Как се залага в „колонка” само на един мач
Когато говорим за колонка в спортните предвиждания, имаме предвид понятието, което се появява още във времето на хартиените фишове. Тогава множествените залози (а в България години наред те бяха единствената опция - прогнозите на сингъл просто не се допускаха) бяха подреждани в колона, за да акумулират коефициентите от избраните селекции. Играчите се питаха, а и продължаваха да го правят при старта на интернет бетинг услугите у нас “Защо не може да се построи колонка от събития в рамките на само на един мач?” Такава комбинация действително не беше възможна, но за радост на любителите на залозите това ограничение вече е в миналото.
Водещите букмейкъри предлагат шанса за създаване на залог от предвиждане на отделни събития в рамките на една-единствена футболна среща. По отношение на функцията Build A Bet на bwin от Betindex смятат, че този вариант е сред най-добрите на пазара за потребителите. Т.нар. бет-билдър позволява да се акумулират различни ставки от даден двубой, стига, разбира се, да не са взаимоизключващи се.
Как работи тази функция?
В рамките на една среща се предлагат буквално стотици пазари, особено когато става дума за водещите първенства в Европа. При създаване на залог са необходими поне 2 селекции от конкретен мач, като максимумът варира според конкретния букмейкър - може да бъде 8, 10, 12, понякога и повече. Потребителят може да избере различни варианти, за да се комбинират те и да донесат сумарно по-висок коефициент. Така например на двубоя Монпелие - Сент Етиен в шампионата на Франция може да се избере победа за домакините при коефициент 2.30, да се добави прогноза за над 2,5 гола при 1.72, а на въпроса “Колко гола ще отбележи ли отбор 2 (гостът)?”, да се отговори с под 1,5 (т.е. не повече от един) при коефициент 1.53. Когато се акумулират тези ставки, резултатът е над 6. В действителност обаче бет-билдърът дава по-ниска възвръщаемост - под 4.50.
Да, но няма как описаните селекции да се съберат в стандартна колонка. Така че всъщност акумулираният коефициент е доста привлекателен. Няма как да се комбинират и прогнози, които взаимно се изключват - например Монпелие да спечели, двата отбора да отбележат гол и резултатността да бъде под 2,5. Такава конфигурация е парадокс сама по себе си, но не се безпокойте - няма да ви вземат парите, ако не прецените правилно това. Онлайн платформата на букмейкъра има алгоригмите, с които изчислява, че такъв сбор от селекции е невъзможен, като не ви дава изобщо да заложите, ако не изключите поне една от опциите.
Какви са предимствата на билдъра пред стандартния множествен залог?
И в двата случая трябва да излязат всички предвиждания - неуспешно ли е само едно от тях, целият залог става губещ. При създаване на залог от един мач могат да се изберат две или повече по-малко рискови събития, за да се акумулира добър коефициент. Връщаме се на споменатия двубой Монпелие - Сент Етиен - при натрупване на двоен шанс 1Х, общ брой голове над 1,5 и под 12 корнера се получава коефициент от 2.20. Всеки от посочените варианти има добър изглед за успех, самостоятелно върви с ниска ставка, но при комбиниране с останалите се получава прилична възвръщаемост.
Подобен подход се практикува и при стандартните колонки, когато се залага за победи на 3-4 фаворита срещу осезаемо по-слаби противници, за да се акумулира по-висока стойност. Да, но там говорим за 3-4 различни мача, в които може да се стигне до различен изход от най-вероятния. Вярно е, че по същество 3-те селекции от горния параграф също не са задължително свързани помежду си, но все пак говорим за събития от един сценарий, а не от три или четири. Вторият вариант е с една идея по-непредвидим.