Грандиозен проект за остров Свети Кирик, ще има амфитеатър и естрада
Грандиозен проект за остров Свети Кирик са разработили български учени. Той е трупал прах в министерството на културата 10 години, докато проф. Велислав Минеков го намерил случайно и решил да го реализира със средства от Франция.
„На острова трябва да има културен център и възможност за естрада, а амфитеатър. Мястото е чудесно за Аполония. То е невероятно“, каза министърът в „Здравей, България“ по Нова телевизия.
Той отговори на казаното от областния управител на Бургас проф. Мария Нейкова в петък, че държавата е лош стопанин. Тогава тя коментира причините, заради които сградата на бившото рибарското училище е в разруха.
Превръщат остров Свети Кирик в световен център на културно-историческото наследство
„Знаете ли кога държавата не е добър стопанин? Когато се управлява от крадци и мошеници, както и от корумпирани типове. Това беше причината за миналогодишните протести, в които аз участвах от сърце. 116 дни не съм спрял да протестирам, за да не бъде управлявана държавата от такива хора, които допуснаха тази разруха“, заяви проф. Минеков.
Свети Кирик е само един от паметниците на разрухата, които имаме, добави той.
„За съжаление непрекъснато се срещам с разруха и това, което виждам, не съм го очаквал. Не вярвах, че мога да срещна толкова щета в цялата страна“, заяви професорът.
„Това е изключителен труд. Тук са работили едни от най-именитите ни учени в областта на паметниците на културата като проф. Тодор Кръстев, доц. Йорданка Кандулкова. Колектив от 12 души са направили концепцията за опазване и устойчиво развитие на остров Свети Крик“, каза той, показвайки пред камерата дебела папка.
Местят Аполония на остров "Св. Кирик", ще реставрират и старото училище
„Това е прекрасно предложение и е напълно възможно да се случи, но никой не я е погледнал през тези 10 години. За 12 месеца учените са били готови с изследването. Папката е събирала прах в министерството и аз съвсем случайно я намерих след телефонно обаждане на един от създателите на концепцията“, зави министърът.
Исторически факти, предложения за музейната част и за целия остров са включени в концепцията, която той показа пред камерата на Нова телевизия.
На въпроса откъде ще дойдат парите професорът отговори с цитат от Библията „Трябва да поискате, за да ви се даде“.
„Имах вече две срещи с посланичката на Франция. Очаквам утре да се видя още веднъж. На една от срещите съдейства и вицепрезидента Илияна Йотова. Разговорите са за създаване на културен център, включително и за арт колония. Такива има в Европа, а у нас – не“, добави той.
„Бюджетът е изяден до стотинка. Какво да направим? В момента прося пари за актуализация, за да оцелеят театри, музеи и всичко останало“, заяви служебният министър.
„Вероятно около 150 млн. лева ще са нужни за реализацията на проекта. В основата е морското училище. То не е пред абсолютна разруха и може да бъде реставрирано. Предстоят още археологически и подводни проучвания“, добави той.
„Запознах се с кмета на Созопол и с областния управител на Бургас и съм много щастлив. Тихомир Янакиев е енергичен човек, изключително почтен, с добри намерения, но не е във възможността на общината да намери 140 млн. лева, за да реализира проекта“, коментира министърът на културата.
От такса „Смет“ ли ще се съберат средствата, попита той.
Нещо като културен център,музей,средище на просвета и култура.ккави да тези кючеци и естради?
Хората правят такива пари болници,нещо иновативно.Наш Ганю пак за аху /ихи
А в продължение на 12г. преди това правителство имаше пари! След 4 месеца Радево правителство в бюджета не е останало нищо!
В началото бе словото и словото беше у Бога, но комунетата са анархисти и безбожници, църквата беше забранена през диктатурата на болшевишкия режим. Редом с фанатизма на червените фанатици. Един смахнат протестър който се провъзгласява за великомъченик .