Сезонът ни показа, че политиката, която прилагаме от години в Приморско, е правилна
Флагман.бг разговаря с кмета на Приморско д-р Димитър Германов за изминалия летен сезон и уроците, които екипът му научи за последната година.
- Д-р Германов, как оценявате летния сезон, сякаш бе много силен?
- Доста силен спрямо българските туристи. Факт е обаче, че над 60 % от туристопотока в Приморско и Китен, в годините, в които нямаше коронавирусна пандемия, бе от Централна и Източна Европа – Чехия, Полша, Словакия, Русия и Украйна. И когато се въведоха ограничения и секна потокът, българите припознаха Приморско и Китен, за което им благодаря. За съжаление обаче не успяха да компенсират тази загуба. Да, имаше много туристи, но въпреки всичко липсата на чуждите гости бе осезаема. Най-малкото, в други години туристическият сезон започваше от 24-ти май, а сега от 15-ти юли – загуба от близо 40 дни. Но все пак, да не се оплакваме, имахме изключително добър сезон, на фона на всичко, което се случи в сферата на туризма.
- Имате ли надежда, че сезонът ще продължи по-дълго през септември?
- Политиката на Общината е такава, че натрупваме събития в края на сезона. Този уикенд се проведе „Приморска перла“, „Китен и приятели“, утлтракрос триатлонът „Лъвско сърце“, който започна преди години с 40 участници, а сега вече са 760 и набира все повече популярност.
- Новите мерки, които се въвеждат от 7 септември ще ограничат ли притока на туристи към Приморско?
- Събитията са предвидени до влизането в сила на новите мерки. Не сме го планирали предварително, просто така се получи.
- На сесията на Общинския съвет споменахте, че имате единични случаи, но как смятате, че ще се развие пандемията в следващите месеци във вашата община?
- Трудно е да се прогнозира. За нас важното сега е да предприемем превантивни мерки, да информираме хората за опасностите, колкото може повече да се ваксинират.
- Вие ваксинирахте ли се?
- Да, разбира се!
- Как ще започне учебната година в Приморско?
- Започваме присъствено. Още миналата година правихме ежедневната дезинфекция на улиците, детските площадки, контрол по отношение на поведението, най-вече в административните сгради. Т.е. – ние изпълняваме задълженията си.
- На какво ви научи последният сезон по отношение на организацията на летния сезон?
- Последният сезон ни показа, че политиката, която прилагаме от години, е правилна. Още от 2011 година, когато започнах като кмет на общината, първото нещо, което предприех, бе да разширим уличните платна за сметка на тротоарите. Те бяха ненужно широки, а трябваше да се освободи място за паркоместа. Тази тенденция се запази. 10 години и в Приморско, и в Китен работим по този начин. Създали сме хиляди места. Вижте ул.“3 март“, на носа на Приморско има 500 паркоместа, в Китен имаме нова улица, продължение на ул.“Урдовиза“. Говорим за цялостна промяна на философията. Това е нещо, което можем да правим. Другото, за което се говори – буферните паркинги, за мен, са илюзия към настоящия момент. Туристът иска да дойде и да си паркира колата възможно най-близо. Останалото ще го отблъсне. Факт е, че българите, които ни посещават в последните години идват с личен транспорт, а не с автобуси, както чуждите туристи. Заради това се получи пренатоварването. Но ние имаме ресурси и се възползваме. Учим се, гледаме добрите примери в другите общини и се опитваме да ги приложим. Това лято виждате колко облекчи трафикът колелото на входа на Приморско, ако го нямаше, ако там имаше светофар, опашките от автомобили щяха да стигат поне до „Мастерхаус“. Това кръгово кръстовище е уникално и свърши много работа. Вижте ул.“3 март“, миналата година направихме ул.“Стамаполу“ и ул. „Иглика“. Това са много неща, ние сме една малка община. Някой, ако смята, че с магическа пръчка може да свърши всичко, се лъже много. Стъпка по стъпка променяме цялата община.
- На общественото обсъждане за иновативния проект за опазване на черната мида получихте обвинения, че „не сте приморчанин“…
- Ако говорим кой е от Приморско, и кой не е…аз се чувствам приморчанин след толкова години и работа тук. Това е факт! Ако някой иска да ги говори, за да черпи политически дивиденти, да го направи. Не мога да го спра, но знам какво правя като кмет и то се вижда. И ако не беше така, жителите на Приморско, които са мъдри и разумни хора, нямаше да ме избират три мандата, защото виждат това, което правим.
Твърдят на всеослушание,че децата не трябвало да се делят...
Да ама не... както казваше навремето покойния вече проф. Петко Бочаров.
Собствените им са ТОТАЛНО РАЗДЕЛЕНИ ОТ ФИНАНСОВО, МАТЕРИАЛНОТО И ИМОТНО СЪСТОЯНИЕ.
Докато,за стария и "ялов"(по всяка вероятност и необезчестен)ерген не успял да се задоми и създаде семейство и НАСЛЕДНИЦИ заради злобната си и алчна майка сакън некоя булка да не си събуе чехличките и влезе наготово в хотела от Соца с пристроени СЕ ДАВА ВСИЧКО...
...за другото забегнало и не искащо да се ОБЕЛИ И ДУМА ЗА ЗАВРЪЩАНЕ В БАЩИНАТА КЪЩА...трохи...
...разбирай туршия, буркани, няколко чипса и двеста грама филе Елена..".и щедро и от сърце"... ДВАЙСЕТОЛЕВКИ..
За да си изкупят гузната съвест тези завършени селяндури.
И после що внуците не искат и дума да чуят,за това ЗАБРАВЕНО ОТ БОГА СЕЛО!
Тях не ги интересува как живеят наследниците им, дали имат нужда от пари, дрехи за децата,как ще тръгнат на училище и прочие...и прочие
Тази ПАСМИНА мисли само какъв нов мокет ще застели,какво удобство ще сътвори,за туристите...тук те са на почит...не децата и внуците....
Затова господ ги е наказал да си стоят мама,тате и стария неизконсумиран ерген цяла зимъска на балкона и терасата и одумват, коментират и нареждат всеки един осмелил се да излезе навън на път за кварталния магазин за един хляб.... техен съселянин.
Единственото хубаво от влагането на всичко спастрено лятоска от издояването на бедния български турист в хотелите от Соца с пристроени и влагането му обратно е,ЧЕ СЛЕД НЕ ПОВЕЧЕ ОТ ПЕТИЛЕТКА ДВЕ.... НАСЛЕДНИЦИТЕ ИМ КОИТО СЕГА НЕ ИСКАТ ДА ГИ ЧУЯТ И ВИДЯТ,е че ще ги продадат на добра цена....и ще си оправят живота надалеч от тези скръндзи.