Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

COVID-19 изяде парите от наеми

Ключови думи: хазяи, наеми, ковид, коронавирус, новини

Около 25,4 милиона лева по-малко доходи от наем са декларирали пред Националната агенция за приходите физическите лица у нас през пандемичната 2020 г. Това става ясно от данни на НАП, предоставени на „Телеграф“.

За сравнение през 2019-а, когато пандемията още не бе дошла, доходите от наем, които подлежат на облагане с данък, са възлизали на около 753 милиона лева. Миналата година обаче те са се свили до 728 милиона лева. Никой обаче не може да каже точно колко взимат хазяите у нас, тъй като има доста хора, които не смятат за нужно да обявяват пред данъчните власти тези свои доходи.

Причина

Все още не може да се каже и дали пандемията е стопила доходите от наем през миналата година, но това е много вероятно да е така, като се има предвид, че редица търговски обекти бяха принудени са затворят заради тежката ситуация, а много хора се изнесоха от апартаменти в големите градове, за да си натъкмят хоум офис в някоя къща на село. Въпреки това дори по време на пандемията доходите от наем са по-високи от тези, декларирани през 2018-а, когато те са били около 713 милиона лева. Това обаче може да се обясни и с факта, че наемите тогава са били доста по-ниски от актуалната им стойност.

Задължение

Всеки хазяин, който дава под наем имот – независимо дали на друг гражданин или на фирма, е длъжен да декларира този доход в годишната си данъчна декларация. Трябва да се има предвид, че освен наемите от имот в страната, задължително трябва да се декларират и тези с източник от чужбина. Има обаче една важна подробност – доходът от наем се декларира от наемателя, ако той е фирма или самоосигуряващо се лице. Ако е друго физическо лице, това задължение остава за хазяина. Глобата за недеклариране на доходи от наем е от 500 лева за първо нарушение и 1000 лева за второ.

Разходи

Данъкът върху наемите е като на другите видове доходи – 10%. Преди това обаче хазяинът има право да си приспадне 10% нормативно признати разходи. Когато се изчислява годишната данъчна основа, се приспадат и задължителните осигурителни вноски, които лицето е задължено да прави за своя сметка.

Данъкът се декларира и внася авансово за първите тритримесечия на годината. За четвъртото се прави довнасяне през следващата година, когато се подава и годишната данъчна декларация.

Пример

НАП дават и следния пример за това как можем да си пресметнем данъка. За 1-во тримесечие на календарната година лице е получило доход от наем в размер на 3000 лв., авансовият данък е 270 лв. Авансовият данък се определя, като придобитият доход се намалява с 10% разходи: 3000*10% = 300 лв. Полученият облагаем доход е 3000 – 300 = 2700 лв. Тази сума се умножава по данъчна ставка 10%, за да се определи авансовият данък: 2700*10% = 270 лв.

Хората с намалена работоспособност 50 или над 50 на сто дължат авансов данък, след като облагаемият им доход от всички източници на доходи през годината превиши 7920 лева. Когато наемателят е предприятие или самоосигуряващо се лице, наемодателят трябва да е представил пред наемателя копие на експертно решение от ТЕЛК/НЕЛК. Задължително условие е този документ да е валиден към датата на изплащане на дохода от наем. Такива лица, с валидно ТЕЛК решение са около 15 000.

Данни

Данните на НАП сочат, че броят на хората, декларирали доходи от наем, е приблизително около 125 000 души. Толкова е бил броят на хазяите през 2018 г. Най-много са в областите София-град, Пловдив и Варна. Много наемодатели има също в Бургас и Благоевград. На опашката са градовете от Северна България Видин, Търговище и Силистра, където броят на хазяите е едва няколкостотин.

€10 000 на месец за най-скъпия мезонет

Мезонет за 10 000 евро на месец е най-скъпият имот под наем, който в момента се предлага в София. Местонахождението му е в центъра на столицата, става ясно от обява в платформата imot.bg. Имотът е тип пентхаус-мезонет, с огромна покривна тераса, от която се откриват невероятни гледки към целия град и Витоша. На първото ниво има отворено пространство тип Лофт, спалня, баня с тоалетна, отделна тоалетна и гардеробна. На второто ниво се помещават кабинет, баня с тоалетна. Там е и терасата.

От снимките става ясно, че фамозният мезонет се намира на върха на луксозния бизнесцентър на небезизвестен бизнесмен, нашумял преди 2-3 години със събарянето на паметник на културата на бул. „Васил Левски“. Точно до бизнесцентъра босът започна да вдига нова сграда, в която да вгради реплика на разрушената стара къща.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма
Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време