Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Имотите поскъпват рекордно заради ниските лихви на ипотечните заеми

Основен мотив за търсенето на жилищни заеми са ниските лихви по тях. Вижте причините за ръста на цените на имотите
Ключови думи: имоти, заеми, Тихомир Тошев, кредит

Рекордното поскъпване на имотите в пандемията се дължи на ниските лихви по ипотечните заеми. Това коментира Тихомир Тошев от „Кредит център“ пред „Телеграф“, цитиран от БЛИЦ.

Той уточни, че това е само една от трите причини за ръста на цените, като посочи, че  той се дължи основно на свитото предлагане и на поскъпването на строителните материали.

По негови данни през юли размерът на новоотпуснатите заеми за покупка на имот ще надхвърли 400 млн. лв.

Основен мотив за търсенето на жилищни заеми са ниските лихви по тях. Годишният процент на разходите по кредитите за покупка на имот варира от 2,5 до 3,2%, обясни Тошев.

Това са разходите по заеми, които нямат застраховка „Живот“, уточни кредитният консултант.
Основно хора от средната класа търсят финансиране със заеми, като месечният им доход е в рамките на 2500-4000 лева за цялото домакинство. Това са половината от получателите на ипотеки.

На следващо място са домакинства, които разполагат месечно с доходи в рамките на 1500 -2500 лева. Основните купувачи на имоти пък са хора на възраст от 35-40 години, които вече имат собствено жилище, но заради пандемията и продължителния престой у дома търсят по-висок стандарт на живот. Те купуват имоти в по-хубави райони и по-просторни апартаменти. 

Също така се търсят имоти от млади хора, които купуват първи имот.

Освен лихвите цените на имотите ще продължат да се повишават и през следващата година заради поскъпването на строителните материали и свитото предлагане.

Според Тошев в момента много собственици на имоти се въздържат от продажби, тъй като няма къде да похарчат парите си от продажбата заради ограниченията за пътуване и несигурната обстановка, породена от пандемията.

Той коментира, че се очаква през следващите месеци да има рекорди в ипотечното кредитиране, които не са стигани от самото създаване на тези продукти.

Причината е, че в края на годината банките предоставят промоции по продуктите, като например предоставяне на заеми без такси, поемане на част от разходите за нотариус при покупко-продажбата на имоти и много други.

1
Коментара по темата
1.
ганьо куртев
29.08.2021 18:40:48
Тва е за тристаен в София в крайните най-мизерните крайни квартали. Теглиш 250 000 лв, след 25 години си върнал между 350 и 375 000. Месечна вноска 1100-1300 лв. Не е чак толкова зле, ако сте семейство и всеки взима по минимум 2000 лв, което за София е нормално. Якото е, че с годините парите се обезценяват и вноската става все по-евтина. В същото време цената на имотите само расте нагоре, особено в градове като София. Ако си 20 години под наем няма да даваш винаги 1000 лв за тристаен, цената на наема расте. Ако можеш да си го позволиш, винаги е по-добре да изплащаш нещо твое, отколкото да си под наем.
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година