Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Професията на пожарникаря е свързана с риск - ние влизаме там, откъдето хората бягат

За Асен Асенов да си пожарникар е призвание
Ключови думи: асен асенов, пожарникар, флагман, бургас

В навечерието на професионалния празник на пожарникаря, който се чества на 14 септември, Флагман.бг разговаря с Асен Асенов – началник на група „Пожарогасителна и спасителна дейност“ в Първа районна служба ПБЗН-Бургас. Той практикува една от най-достойните и смели професии от 16 години. 

- Г-н Асенов, след толкова години в пожарната – какво е за вас работата – просто професия или призвание?

- Да си пожарникар лично за мен е призвание, но и професия като всички останали, просто трябва да ти допадне. А когато работата ти харесва, тогава всичко върви по лесен начин. Не, че няма трудности, но те се преодоляват и се превръщат в опитности, а с годините ти дават една рутина. Тогава търсим и забавлението – например днес, по време на тържественото отбелязване на професионалния празник, видяхте демонстрациите с малките деца. Винаги съм поддържал тезата, че превенцията е най-важната в нашата дейност. Когато тя е на високо ниво, хората са запознати с правилата и има по-малко произшествия. 

- Трябва ли човек да има по-специални качества, да е по-издръжлив, по-силен например, за да стане пожарникар? Да помогнем с информация на кандидатите, които биха искали да влязат в системата.

- Да, разбира се, физическата подготовка е много важна. Дори това е част от условията, за да станеш пожарникар. Човекът трябва да има добра физическа подготовка. Ежегодно се провеждат физически изпити за действащите пожарникари и е необходимо да поддържаме форма. Все пак се налага с часове да сме на терен – работим под изключително тежки условия, напрежение, полагаме физически труд и човек може да се изчерпа. 

- Какви трудности срещате по време на работата на терен и не само. Хората съдействат ли ви и трябва ли да го правят изобщо?

- Много пъти хората ни помагат – кой с каквото може. Ние сме им изключително благодарни. Но нека да разграничим нещата, тъй като много често помощта може да представлява риск за тяхното здраве. Нашата професия е свързана с риск – ние влизаме там, откъдето хората бягат. Но пожарникарите сме подготвени – с топлозащитни облекла, каски ръкавици. Хората в стремежа си да помогнат или от паника при ситуацията могат да забравят всички тези детайли и с риск за своя живот да влязат в огъня. Нека да го правят само ако не представлява опасност за тях. 

- Какво бихте посъветвали хората, които искат да помогнат при пожар?

- Най-добрата помощ е да се обадят на спешния телефон 112. Колкото по-бързо го направят, толкова по-добре. Да посочат местоположение и да дадат възможно най-точната информация. Това е важно, за да може ние да реагираме адекватно и навреме. Нека хората да оставят по-сериозните неща на професионалистите. 

- Към края на пожароопасния сезон сме. За съжаление много горски територии у нас пострадаха при сериозни огнени стихии. Какво показват данните за Бургаска област спрямо предишни години. И може ли да се каже вече, че пожароопасния сезон е приключил?

- За съжаление не може да се каже, че вече е приключил, все още продължава. Дори вчера имахме две произшествия – в Крушевец и Ново Паничарево. Около 40 дка сухи треви са пламнали, засегната и малка част от гора . За щастие не е сериозно. Продължават горещините и опасността не е приключила. Затова призоваваме хората да не хвърлят неизгасени фасове, особено внимателни да бъдат при почистването на терени от суха растителност – често хората я горят, но при това сухо време може огънят да се разрасне на големи фронтове, да палят огньове само на предназначени места и да се съобразяват с правилата за безопасност. Тогава ще има по-малко произшествия, така ще опазим и природата. 

- Практикувате професията от 16 години. Кои са били най-тежките ви моменти? 

- Най-тежки са моментите, когато има повреди на техниката или проблеми с личния състав. Важно е да има хора за дежурствата, за да може да се действа във всяко едно положение. Но когато нямаме изправна техника и намалява съставът, причините за които последната година е и пандемията, тогава много трудно се организират нещата. А от това зависят дори човешки животи. 
 

7
Коментара по темата
7.
Хахо - до команда Пожарна
14.09.2021 20:58:52
Я, първо научи да пишеш на български, пък после се чекни кой, кога, какво! Капиш! Неграмотник! Пък то си има естествен подбор! И за радост, ти не си в него! Остани си в дупката, в която си, и за миг и не си помисляй да влезеш в пожарната! Такива като тебе рано или късно ще отпаднат, защото такива "4икиджии", както сам си се изразил, не търпят такива "4икиджийски" недоразумения като теб!
6.
pr sevi boiko
14.09.2021 04:10:25
в бургас има повече пожарни отколкото линейки.
5.
mutrata
14.09.2021 03:48:32
JORJ
И ИЛКО ПАСКАЛЕВ И ТЕ СА ТОЛКОВА СМЕЛИ
4.
команда Пожарна
13.09.2021 22:46:51
с тази връзкарзка и шуробаджанашка схема на започване на работа при вАС,ай стига-както навсякъде в МВР или други 4икиджиски службички,няма естествен подбор,а само изкуствен и после вътре е бахти помиярако-измекярската среда...и тази достойна професия преебахте мижитурки и корумпета..
3.
Ad
13.09.2021 20:12:26
Митио очите , кела си пускат платени статии без коментари лапате пари от магията флагман
2.
ние също живеем в риск
13.09.2021 19:51:39
у държава ,която политиците съсипват доста добре ,ама не влизаме и излизаме
живеем си кротко и гадно до известно време
1.
ЩО
13.09.2021 18:51:43
не пуснете коментарите на статията на КЕЛА а???
  Добави Коментар
Доц. Атанас Мангъров каза какво да правим, за да се предпазим от грипа Началната остра фаза е около 4-5 дни, но някой път продължава до 7-8 дни Рецепта за домашен шоколад за 20 минути, с който децата ще бъдат във възторг Много лесно се приготвя
Българската полиция e "блокирала спасяването" на трима мигранти, които по-късно замръзнаха до смърт NNK и CRB призоваха за "независимо, официално разследване" Бизнесът определя кибератаките като основен проблем през тази година Най-значително придвижване нагоре в класацията бележи изменението на климата
Концерти, пътуващо кино, театрални постановки и стендъп комедия - какво да очакваме в Царево Силен тласък на културните събития в общината през есенно-зимния период Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба В документа се изброяват много идеи за това как да се разпали ненависта на американците
Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности
ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий
Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст 47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян