото по отношение на линиите, които пътуват до националните ни курорти и до населените места, в които се развива туризъм, бе положително, но това не може да компенсира всички останали, които са нерентабилни. Там, където няма пътникопоток, ситуацията продължава да е тежка. Преди пандемията имахме затруднения с тези линии, а сега е още по-страшно", добави тя.
"До май месец получавахме подпомагане за трудовите възнаграждения, което даде шанс на колегите да оцелеят. Сезонът обаче приключи и хората нямат възможност да работят в националните курорти. Това не променя ситуацията с градските, междуселищните линии и до високопланинските райони. Има увеличение на субсидията с актуализацията на бюджета, но въпреки това тя е само за градски, за високопланински и за гранични райони", заяви Милтенова.
"Всички линии имат нужда от подпомагане. Единственият начин е да стана за трудовите възнаграждения, за да имаме поне шофьори", каза още тя.
Красимир Цветков от Националния таксиметров синдикат пък сподели, че са формулирани 5 искания.
"Искаме облекчаване на данъка по подобие на механизма, въведен през 2021 г. и изработване на ясна стратегия за транспорта и справяне с нерегламентираните превози", подчерта той.
Председателят на СПАМП Йонко Иванов заяви, че желанието им е да има промяна, исканията не са толкова финансови.
"Искаме ревизия на дейността на ръководния екип Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Подготвяме масов протест на учебни автомобили в края на октомври", каза още той.
аз не съм видял транспорта да е спрял ,това че карате за 1лв. на км. е друг въпрос