Пътят през дюните край Несебър от подвижни панели?
11-годишната преписка за строителството на ивицата, стопанисвана от фирма „Сироко”, съдържа схема за временните обекти от 2000 година, в която пътят и паркингът не са одобрени от МРРБ и Община Несебър. На концесионера се препоръчва да направи съгласуване с екоминистерството и да намали площта на паркинга.
Година по-късно вече има разрешение отсечката да се изгради от стомано-бетонни плочи 2.50 на 3 м. Разрешението за паркинга е да бъде от решетъчни бетонни елементи. И двата документа са по действащия тогава чл. 120 – за т.нар. временни обекти. По принцип разрешенията по него са едногодишни, и двете съоръжения обаче са изкарали десетилетие и последната жалба на концесионерите срещу премахването им издава амбицията да запазят съществуващото положение.
Видно ч, че паркингът не е от решетъчни конструкции, а дали пътят е изпълнен от преместваеми панелите стане ясно при демонтирането му, коментираха от РДНСК. Според специалисти би трябвало към всеки панел да има скоби, с които той може да бъде вдигнат и преместен, без да се налага разрушаването му.
Преписките за незаконно строителство срещу обектите на Южен плаж-Несебър започват след влизане в сила на Закона за Черноморското крайбрежие. Междувременно някои от постройките са премахнати от концесионера.
9 позиции от Южен плаж-Несебър са включени в създадения наскоро регистър на незаконните обекти: техническа инфраструктура /елпроводи, ВиК/ за поставяемите обекти на плажа по одобрена от МРРБ схема, ресторант „Олимп”, паркинг, бетонов път, стоманобетонна ограда с каменна зидария , 3 едноетажни постройки с долепени до тях дървени навеси и кораба :Капитан Джак”.
За всяка от тях има водена отделна преписка с влязло в сила съдебно решение изтекъл срок за доброволно премахване, каза шефът на РДНСК Георги Георгиев.
Решението за премахване на „Олимп” не е обжалвано през ВАС, показва справката с документацията.
Преди влизане в сила на Закона за Черноморското крайбрежие е имало разрешение за заведение на това място, но не и на бетонни основи. В никакъв документ или схема не е отразена отсечката между паркинга и „Олимп”. Същото се отнася и за уличното осветление по пътя през дюните.
Според жалбата на концесионера „Сироко” 9-те обекта за бутане вече били доброволно премахнати и поставени наново при пълно спазване на изискванията. Дори от пръв поглед става ясно, че това не се е случвало, поне не за пътя и паркинга. Евентуалното премахване се отразява и в констативен протокол. Такъв в документацията на РДНСК липсва, а концесионерът няма от къде другаде да го получ1ат.
Магистратите обач1е постановяват обаче решения не след разходки по плажа а въз основа на документи и експертно мнение. Ясно е, че а това е необходимо време. Което вероятно ще осигури още един сезон при съществуващото статукво за концесионера. Добави Коментар