Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Колко отрова може да има в храните, които купуваме

Ключови думи: отрова, храни

Колко отрова може да има в храните, които купуваме? Например канцерогенни субстанции, какъвто е етиленовият окис? Той се използва в десерти, макаронени изделия, снакове и други. В ЕС казват едно, в САЩ - съвсем друго, пише DW.

Всъщност звучи като добро решение: етиленовият окис, който е безцветен газ, убива бактерии, вируси и гъбички. Само че оттук нататък се превръща в зло. В продължение на десетилетия той е бил използван за дезинфекция на чувствителни повърхности и хранителни стоки, които не могат да бъдат загрявани. И така докато не става ясно, че химическата субстанция и продуктите от нейното разграждане частично се отлагат и крият риск от причиняване на рак.

След това откритие много страни забраняват обработването на храни с етиленов окис, включително от ЕС. В други части на света обаче, например в Азия, той продължава да се използва и оттам стига и до Европа - обикновено чрез различни подправки или допълнителни съставки, например сгъстители.

САЩ позволяват много повече "отрови"

Последният такъв пример са сладоледени продукти на производителя "Mars". В редица страни засегнатите партиди бяха спрени от продажба. Германия обаче първоначално не беше сред тях. След обществен натиск фирмата-производител в крайна сметка изтегли продуктите и от търговската мрежа във Федералната република. В същото време от "Mars" уточниха, че консумацията на въпросните продукти не е вредна, тъй като те съдържали незначително количество етиленов окис.

Мненията за това колко етиленов окис (или от продуктите му на разграждане) е безопасно да се поема, се разминават драстично. В ЕС е забранено да се продават храни, които съдържат повече от 50 микрограма етиленов окис. В САЩ обаче допустимото количество е цели 7000 микрограма.

Според германската Федерална служба за оценка на риска (BfR), данните за въздействието на химическата субстанция са "противоречиви и отчасти недостатъчни". В същото време тя подчертава, че химикалът е мутагенен (причинява промяна на наследствения материал) и е канцерогенен (води до рак). Като цяло е нежелателно храните да съдържат остатъци от веществото, подчертават още от службата, която все пак дефинира приема на не повече от 0,035 микрограма на килограм телесно тегло на ден като безпроблемно.

Разминавания има и в мненията относно това дали трябва да бъдат спрени от продажба храни, в които са открити следи от допълнителни съставки, замърсени с етилен оксид, чието количество обаче е в рамките на допустимите стойности. Такъв е например случаят с въпросните сладоледени продукти.

Абсолютно никакви количества етиленов окис?

В тази връзка експертен екип от ЕС излезе на 13 юли с препоръката да бъдат иззети всички налични партиди от пазара, които дори само теоретично биха могли да съдържат химическата субстанция. Очевидно членовете на комисията смятат, че не трябва да се приемат никакви количества от веществото етиленов окис.

Представителите на Белгия и Дания са посочили в тази връзка, че по този начин ще трябва да бъдат унищожени и храни, чието замърсяване с въпросното вещество е под горната допустима граница за това, както и че подобен европейски подход на нулевата толерантност влиза в противоречие с целите на ЕС за устойчиво развитие и за редуциране на количествата изхвърляни храни.

Точно на това обръщат внимание и от потребителската организация "Foodwatch", която призовава да не се противопоставят двете теми - разхищението на храни и здравето на гражданите. От "Foodwatch" настояват изтеглянето на засегнатите продукти от пазара да се осъществи последователно, както предвижда постигнатото решение от страните-членки на ЕС.

В Германия не всички са съгласни с ЕС

По правните въпроси, свързани с контрола на храните, отговарят отделните страни-членки на ЕС, а в Германия за това отговарят отделните провинции. Не всички от тях обаче са склонни да изпълнят препоръката на Брюксел - например Баден-Вюртемберг и Северен Рейн-Вестфалия имат задръжки. 

В същото време много други продукти са били извадени от търговската мрежа заради замърсяване с етиленов оксид - вегански снакове, плодови десерти, макаронени изделия и полуфабрикати.

Актуална информация за тези продукти има на сайта на Федералната служба за защита на потребителите и сигурност на храните.

3
Коментара по темата
3.
_nib_
23.08.2021 00:25:24
Прекалено много отрова....не ,,може",а има в храните...Трябвало да има консерванти,за да можело да е по-дълготрайна....ВСИЧКИ ОТРОВИ-ОЦВЕТИТЕЛИ,СТАБИЛИЗАТОРИ,КОНСЕРВАНТИ....ТРЯБВА ДА ГИ ЗАБРАНЯТ В ХРАНИ И НАПИТКИ.Наказание-смъртно.Чак тогава може да се преструват на загрижени за здравето на хората и да говорят за ваксинация.
2.
Това не е храна
22.08.2021 18:32:04
а "хранителни продукти"! И да, тъпчат ги с отрови същите "грижовници", които много се притесняват да не кихнем!
1.
Силно нестабилен говори ли ви нещо?
22.08.2021 17:10:41
Етиленовият окис, C2H4O, е безцветен, силно токсичен, силно запалим, СИЛНО НЕСТАБИЛЕН втечнен газ с етерен мирис, повече от 500 ррм.

Пак свободни съчинения
  Добави Коментар
Секира за всички българи, пътуващи към Великобритания Страната въвежда издаването на електронно разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване за гражданите на всички държави на Европейския съюз Матей Гюров от Бургас се нуждае от нашата помощ, нужни са му 150 000 лв. за бъбречна трансплантация Сложната операция трябва да се извърши в чужбина във възможно най-кратки срокове
Имението, в което почина Матю Пери, е унищожено от пожарите в Лос Анджелис Холивудски звезди изгубиха домовете си Затварят до 14 февруари ключова улица в ж.к."Възраждане" Временно ще бъде въведена нова организация на движението в района, като гражданите са призовани да спазват указанията и да използват обходни маршрути.
Болната Крисена има лекарство само за 10 дни и моли за помощ Вече пет години тя се бори с тежко заболяване В ПГТ "Иван Вазов"-Слънчев бряг се състоя Ден на ученическото самоуправление Идеята бе на директора на професионалната гимназия
Защо е съкрушена Загуби кученцето си Тези храни могат да ви разболеят от рак Полуфабрикатите, като колбасите и различни месни изделия, често съдържат значителни количества подобрители на вкуса, стабилизатори, аромати и консерванти
Нечуваният феномен "Гръмотевичен сняг" удари Земята Знаете ли какво представлява? Отваря топ ресторант в Истанбул Актьорът, известен с ролите си в успешни турски сериали, е развил страст към готварството през пролетта на 2023 г.
Бивша звезда на Нова разкри шокиращи подробности за миналото си и любовната драма със съпруга си! Тя разкри за първи път за най-тежкия момент в кариерата си като млада репортерка, когато била на крачка от това да изостави телевизионната журналистика. Отказано е вписване на старостилната православна църква Тя е потенциална заплаха за държавата, заяви премиерът при изслушването в Народното събрание