Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво ги чака талибаните или кои са петте главни предизвикателства

Ключови думи: Талибани, Афганистан, новини, Флагман, Бургас, Терористи

Талибаните спечелиха войната в Афганистан, но сега трябва да управляват. Ислямисткото движение ще трябва да се докаже в една от най-бедните страни в света, дипломатически изолирана и излизаща обезкървена от над четири десетилетия война.

Кои са петте главни предизвикателства, пред които ще се изправи новият афганистански режим.

Сред градското и образованото население битува широко разпространено подозрение относно талибаните, и то с основание.

Мнозина афганистанци още помнят периода 1996-2001 г., когато ислямисткото движение беше на власт и прилагаше изключително строг прочит на шериата - ислямското право. Жените вече нямаха право да работят, а девическите училища бяха затворени. Политическите противници бяха екзекутирани, а етническите малцинства - преследвани.

Двадесет години по-късно, талибаните уверяват, че възнамеряват да водят различна политика, включително по отношение на правата на жените.

Те обещаха също да сформират представително правителство. Установени са контакти по-специално с бившия президент Хамид Карзай. Те изпратиха също представители, които да разговарят с преобладаващо шиитското малцинство на хазарейците, преследвано от талибаните през 90-те години на миналия век.

Жените в градовете остават нащрек, голяма част затворени по домовете си, като знак за силно недоверие.

В долината Панджшер, североизточно от Кабул, има истинска съпротива, организирана най-вече около Ахмад Масуд, син на полевия командир Ахмад Шах Масуд, убит през 2001 г. от Ал Каида.

Афганистан е една от най-бедните държави в света. След падането на талибанския режим, свален от власт през 2001 г., имаше наплив на чуждестранна помощ. През 2020 г. международната помощ представляваше над 40 процента от БВП.

Настоящите приходи на талибаните, които са главно от престъпна дейност, се оценяват от ООН на между 300 милиона и над 1,5 милиарда долара годишно. Финансова благодат, която е като капка вода в сравнение с настоящите нужди на Афганистан, според експерти. В този контекст ООН предупреди за „хуманитарна катастрофа“, която ще засегне с пълна сила афганистанците през зимата.

Превод БТА, със съкращения от вестник Труд

3
Коментара по темата
3.
До 2
03.09.2021 13:56:45
Няма лошо, по-силният оцелява! Стара,некадърна,лицемерна и слаба Европа да се оправя....закона на джунглата
2.
_nib_
03.09.2021 12:16:36
Мръсния американец нахлу непоканен там преди 20 години....До тогава нямаше бежанци...Сега заради паразита бъркач-ще плъзнат.Той това и иска-да дестабилизира Европа с вълни от емигранти....Уж аверчета....партньори....пък си ги подслушва на гьотере.
1.
??????
03.09.2021 12:01:47
Няма коментари....това пряко ни засяга...ама не е нещо шофьорско...
  Добави Коментар
Наградиха Боряна Миткова и Златка Райкова Присъстваха куп знаменити имена от шоубизнеса Потъна в скръб Майкъл Дъглас бе добър приятел с Вал Килмър
Получи голямо признание Невяна Владинова с успехи и като съдийка Тази новина сигурно ще зарадва Тръмп 155 000 работни места повече в САЩ
Много е щастлива Лорънс с второ дете Биячът на метеоролозите ги карал да си почистят кръвта Румяна и Георги Златанови благодарят на Бог, че са живи след нападението
Бе на косъм от смъртта Скалата можеше да загине Избухна скандал с него Ван Дам е на 64, може да влезе в затвора
Полицията го търси Мъж изчезна Дете престъпи закона Неприятен случай в България
Взе разтърсващо решение Отказва се от спорта на 21 години Спешни мерки заради обилни валежи взеха... Във Враца