След близо 24 часа обсъждане в НС: Актуализираха държавния бюджет
Актуализацията на план-сметката на държавата за 2021 г. Бе приета на второ четене в пленарна зала. След близо 24 часа обсъждане, предложения, редакции и спорове депутатите от 46-тото Народно събрание подкрепиха финалният член и изменения с 215 гласа „за“, без „против“ и 1 „въздъжал се“, съобщава Агенция Монитор.
В актуализацията се предвиждат повече пари в подкрепа на бизнеса и гражданите, в т.ч. повече средства за секторите земеделие, туризъм, култура, както и за авио- и автопревозвачите. Общините също получават допълни средства от 100 млн. лв., а пък в сферата на образованието са предвидени 23 млн. лв. отгоре.
Дебатите по проектозакона започнаха в следобеда на 10 септември, като над 6 часа депутатите разискваха само по макрорамката на държавния бюджет. Впоследствие бе прието да има около 500 млн. лв. повече приходи и също толкова разходи.
След заседението служебният министър на финансите Асен Василев коментира пред медии, че е прието намаление на дефицита и разходна част, която позволява пълно обезпечение за посрещане здравните разходи във връзка с пандемията. "Има пълна подкрепа за бизнеса, достатъчно пари за избори и достатъчно пари за посрещане на потенциална криза с мигранти на границата. Това дава спокойствие и на правителството, и на бизнеса, и на хората да посрещнат идващия есенно-зимен сезон без притеснения", заяви Василев, който допълни, че за него най-големият успех на парламента е изваждането на пенсионерите от бедност.
Депутатите приеха допълнително да се увеличи с над 60 млн. лв. бюджета на МВР и МО заради бежанския натиск по границата и с 24 млн. лв. да се вдигнат парите за образование. Парламентът одобри 60.516 млн. лв. за обезпечаване на ведомствата в условията на засилен миграционен натиск. За Министерство на вътрешните работи са предвидени 37 млн. лв, а за Министерство на отбраната - 22 млн. лв. Малко след това депутатите одобриха 23 млн. лв. по бюджета на Министерство на образованието и науката. От тях 15 млн. лв. са за държавните висши училища и 8 млн. лв. за системата на предучилищното и училищното образование по ред определен от съвета на ректорите, съответно от министъра на образованието и науката.
С редакции бе прието заложените 16,3 млн. лв. за КЕВР за изплащане на дължими суми за изпълнение на съдебни решения да отпадне и вместо това бе прието средствата да преминат към бюджета на Министерството на околната среда и водите, и по-специално за Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда.
В окончателната редакция на текстовете бе прието и също така общините да получат подкрепа от 100 млн. лв. Това бе и една от основните теми, коментирани от депутатите при обсъждането на бюджета. В текстовете бе заложено средствата да се изплащат чрез писмена заявка до министъра на финансите. Депутата от ИБГНИ Мая Манолова обаче коментира, че е по-редно начинът на разпределение на ресурса да става чрез Закона за публичните финанси или по-точно – чрез пропорционалното съотношение на изравнителната субсидия за 2018 г.. Подобно мнение бе изразено и от Румен Гечев от БСП. „Общините понасят едни от основните удари на COVID19“, каза Гечев, като доъплни, че механизмът за разпределение трябва да е изравнителната субсидия.
Сред другите критикувани пера бяха тези за помощите за туризма и земеделието. В зала отново бе повдигнат и въпроса за допълнителни 4,5 млн. лв. за реклама в туризма. Във връзка с това финансовият министър Асен Василев напомни, че предвидените средства за реклама в сектора за 2021 г. са в размер на над 18 млн. лв., а от тях към момента са изхарчени 6,5 млн. лв. Именно това бе и причината на заседанието на ресорната комисия текстовете да отпаднат.
В крайна сметка бе прието туристическият сектор да получи подкрепа от 60 млн. лв., от които 6 млн. лв. ще са за туроператорите за възстановяване на средства към клиенти по нереализирани пътувания заради пандемията и 4 млн. лв. еднократна помощ към екскурзоводите. Текстовете бяха приети със 171 гласа „за“, 23 „против“ и 24 „въздържали се“
Със 101 гласа „против“, 87 „въздържали се“ и едва 32 „за“ предложението на Георги Ганев от „Да, България“ за 10 млн. лв. за информационна кампания за ваксинация срещу COVID19 бе отхвърлено, заедно с идеята дейността на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“ да бъде прехвърлена към МБАЛ „Лозенец“.
По-рано ПГ на ГЕРБ - СДС направи предложение за допълнителни 500 млн. лв. за текущи ремонти и за зимно поддържане. Това каза лидерът на СДС и зам.-председател на ПГ на ГЕРБ - СДС Румен Христов по второто четене на актуализацията на Закона за държавния бюджет за 2021 г.
"Апелираме залата да помислите за това предложение предвид обстоятелството, че записаните само 100 млн. лв. няма да стигнат за нищо. Не знаем каква зима ни чака. Предполагам, че тези средства, които са заделени в момент, ще отидат за разходите за вече извършените ремонти", заяви Румен Христов. По думите му днес не е станало дума за протеста на строителния бранш.
"Доста хора бяха се събрали. Очевидно е, че това напрежение е свързано с неразплащането, което по една или друга възможност, всяка година се осигуряваше, нека да помислим дали можем да лишим пътростроителните фирми", допълни лидерът на СДС.
„Предложението на БСП за предоставяне на 100 млн. лв. за мярката „80/20“ е свързано с подпомагане на секторите хотелиерство, ресторантьорство и транспортния сектор, които безспорно бяха най-силно засегнати от ковид кризата и бяха с най-тежките ограничения. В момента 70% от хотелите, които оперират сезонно са в тежка финансова криза и нямат достатъчно средства, за да покриват оперативните си разходи и натрупаната загуба. Затова изключително важно е да осигурим тази помощ, която е и най-приемлива за тях.“ Това пък заяви от парламентарната трибуна народният представител от „БСП за България“ Димитър Данчев. Той обясни, че в крайна сметка бюджетна комисия е приела тези 100 млн. лв. да бъдат включени в мярката на правителството „Запази мен“, но подчерта, че за левицата е важно да е ясно, че тази мярка отговаря на дизайна „80/20“ и касае предприятията, които са били с наложени административни ограничения и спад в оборота от поне 30%. Данчев представи и други предложения на БСП - увеличаване на средствата в бюджета за издаване на ваучери за храна с 50 млн. лв. до края на 2021 г.
„Ваучерите за храна, които са били предвидени за 2021 г. ще бъдат изчерпани до края на месец септември“, аргументира се народният представител от левицата. Данчев. Той предложи още да бъде дадена възможност ваучерите за храна да могат да бъдат използвани и за закупуване на туристически услуги и туристически пакети на територията на България.
„Смятаме, че тези мерки ще са в помощ на българския туризъм“, добави Димитър Данчев.
Напрежение в залата предизвика появата на Мария Капон и Иван Тотев на парламентарната трибуна. Всичко започна след като Иван Тотев от ГЕРБ се опита да направи редакционно предложение по Закона за държавния бюджет за 2021 г., но Мария Капон от ИБГНИ го измести и двамата заедно стояха на трибуната, докато тя се опитваше да обясни какво е предложението.
"Я сега тука, майна. Все пак Пловдив е нашата България. Я по-кротко", каза Мария Капон на депутатите в залата, които реагираха бурно на случващото се на парламентарната трибуна и на двамата пловдивски депутати. В процедура по начина на водене Атанас Костадинов от БСП критикува председателя на парламента Ива Митева. "Искам да ви кажа, че както противопоставянето и хаоса, така и подобновеселие могат да ни излязат през носа . Моля вземете мерки, такъв панаир, мисля че Пловдивски - да не се повтаря", каза още Атанас Костадинов. Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев също реагира на ситуацията. "Моля да продължим с гласуването на редакционните предложения, които вие сте записали. Не е нормално изведнъж някой народен педставител да се присети, че нещо не е предложил", каза Делян Добрев.
Добави Коментар