ГЕРБ отново първа политическа сила, ИТН се сгромоляса след неуспеха да състави правителство
Малко повече от месец след извънредните парламентарни избори, първата политическа сила - "Има такъв народ" (ИТН) на Слави Трифонов губи политическа подкрепа и вече е на трето място. Това показва ново социологическо проучване на "Маркет линкс", реализирано и финансирано съвместно с Би Ти Ви и проведено в периода от 13 до 22 август.
Първа позиция отново заема ГЕРБ с добра мобилизация през летните месеци. „Това до някаква степен е изненада. Но от друга, разочарованието от партиите на протеста, които не успяха да съставят редовен кабинет връща част от избира обратно към партията на Борисов, коментира социологът от "Маркет линкс" Добромир Живков.
"Демократична България" за пръв път излиза на второ място, но разликите с ИТН и БСП са в рамките на статистическата грешка.
Според проучването, ГЕРБ получава 21,6%, втори са ДБ с 16,5%, трети – ИТН – 15,7%, БСП е четвърта – 15,7%, ДПС – 11%, ИБГНИ – 4,5%.
51% смятат, че вотът на 11 юли е бил честен и едва 12% искат връщане на хартиената бюлетина
В „Тази сутрин“ по бТВ социологът Добромир Живков обаче изтъкна, че до следващите избори е възможен нов обрат. Той коментира данните от национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от бТВ и „Маркет линкс“ в периода 13-22 август.
„С нарастването на доверието в служебното правителство пък президентът възстановява най-високите си нива на обществена подкрепа, които имаше преди около година и половина. Тя е в порядъка на 60 процента“, уточни Живков.
На въпроса кой ще понесе товара от това, че не може да бъде съставено правителство, той отговори, че очевидно фокусът е върху трите партии на протеста, но българският избирател смята, че отговорността е по-скоро споделена.
„Около 43% от анкетираните казват, че тя е на „Има такъв народ“, които предложиха кабинет и на „Демократична България“, както и ИБНИ, отказали да го подкрепят. Все пак, когато отговорността се търси в една от тези две страни, по-големите негативи се отнасят към ИТН“, заяви социологът.
„Вижда се, че след изборите трите партии на протеста не успяват да оправдаят очакванията и естествено има спад в тяхното одобрение. По-съществен е той при партията на Слави Трифонов. Два пъти по-нисък е той при другите две партии“, уточни той.
Има възстановяване на доверието в БСП и ДПС, а ГЕРБ остава на настоящите си позиции, заяви Живков.
„Демократична България“ засега държи второто място в подреждането по електорална тежест. ГЕРБ е отново първа политическа сила с доста добра мобилизация, добави той.
Но мъжете в България получават пенсия средно по 6 години. На 70 умират. За тия 5 години живот след работа средностатистическият български мъж взема около 18 000 лева от своите пари. Останалите 60 000 са за почерпка на управляващите. За Бог да прости.
Жените са малко по-добре. Живеят до 76 години. Значи могат да си получат около половината – 40 000 лева – от внесените пари за пенсии. При тях почерпката за управляващите е по-скромна.
И пак да кажа – чиста пара, без лихвите.
Ако някой от тези бачкатори дължи пари на държавата, тя му начислява +10 % върху основния лихвен процент за всеки ден просрочие. Когато е прибрала 80 000 лева, държавата лихви не дава.
Не само не дава, тя краде повечето от изработеното. От всеки мъж – 60 000 лева. От всяка жена – 40 000.
Това е положението, дами и господа.
Краде днешната наша демократична Република България. Крадеше и недемократичната Народна република България.
В цял свят пенсията е около 70 % от заплатата. В България никога не е била повече от 35%, даже и при Тодор Живков.
Нова година с нов президент и без БСП, ДБ и ИБГНИ в парламента!
Това май го няма в ПИК, а??
Най-краткоживящата партия в българската политика
А, за тези, които подкрепят ИТН - вие знаехте ли, че за да се състави правителство, трябват 121 гласа? Очевидно не. Прости хора.
Изчегъркаха областни управители, шефове на полицията, изхарчиха парите, които им остави правителството на ГЕРБ, спряха инфраструктурните проекти, задълбочиха Ковид кризата!
Нищо не е свършило това правителство, НИЩО!
И преди изборите ги водиха, че не са фактор, обаче друго излезе.