Как Румен Радев направи подарък на ДПС с въпроса "Коя е Вашата родина, г-н Карадайъ?"
Задавайки публично въпроса "Коя е вашата родина, г-н Карадайъ?", Румен Радев извърши рутинна политическа операция, която мнозина преди него са практикували със същия успех. Първият резултат от задаването на този въпрос е поредно "циментиране" на ДПС като етнокорпоративна пирамида, защото обикновените избиратели на тази партия го разпознават като заплаха - или увертюра към заплаха. През последните 30 години върхът на ДПС провокира и дори организира подобни "патриотични" фойерверки, за да мобилизира и обедини своите избиратели. В случая - едва ли върхът на ДПС е инициирал подобен въпрос. Той дойде при тях като безкористен(?!) подарък от страна на Радев.
Вторият резултат от така зададения въпрос е проектирането на самия Радев като пламенен патриот, защитник на българщината - ефект, който пък ще увеличи собствения му рейтинг и шансовете му за преизбиране наесен. Практикуването на подобен род фойерверки, задяващи се с междуетническите отношения в България е особено опасно на фона на всичко, което се случва в света около нас понастоящем. За съжаление обаче, всяка разумна и наистина отговорна към националните ни интереси позиция към ДПС и към етническите отношения у нас изисква много повече интелект, познания и политически опит, отколкото стандартния български политик е готов да инвестира в своите позиции и действия.
ДПС е виртуозно изпълнен политически проект от страна на специалните служби в Москва и София в края на 80-те и началото на 90-те години. Успехът на партията да контролира мюсюлманските малцинства в България, използвайки, не на последно място, страха от рецидив на т.нар. "възродителен процес", предостави много ценен и устойчив във времето политически ресурс в ръцете на посткомунистическата олигархия в България, оперираща в тясно взаимодействие с постсъветските олигархични структури. Лидерът на ДПС и неговите партньори многократно умножиха този ресурс през годините на т.нар. преход като позциционираха партията не само като монополен политически представител на българските турци и мюсюлмани, но и като цялостна политико-корпоративна структура за посредничество между олигархичното ядро зад сцената и публичните институции на държавата. В началото на прехода тази роля бе възложена - по обясними причини - на БСП, но тя се провали в осъществяването й. Стабилният електорален потенциал, независим от политическата конюнктура, стриктната дисциплина и безмилостна йерархия, както и доверието между върха на ДПС и задкулисното ядро на олигархията превърнаха Сарая в комплексна пирамидална структура, изпълняваща три обособени типа роли. Първо - механизъм за етнически контрол. Второ - корпоративна йерархия, взаимодействаща и ръководна по отношение общите интереси на корпоративната олигархия в България. Трето, ефективен политически посредник между олигархичните задкулисни структури и публичните отношения в държавата. Третото е на практика механизъм за ефективен контрол над държавата от страна на задкулисието. НДСВ, БСП, ГЕРБ се качват и слизат от власт. ДПС - на власт или в номинална опозиция - остава в същата триединна роля и я изпълнява успешно.
Оттук следва и цялата деликатност на проблема за отношението към ДПС от страна на другите обществени и политически фактори в България. Ние не можем да се освободим от структурно заложената система на мащабна корупция, изсмукваща националния ресурс на страната и поставяща я в неизменно последното място по развитие в Европа, без да "детронираме" ДПС от позициите му на посредник и разпределител в нелегитимните отношения между олигархичната мафия и държавата. Можем да вдигаме бунтове и да "пенсионираме" Симеон, Станишев и Борисов, но докато не достигнем до ключовата роля на Сарая в практикуването на този корупционен shortcut между мафията и държавата и не я разградим - няма да реформираме завладяната държава в България. И не просто да извадим Сарая от тази роля, а да направим самата роля невъзможна за практикуване от когото и да било другиго. Тежка, непосилна - засега - задача пред българското общество.
Но решавайки тази задача в обозримо бъдеще, ние не бива и за миг да забравяме, че вакуумът в междуетническите отношения, който това "детрониране" на Сарая ще предизвика, би бил изключително опасен, предвид силната заинтересуваност на мащабни и мощни сили да го запълнят под свой контрол. Тези сили са и на Изток, и на Юг, и вътре в самото българско общество. Мнозина сред тях няма да се поколебаят да организират мащабна криза в междуетническите отношения, за да си проправят път към контрола върху тях. Затова отговорното държавническо - и гражданско поведение в интерпретиране на ролята и позицията на ДПС трябва да отчита внимателно необходимостта от съвместяване на тези две формално изключващи се цели: ограничаване и отстраняване на Сарая от неговата роля на мощен корупционно-олигархичен посредник в отношенията икономика-политика и съхраняване на стабилността и предвидимостта в развитието на междуетническите отношения в България в полза на обществената стабилност и интегритет на страната. Трудна задача, но неизбежна ако трябва да реформираме и да освободим българската държава от олигархичен контрол, и да съхраним нейната стабилност и интегритет.
Решаването на тази задача предполага внимателно прецизиране и нюансиране на отношението към ДПС в тези две негови роли - олигархичен посредник и припознат политически представител на българските турци и мюсюлмани в публичните институции на държавата. Задачата се усложнява допълнително, предвид специфичните роли, които ДПС играе и в международния контекст на България - както в отношенията с Русия, така и с отношенията с Турция. ДПС е политически фактор, който има значими позиции и в отношенията си с българските партньори в ЕС и НАТО. За да бъде решена тази задача, е необходимо да имаме политици - държавници, които носят съзнанието за собствената си легитимност единствено в резултат от доверието на българските граждани към тях. Политици и държавници, които категорично неглижират зависимостите, налагани върху българските политически актьори от олигархичното задкулисие. Не твърдя, че е лесно, не твърдя, че е безопасно. Но е единственият начин да се постигне успех в реформиране на държавата, включително и в освобождаване на междуетническите отношения от статута им на заложник на посткомунистическата олигархия - наша и чужда.
*Мнение на политолога Огнян Минчев, заглавието е на Флагман.бг
Ако е "владичество", то тогава Левски, Ботев, Бенковски, Волов какви са??
Терористи?
Мазно мекере си ти.....
Глупостите си ги писал ти.Гордееш се,че бесарабските българи говорели на български,а се дразниш когато турците си говорят на турски,е отговори ми какво е това?
Бесарабските българи са повече българи от много наши сънародници и се гордеят с това! При тях са запазени живи много от традициите на древна България, говорят на БЪЛГАРСКИ език и с гордост се наричат българи!!
Виждаш ли някаква разлика с турските малцинства у нас? Ако попиташ в някое турско село къде е фурната, няма кой да ти отговори на български!!
Четете и не пишете глупости!
Едно на ръка, че Радев има достатъчно хора, които го харесват, второ, че и дългият му удари едно рамо. С тази помощ Радев ще бие и бибитко още на първи тур!
Междувременно, личното доверие в Румен Радев стигна 64,3%, а недоверието е 22,2%.
Общата оценка на служебния кабинет е положителна. 58,9% го одобряват, а 28,8% не го одобряват. Останалите се колебаят. Одобрението преобладава при всички изследвани обществени слоеве, с изключение на привържениците на ГЕРБ.
Кирил Петков не отговаря на тези условия. Радев го назначава.
Двамата не изпълняват клетвата си.
Ако човек наруши правилника за движението по пътищата пред служители на КАТ, следва наказание. Двамата публично нарушават конституцията, нищо не следва.
Как ще градим правова държава?!
Какво да го пита, той пред турския президент е казал коя е родината му?
Защо Карадайъ не отиде при Путин, да му благодари за Освобождението ?
Опорни точки , далеч си от реалността .
А?
Май е имало за какво!
По това време трите гербави тролчета вечерят, бабите им са сварили боб.
Малко по-късничко пускайте такива парцалчета от фейса и веднага ще захапят!!
Вервайте ми!
Ами ние се нагледахме на всякакви куртизанки, въртигъзници и откровени подлизурковци, така че си задръж "искреното" мнение за себе си!!
А колкото до Каракъвбеше, дето името му завършва на Ъ, а ние такава дума в БЪЛГАРСКИЯТ ЕЗИК НЯМАМЕ, и човек трябва да се напряга да му разбере българският език, даже няма смисъл да се пита коя му е родината!!!
То му го пише на СУРАТЯ, казано на родния му език....
В конструкцията на република България, е записано - не трябва да има етнически партии!
Член 11
Алинея 4.
Автор: Огнян МИНЧЕВ, ми толкова от него. какво друго да очакваме, освен опорни точки