Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Изключването на личните лекари от домашното лечение на Covid ощетява пациентите

Не приемаме некоректният начин на говорене, че се дават едни пари, които всъщност не се дават, казва д-р Любомир Киров
Ключови думи: лични лекари, любомир киров

Личните лекари бяха изключени от амбулаторната процедура за домашно лечение на пациенти с лека и средно тежка форма на Covid-19. Амбулаторната процедура ще бъде изпълнявана единствено от специалисти в 150 Covid-зони на поликлиники в цялата страна и само там ще се извършват обещаните безплатни прегледи, изследвания и ще се предписват безплатни лекарства. Личните лекари няма да имат право да вършат никое от тези неща. Защо се стигна дотам и какво следва – отговаря пред Mediapool д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

По думите му личните лекари са изключени от възможността да изпълняват процедурата и да получават пари за прегледите, но не и от това да преглеждат пациентите. Което е несправедливо на първо място за самите пациенти и след това за личните лекари.

- Защо личните лекари бяхте изключени от възможността да работите по новата амбулаторна процедура за леки и средно тежки случаи на Covid-19, които се лекуват вкъщи?

За това трябва да бъдат питани министъра на здравеопазването и управителя на НЗОК. Според мен една от причините беше, че ние не сме съгласни с начина, по който е конструирана процедурата. Ние смятаме, че тя не е издържана нито от медицинска, нито от финансова гледна точка и няма полза нито за пациентите, нито за лекарите. Ние водихме разговори с институциите. Предложените и от нас, и от тях варианти са качени на нашия сайт и с невъоръжено око може да се види кое е по-доброто. Така или иначе явно решиха да действат в друга посока и процедурата да се изпълнява в специализираната помощ.

Което нас ни изключва от алгоритъма. Но не ни изключва от това ние да преглеждаме пациентите. А това е най-рисковата част за нас и нашите сътрудници, защото не знаеш какъв ще се окаже пациентът, който преглеждаш. Според новата идея на МЗ ако ние имаме такъв пациент, назначили сме му съответните изследвания – PCR – и ако се окаже положителен – тогава пациентът вече отива на друго място и там може да получи всичките неща от амбулаторната процедура.

- Тоест вие, личните лекари, не можете да им изписвате от безплатните лекарства в процедурата, които се покриват от НЗОК?

Да, не можем да им изписваме и няма да им изписваме, тъй като това е част от процедурата. А ние, както стана ясно, няма да работим по процедурата. Т.е. нищо, което е включено в нея, ние не можем да го правим.

- Нито да получавате пари, въпреки че преглеждате...

Това е вече другият момент. Че макар да сме на най-първия фронт за това, никой не плаща. А ние смятаме, че би било редно да ни се плаща за този преглед, както ще се заплаща във въпросните Covid-зони. И то не само за доказан случай, а за всеки, който е със съмнение за Covid-19. Защото предварително не е ясно дали пациентът ще се окаже положителен, а лекарят го е прегледал. Има и още един въпрос. В България има близо 6000 населени места и 150 Covid-зони. Как ще се случат, според вас, нещата?

- Определено достъпът до личния лекар е много по-лесен, отколкото до такава зона...

Ами то това е много близо до ума. Другият въпрос: една немалка част от хората така или иначе, въпреки Covid-зоните и прокламираните гръмко безплатни лечения, ще искат и ще останат да ги лекуват личните лекари.

- Добре, откъде идва основното противоречие, от това, че вие искахте прегледите да са само дистанционни, а властите настояваха за присъствени ли?

Ние предложихме изследванията, които се правят първоначално да са по медицинска целесъобразност, а не задължителни. След това: ако има силна кашлица, задух, да се назначи рентген. Когато се докаже, че пациентът е с Covid-19, той се поставя под карантина.

След този първи преглед ние предложихме да има 3 дистанционни консултации. Като, обаче, при необходимост, ако има поява на някакъв нов симптом, тогава да има възможност този пациент на самоход, със собствено превозно средство и спазвайки правилата за дистанция в определено време да дойде в дадено ДКЦ, където да му назначим снимка, допълнителни изследвания и т.н. Ако пък при телефонния разговор стане ясно, че пациентът се е влошил, директно да бъде насочен за хоспитализация, няма защо да бъде разкарван до кабинета на личния лекар. Така че бяхме говорили с институциите да има такова определено време на всяко едно място за преглед на пациенти с Covid от личните лекари. Но само ако се наложи. Така че ние бяхме заложили такава опция.

- А как е уредено проследяването от личния лекар на пациенти с Covid в други държави?

Никъде в Европа няма домашни посещения или след като веднъж е доказана диагнозата, пациентът от вкъщи да ходи по няколко пъти до лекаря, за да го преглежда. Хората се следят точно по този начин - дистанционно. Тук, обаче, институциите смятат, че като се чуваш с този човек по телефона и го следиш, това едва ли не, не е свършена работа. Властите са склонни да платят за нещо, което могат да го видят, пипнат, да се докаже по някакъв начин. Ама дали има смисъл да се прави по този начин? По тази логика психиатрите трябва да работят безплатно, защото не преслушват пациентите, а само си говорят с тях. Това е изкривено мислене.

- Да, създава се впечатлението, че бягате от отговорност и не искате да се погрижите за пациентите си...

От каква отговорност бягаме като до момента грубо 500 000 са регистрираните заразени с Covid-19 и от тях 45-50 хил. души са лежали в болници. Останалите 450 000 кой ги е гледал? Да не би МЗ или НЗОК? Ние сме ги гледали.

- Добре, а по отношение на финансирането на процедурата, вие с какво не бяхте съгласни? Да се плаща по 25 лева на преглед ли?

В нашето предложение ние не говорим за цена на преглед, а за цялата процедура: първоначалният преглед и поне още три дистанционни консултации и възможност при необходимост за допълинтелни изследвания и присъствена консултация. Нашето предложение беше за това личните лекари да получават за труда си минимум 100 лева. Като ако пациентът междувременно е приет в болница, да не се плаща пълна сумата за 10 дни, а пропорционално – колкото работа е свършена.

В тази цена не влизат цените на изследванията и лекарствата, които се предписват.

Относно безплатните лекарства те се явяват "морков", но много хилав морков, защото повечето хора могат да си ги купят тези лекарства, те не са скъпи. Пак зависи кой как гледа на тези неща, но в повечето случаи колко може да е скъп парацетамолът или поливитамините. В извънболничната помощ не се прилагат медикаментите, които се прилагат в болница.

- В крайна сметка несправедливо ли бяхте изключени от тази процедура?

Най-несправедливо е спрямо пациентите и след това е несправедливо, че ние пак ще работим, на нас няма да ни се плаща, а парите се насочват другаде. Нямаме против и другаде да се насочват, но да се прави както трябва.

Сега тези зони ще ги оборудват с рентгени, ехографи, пулсоксиметри. За кога, за седмата вълна?

Освен това предложението да се купят пулсоксиметри за проследяване на сатурацията беше наше предложение на общопрактикуващите лекари. Но тогава ни беше обяснено, че това са доста средства и не е ясно дали ще може, а сега за поликлиниките се оказа, че може. От началото на тази епидемия властите не са направили нищо, с което да подпомогнат личните лекари. Включително за прословутите 1000 лева, които за личните лекари не са 1000.

- Да, защото методиката беше променена. И това стана със съгласието на Лекарския съюз...

За съжаление да. А още в началото ние предлагахме да се плаща точно за случай и на карантиниран, т.е. за свършена работа, но това не се възприе. Е, вкараха се тези 1000 лева и виждате какво се случи с тях. Но при личните лекари никога не са получавани чисти 1000 лева, както беше в болничната помощ. А се облагат с данъци и осигуровки, т.е. махаме 42% и остават 600 лева. А сега на 250 лева като махнем 40%...Ами какво да кажем за нашите сътрудници медицинските сестри, на които от 360 лева като махнем 40%...

Но, добре. Променена е методиката. Ние, обаче, не приемаме некоректният начин на говорене, че се дават едни пари, които всъщност не се дават.

13
Коментара по темата
13.
Ха ха ха
02.09.2021 11:09:24
Лични лекари... или лични мошеници?
12.
xaxa
02.09.2021 07:28:00
Така наречените "лични лекари" са поредниямтумор на родното здравеопазване.
Моят личен лекар (и на семейството ми) веднъж не си е дигнал трлефона за толков години някой като го потърси.
Тея лични лекари са в най добрия случай още една опашка а която да висиш преди да идеш сам до аптеката
11.
От пишманхекимина Стойчо -
02.09.2021 04:57:21
нито лекар с лекарите, нито юрист с юристите, за когото
вирус най-напред немА,
после пък се тръшна от тоз вирус не в коя да е общинска болница, а в "Пирогов",
после пък ходИ на недостъпен за нормалните пациенти контролен преглед,
после пък източи НЗОК с фалшиво хоспитализиране, за да не си плати от джоба изследванията,
после пък, Кирчо Канадеца досущ, стана кривоглед от публично лъгане,
после пък оплю спасилата го държавна болница в конфликт на интетеси за откриване на частна в Казичене,
а вчера по негова докладна служебниците в МС гласуваха за откриването на други две частни... КАКВИ АДЕКВАТНИ УПРАВЛЕНСКИ РЕШЕНИЯ МОГАТ ДА СЕ ОЧАКВАТ????
Тримореца-Синергитик-Резидент питайте защо го е назнАчил на този пост. Ако от Посолството му разрешат, може и да ви отговори. Макар че въпросът е риторичен за всеки с повече от една мозъчна гънка.
10.
Скапана работа
02.09.2021 01:06:43
Със ковид съм, личния ми лекар не ме е проверил ни веднъж, въпреки че знае, аз го търся да му кажа, как съм, той ми вика "не се шашкай", после ревете за пари. Горките те, аз лекар с тъпа кола не съм видял, отде пари? Не ви завиждам, учили сте, имате работа, карайте...ама да ви пикая и на Хипократовата клетва... Истинските лекари са 1 на 200 максимум. Помните ли, как реваха по телевизията, че биели бърза помощ? Ами с жена ми на ръце и пиян фъфлещ фелдшер ... Още побеснявам като се сетя...сега ми напомня същата ситуация. Жалко за истинските лекари,а за тези, които вземат под масата и точат касата - рев по медиите... Не ни е виновен ББ, виновни сме си ние, скапан народ...Няма да се оправим никога
9.
Дрф
01.09.2021 23:54:48
За едни пари е работатаааа
Пациента им е последната грижа.
Изключиха ги от питката и ся ревът.
Карай те и без това ги спонсорират фарма компаниите я с почивка в чужбина я нещо друго
8.
Abc
01.09.2021 23:42:41
Искам някой да ми обясни защо е нужно да си правиш тест за ковид като с него и без него личния ти изписва едни и същи антибиотици като за всеки грип даже такъв микс от хапчета ми направи че направих алергична реакция захвърлих всичко и се оправих без лекарства. Лечението ни е 0 ,хората са оставени на произвола ако вируса е толкова страшен жертвите на това нулево лечение трябва да са много.
7.
Вий пък
01.09.2021 22:44:47
Важното е фестивалите да вървят. Ето пак уикенд на цацата и бирата се задавал. Вие тука за някакви легла се тревожите.
6.
добре че не можете
01.09.2021 22:13:41
щото точенето на Здравната каса щеше да е за последно
5.
градски
01.09.2021 22:01:08
Те джи-питат се самоизключиха отдавна от лечението на Ковид.
4.
*********
01.09.2021 21:51:34
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
3.
Бургас...
01.09.2021 21:34:39
В Бургас, детският ковид сектор бил пълен на 100%. Всички 5 легла били заети... Това съобщиха по новините. Представяте ли си? Четвъртият по големина град има детско ковид отделение само с 5 легла. Ами като не стигат, открийте още легла! Побеснявам като слушам такива простотии. Ало, кмета?! Ти наясно ли си че 5 легла били заети и детския ковид сектор е капалъ?
2.
Смях
01.09.2021 21:24:28
Личните лекари се борят на първа линия като лекуват ковид по телефона!Рискуват живота си всекидневно!
1.
Язон
01.09.2021 21:08:55
Тези дни излязат от 14дневна карантина общо домашно лечение със закупен антиген тест плюс лекарства=150лв. Само съдебни дела за дискриминация ще оправят работата. Отново държавата ли? ЕС ли? ББ ли? За едни майка а за други мащеха! Или за едни баща за други бай Ху......
  Добави Коментар
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5%Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация 
Китайци луднаха по това място у нас Πлaнинcĸият peгиoн ce пpoмoтиpa нa ĸитaйcĸия пaзap, блaгoдapeниe нa пoпyляpнocттa нa село, свързано с кулинарно изкушение Жена се закани да се изкъпе във ВиК Последните седмици квартал Виница във Варна често е на режим, а на хората започна да им писва
„Витошка“ е сред най-скъпите търговски улици в света Докладът обхваща 138 локации по целия свят и подрежда търговските улици според тяхната привлекателност за международни и местни търговски марки Никой не вярва, че този течен шоколад е домашен, вкусът му е неустоим Приготвя се само за около 10 минути
Мъж изгони съпругата си от бащината ѝ къща и се опита да я удуши пред полицаи Трима мъже са задържани за насилие спрямо жените си в Софийско за една вечер Теле вкара бургазлия в болница Мъжът е с фрактура на таза