Когато гръм удари с 500К в София, как ехото ще заглъхне в Бургас
Предлагала ли е Татяна Дончева по 500 хиляди лева подкуп на депутати от ИТН, за да разцепи групата им с цел сформиране на правителство на всяка цена? Имаше ли листче с 500К, което е видял с очите си депутатът на Слави – Радостин Василев? Защо от вчера трибунът на ИБНИ Дончева е някъде в чужбина, а днес в парламента никой не задава уточняващия въпрос къде е точно и колко ще мълчи? Това са все въпроси на фона на всеобщия хаос във второто мъртвородено за три месеца 46-то НС. Скоро ще заглъхнат, на това се надява и укритата някъде зад граница Дончева – дори и да се самосезира главният прокурор. Защото се задават трети извънредни избори за парламент – най-големият кошмар, отвращение и финансова съсипия за онези участници, които разчитат на собствения си ресурс и са хвърлени в битката още от началото на 2021 г. Как ще отекнат във Втория многомандатен район Бургас в идните два месеца процесите на безпрецедентен долнопробен спектакъл и удобен ли е моментът за инженерите на новия политически проект „Петков-Василев” да го пуснат в действие, за да овладеят Българската банка за развитие и огромните парични потоци от фондовете, под крилото на американското посолство?
Бързо проучване на Флагман по щабовете на партиите, показва, че тук ИТН отново ще заложат на сценариста Ивайло Вълчев и адвокат Златомира Мострова за първото и второ място в листата, възлагайки им отгоре за пореден път да се справят със собствените си сили, а и от друга страна защото нямат капацитет да извършат каквато и да е по-добра промяна в редиците си. Дали гимнастичката им Християна Тодорова, на която не запомнихме нито физиономия, нито израз като политик, ще е изобщо в списъка им, това е без значение – тя може да се замени с всяко средностатистическо и неразпознаваемо младо лице.
В ГЕРБ водачът Любен Дилов-син и вторият – екс зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков, изглеждат повече от стабилни на местата си, тъй като го показаха и с броя на личните си преференции на 4 април и на 11 юли. За ГЕРБ изборите в средата на ноември ще са важни, за да покажат кондиция на първа политическа сила в състояние да състави кабинет. Има вероятност Борисов да направи промяна на третото място – експертът по управление на еврофондовете от София Деница Николова, разбираемо, не можа да събере мажоритарна подкрепа в хода на двата минали вота и може да отстъпи мястото си на разпознаваем, предвидим и доказан в битки бургаски лидер. Дали това ще е сериозният и обран като поведение областен шеф Димитър Бойчев, който остана малко под чертата на 11 юли или ще се търси атрактивна като външна изява фигура, това ще е основната загадка в ГЕРБ-Бургас до спускането на листата от самия Борисов.
Участието на младежкото попълнение в лицето на Галя Желязкова е бетонирано в идното НС, тъй като в навечерието на предния вот тя успя да стигне лично до Борисов и да спечели симпатията му с железни доводи как да се работи последователно от къща на къща в изостаналите населени места, отдалечени от областния център.
В този бурен период за Корнелия Нинова Бургас е като оазис за БСП, тъй като няма да й се наложи да гаси пожари и да убеждава местни активисти кой и защо да е напред, а друг назад. Бургаска област по традиция остава отговорност на доайена на левицата в парламента, Петър Кънев, на чиито рамене ще падне и тежестта да проведе разумен разговор със своите на местно ниво. Едва ли тук някой ще оспорва авторитета му като дългогодишен председател на една от тежките постоянни комисии в НС – по икономическа политика и туризъм, както и председателството му на Икономическия комитет на Парламентарната асамблея за Черноморско сътрудничество. Факт е, че втората в листата на БСП в два поредни избора проф.Юлия Йоргова не оправда очакванията за водене на лична преференциална борба и че на нейното място трябва да влезе реален политически лидер на Бургас - с по-амбициозни цели, размах и твърдост. Третото място е гарантирано отново и заслужено за карнобатлията Тодор Байчев, който показа, че на своя територия печели убедително мажоритарния вот и се класира винаги за жълтите павета.
С „Да, България” картината също е ясна – първото място е за софиянеца Ивайло Мирчев, а второто е за местния предприемач Димитър Найденов, който едва ли ще бъде разместен предвид излезлите достатъчно много факти от скандално минало - именно по горещите му любими теми с опазването на законността покрай морето. Сили за трето място в Бургас хората на Христо Иванов нямат, така както и няма да се оправдаят очакванията им да вдигнат национален ръст на фона на падащия главоломно рейтинг на ИТН и ИБНИ. Възпиращите механизми за това са заложени в проекта за нова политическа сила начело с Кирил Петков и Асен Василев, ползващи се с доверие и закрила от същите външни донори, на които разчитат от десницата на Иво Прокопиев. Наш източник смята, че партия на този тандем няма да се яви на предстоящия вот през ноември и че планът със спешно строителство на структури по места е замразен. Впрочем за Бургас дори вече е имало трима души, на които Петков тези дни е гарантирал, че ще са учредители на бъдещата му формация. Такава ще има, но няма да е сега, защото има хоризонт в този състав покрай Румен Радев да се удължи живота на служебния кабинет до пролетта на 2021 г., а с това и огромните възможности за управление на паричните потоци - идващи отвън и формирани от приходите на държавата.
Ако в ДПС Севим Али и Ешереф Ешереф са ясни като първи позиции в листата, то при актива на Мая Манолова тук, сред който има и доста почтени хора, разочарованието и огорчението от случващото се тези дни в столицата, ще придобие и сериозна тревожност, заради очертаващия се разпад на коалицията им с Татяна Дончева. При това положение лидерът Живко Табаков трябва да търси бързи варианти за привличане на нови партньори, защото негативите на Дончева, независимо дали партията й ще остане вътре или ще си тръгне, ще донесат отлив на гласове и ще направят 4-процентовата бариера висока за прескачане – освен ако не поканят патриотите, което е повече от абсурдно, предвид органичната омраза на Валери Симеонов към Манолова и Бабикян.
Умни, работливи,разбират ги нещата. И наистина искат борба с корупцията. По официални данни на Евростат в България се краде между 40 и 70 % от всичко,което идва от ЕУ.
Е, как ще ги стигнем американците? Че и задминем дори?
Никак.
пълно мнозинство и ....
ГЕРБ трябва да замени водача Дилов (даже може съвсем да го пропусна). С неговото водачество загубиха първото място по гласове в Бургас, а ако остане ще е по-зле.
ИТН с неговите парашутисти може и да се срине. Крайно време е също да помислят за някой местен.
БСП пада стабилно надолу. Местното партийно ядро може да е бушува, но не може да се каже, че и с избирателите всичко е наред. Те ще продължат да се насочват към други партии.
ДБ е малко вероятно да направят достатъчно промени за да спрат изпадането си от парламента. По-скоро няма да влязат.
Мая, Татяна и Бабикян и без друго си бяха изпаднали. Пожертваха Татяна, та да оправдаят с нея дружния им провал. Тях няма да ги има.
Въпросът е дали Валерката ще успее да се върне в парламента. На предните избори можеше да изправи Албенчето срещу Слави. Можеше да отцепи някой процент от ИТН, достатъчен да се намърда в парламента. Но на него куража му е колкото да се сбори на границата с някоя баба. Сега вече е късно да вкарва Албенчето, защото ИТН хвана нанадолнището и няма смисъл да вади нож на умряло куче.
Двамата служебни явно са само гръмоотвод, тъй че ще успеят колкото и Жан Виденов. По-скоро няма да харчат пари за тях, а ще пуснат нещо друго. Но го бавят прекалено и като го пуснат ще е твърде късно да успее.
Сериозен ли си??!!
Така странджанския младеж с-у 500 К в евра или 1000 К става ГЕРБ МИНИСТЪР на Енергетиката без да знае кво е джаул ,без да прави разлика ватове и волта
Обикновено разни милиционерски кръгове от Благоевград ,Перник,Варна ,движат нещата
Сега властта се дърпа от разни са димтровград/хасковклии и разградчани-прокповци
Бургазлии са обикновено ЛАКЕИ''сервитьори във властта'' бушони -пионки предимно на мазния крадец Валентин Златев-бивш в ЛУКойл/изгонен от ЛУКойл за кражба на 32 милиона евра на руснаците/