Превръщат остров Свети Кирик в световен център на културно-историческото наследство
Остров Свети Кирик, който преди хилядолетия е било сърцето на Аполония, е свещено място и то трябва да бъде средище на история, на култура. Целта ни е да го превърнем в световен център на културно-историческото наследство. Това казаха пред Нова телевизия областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова и кметът на Созопол Тихомир Янакиев.
„Тук са открити уникални керамични находки. Целта ни е не да се превърне в развеселителен център“, добави губернаторът.
„По-лошо от това, което е сега състоянието на острова, няма как да стане. Каквото и да се случи, ще е по-добро. Ще търсим европейско финансиране за развитието на остров Свети Кирик и варианти за публично частни партньорства. Желанието на хората от Созопол и моето е островът да се превърне в средище на културата и място, на което да можем да експонираме нашата хилядолетна история“, каза пък градоначалникът.
Държавата прехвърля на Община Созопол собствеността върху остров Св. Кирик
„Островът е паметник на културата. Появиха се идеи за прехвърляне на собствеността на Община Созопол. От Министерството на културата казват, че това може да стане само срещу подробен план за консервация и реставрация на обектите, за да бъдат запазени и развити като паметници на културата“, изтъкна водещият на рубриката „На твоя страна“ по Нова телевизия Георги Георгиев.
Островът обаче тъне в разруха и в пустош.
„Очевидно е, че държавата не е добър стопанин. Фактите сами говорят за това, каза проф. Нейкова, сочейки към сграда на бившото рибарското училище, което е в ужасно състояние.
Проф. Христо Пимпирев: Созопол е бил кратер на вулкан, когато умират динозаврите
„Още на първата ни среща жителите на Созопол и кметът поставиха пред мен въпроса за бъдещето на острова. Аз съм много щастлива, че благодарение на добрата координация и комуникация между институциите и под ръководството на министъра на културата и на заместника му остров Свети Кирик вече първите стъпки по реализирането на неговото консервиране, реставриране и продължаване на разкопките“, сподели тя.
„Това място е уникално и заслужава по-добра съдба. Тук се съхранява хилядолетна история, различни религии и епохи“, каза още областният управител на Бургас.
По добре го залесете с малко средиземноморски бор пинета и кипариси и смокини да придобие приветлив вид