Големи хотели в Слънчев бряг останали празни, хотелиерите готови да протестират
Голяма част от хотелите в Слънчев бряг останаха празни. Някои бяха дори затворени, защото само с български туристи няма как да се запълнят тези големи леглови бази, които разчитат основно на чартърните програми, а те не се състояха. Това каза в „Денят започва“ по БНТ заместник-председателят на УС на Обединение "Бъдеще за туризма" Димитър Балтов.
„В протестна готовност сме от няколко месеца. Нямаме вече друг изход. Фирмите са опрени до стената и няма друго полезно действие“, добави той.
„Продължаваме да имаме проблем с невъзстановените суми за неосъществени пътувания на клиенти през 2020 г., от едни 15 милиона предвидени за тази цел, не се усвоиха 5 - тоест около 1/3, за което ние предупредихме, че ще се случи. Надяваме се с актуализацията на бюджета да се поправи тази грешка и да се възстановят тези суми“, заяви Балтов.
Той обясни, че парите не са усвоени поради рестриктивните условия на програмата, от които не са могли всички туроператори да се възползват.
„Сезонът беше кратък. Бързо свърши и останаха неудовлетворени доста хора“, изтъкна бизнесменът, който е собственик на една от най-големите туроператорски фирми у нас.
“На мен не ми се е случвало преди да отида на плажа и да няма места под чадърите... Хората искат да пътуват. Те въобще не се съобразяват с политическите мерки, които са доста странни“, каза пък директорът на Института по оценки и анализи на туризма доц. Румен Драганов.
„Хората искат да живеят и не се съобразяват с политиците. Ограниченията в туризма са безсмислени. Спирането на бизнеса е отвратително. Човек трябва да има право на труд“, коментира той.
Проф. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара пък изтъкна, че сезонът е бил кратък, труден, интензивен.
„Няма защо да го сравняваме с миналата година, защото загубите бяха над 70%. Тази година се оттласнахме от дъното. Успяхме да останем достъпни за някои основни пазари – румънския, чешкия, полския и немския и сведохме на тази основа загубите за 2020 г. на около 30%, но все още не сме върнали равнищата от предкризисните години“, добави той.
„Най-големи загуби търпим от британския пазар. Нямаше ги туристите от Обединеното кралство. Липсваха руснаците, скандинавците. Те не могат да бъдат компенсирани от българския пазар“, заяви проф. Маринов.
Хотелиерът Станислав Стоянов, който е и заместник-председател на Съюза на хотелиерите пък изтъкна, че печалбата на него и колегите му е била изядена от големите разходи.
„През тази година имаше добра заетост, след като се създадоха зелените COVID коридори, но всички разходи скочиха. Нещата не бяха прогнозирани и се оказа, че при тези обороти може да се каже, че почти сме стигнали нивото на 2019-та, но във финансово отношение може да сравним сезона с този от миналата година, защото печалбата е изядена от големите разходи“, подчерта той.
„Имахме добър сезон, но много кратък – 40 дни. По този начин работниците не могат да отидат на трудовата борса“, каза още хотелиерът.
При такава ваксинация,хаос и безхаберие относно мерките,никой няма да дойде тук!
Естествено,че ще предпочетат Гърция,Турция,Испания,Португалия...
И тези,които реват,че ги карали да се ваксинират,ще има да се надяват на чужденци...
Иначе да, протестирайте против мерките, сигурен съм, че така притока на туристи ще се удвои - цяла Европа със над 70% ваксинирани, ще си счупи краката да идва, в анти-ваксърска България.
Време е малко да се замислите, бре цяла Европа ли е толкова тъпа, или май пак ние...