Учени съветват: Гответе ориза само така!
Всички обичаме да си хапваме вкусно и да опитваме нови и нови кулинарни изкушения. Има обаче храни, които са вечната класика и са идеалната гарнитура на всяко ястие, като няма значение дали то е месно или зеленчуково. Оризът е именно такава храна, като може да се приготви по различен начин, както на вас ви харесва.
Оризът съдържа арсен, но неговото количество може значително да намалее, ако сварите ориза по определен начин, съобщава вестник Дейли мейл. Специалистите от университета в град Шефилд провериха по експериментален начин как точно се случва това и са стигнали до заключението, че варейки по този начин ориза, съдържанието на опасния арсен намалява значително. Процентово концентрацията му се намалява с до цели 75%, ако го варите правилно.
Учените добавят, че оризът трябва в началото да се постави за около 5-6 минути във вряла вода, а после тя да се смени с нова, като накрая приготовлението на вкусната гарнитура да завърши под капак на ниска температура.
По този начин се намалява значително концентрацията на арсен, а и оризът става много по-плътен и вкусен. Сравнявайки белия и кафявия ориз, следва да добавим, че вторият е по-подходящ, ако сте на диета например, тъй като е по-здравословен. За сметка на това при първия може да се премахне повече арсен, ако го готвите по този начин.
Важно е да разбирате, че арсенът е много опасен канцероген, който е класифициран в група 1. По естествен начин той се натрупва в зърнената култура, като това се дължи на факта, че се разтваря във водата, а както знаем, оризът се отглежда в наводнени полета. Този канцероген се съдържа в доста големи количества в почвата и съответно преминава от нея и в ориза. Именно затова е добре да готвите ориз по този начин, тъй като така ще намалите значително концентрацията на арсен.
Трябва да се храните здравословно, но също така е важно да се интересувате от степента на полезност на всяка една храна. По този начин ще се грижите за здравето си, но и ще се чувствате много по-бодри и енергични, тъй като арсенът е много опасен канцероген, а така ще можете да намалите неговата концентрация в продуктите, които консумирате.
Виж и какви са всички уникални и полезни свойства на ориза:
Оризът съдържа витамини от групата В, важни за нервната система.
Съдържа важни аминокиселини, спомагащи за образуването на нови клетки.
Оризът е полезен за белите дробове. Влияе добре на стомаха и пречиства червата.
Спомага бързото лечение при ангина, грип и пневмония.
Препоръчва се при болести с бъбреците.
Оризът възстановява биохимичния баланс в човешкия организъм.
Съдържа магнезий, който намалява кръвното налягане.
Една порция ориз съдържа 120 калории и почти никакви мазнини.
Източник: Една.бг
Арсенът присъства в околната среда заедно с други химични елементи като част от земната кора, но може да бъде натрупан и в резултат от човешка дейност. Намира се във водата, почвата, въздуха, храната и е в органична и неорганична форма. От значение за хората и тяхното здраве е количеството на неорганичния арсен, който кумулира в клетките на организма и е с канцерогенен ефект. Той се трупа в клетките на различни диви и културни растения, но по-голямо количество се концентрира в ориза, тъй като при отглеждането му се използват големи количества вода, позволяващи лесното му просмукване от почвата. Продължително проникване на арсен в организма крие риск от рак на белия дроб, пикочния мехур, кожата или сърдечносъдови проблеми. Най-застрашени са бременните, кърмачетата и малкитете деца.
През 2011 г. проф. Брайън Джаксън – аналитичен химик и изследовател от колежа в Дартмут, публикува доклад за наличие на неорганичен арсен в бурканчета бебешка храна със стойности над допустимите. Мащабни изследвания на кафяв, бял ориз и оризови продукти показват, че най-големи количества арсен се откриват в преработените оризови продукти (брашна, спагети, бисквити и др). Тъй като обвивката на зърното кумулира по-големи количества от токсичния елемент, при полирането на кафявия, за да се превърне в бял ориз, се намалява количеството на арсена в белия. Но така се губят по-голяма част от ценните съставки – витамините В1, ВЗ, B6, манган, желязо, селен и фибри.
Важно е да се знае, че при различните сортове ориз и в различните региони на добив концентрацията на вредния елемент варира в доста широки граници. Може да намалим риска, като изберем сортовете басмати и жасмин. Проучвания показват, че най-ниско съдържание на арсен има в египетския кафяв ориз. Съобразявайте се и с факта, че биооризът може да е с по-занижени нива на пестициди, но това не означава непременно по-ниски нива на арсен.
Какъвто и ориз да изберете, го изплакнете внимателно, докато водата стане бистра. Изследвания показват, че нивата на арсен може да се намалят до 40% при варене в голямо количество вода. Специалистите препоръчват съотношение 1:6 за ориза и водата, като след сваряване излишната течност се изхвърля.
След казаното дотук съветът ми към Асен и всички читатели е:
Избягвайте преработени оризови продукти.
Избирайте пълнозърнест ориз, добит в региони с ниска концентрация на арсен.
Консумирайте не повече от веднъж седмично кафяв ориз от препоръчаните сортове, изплакнат многократно и обилно и сварен с много вода.
Комбинирайте винаги ориза с голяма салата от сурови зеленчуци, като отдавате предимство на зеленолистните. В идващата пролет е най-добре да изберем салати, марули, коприва, лапад, зелен лук и пресен чесън. Повечето от тях, и най вече чесънът, способстват за извличане от организма на тежките метали, към които се причислява арсенът.
Ако непоносимост към глутен е причината често да използвате ориз, може със същия успех да включите в менюто си просо, елда, царевица, киноа.
Няколко века преди оризът да намери място на трапезата ни, в националната кухня е ползвана друга пълнозърнеста култура – булгурът. Той конкурира успешно ориза и няма да сгрешим, ако го изберем, докато се колебаем между бели и тъмни сортове.