Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

40% от гимназистите са сексуално активни, а 6% пушат марихуана всеки ден

Ключови думи: сексуален живот, гимназия, цигари, марихуана

Напредването в технологиите означава, че днешните тийнейджъри се срещат с проблеми, с които предните поколения досега не са се сблъсквали. Докато някои от тях не са точно нови, интернетът е променил или увеличил повечето.

Разпространението на дигитална комуникация е променило начина, по който младите общуват с техните връстници или обектът на техните интереси. Заради това много тийнейджъри имат липса на междуличностни умения за общуване, като например - да разбират чужди сигнали и намеци. Много от тези липси могат да бъдат свързани с прекаленото използване на технологии.

Социалните медии и навикът за постоянно чатене на младото поколение, както и начинът, по който те възприемат интернета, променя начина им на общуване, връзките, как учат, тренират и още много други неща. Средностатистическият тийнейджър прекарва повече от девет часа на ден, използвайки електронни устройства.

Ето и Топ 10 социални проблема, с които децата се сблъскват всеки ден.

Депресия

Според Националния институт по душевно здраве приблизително 3,2 милиона юноши в САЩ са имали поне един голям депресивен епизод през 2017-та. Това означава, че около 13% от тийновете може да преминат през депресия още преди да влязат в зряла възраст. Анализите на изследователският център докладват, че нивата на депресия са нараснали сред юношите, най-вече при момичетата, през предходното десетилетие когато около 8% от младите са съобщили, че са изпаднали в депресия през 2007 година. Някои проучвания обвиняват технологиите за нарастването на проблемите в душевното здраве.

Прекарването на прекалено много време над електронно устройство може да предотврати младите от лични дейности с техните връстници, като спорт, който може да помогне с отблъскването на депресията. Те също така преживяват нови условия, например „страх от изпускане“ или още наричан от английски FOMO (Fear Of Missing Out), което по-нататък води до чувството на самота и изолация. Депресивните състояния се лекуват, но е важно да се потърси професионална помощ. Ако вашето дете изглежда отдръпнато, изпитва промяна и проблем със съня или започне да се представя зле в училище, запишете му час за психолог или се свържете с професионалист по душевно здраве. Не се замисляйте дали да окажете помощ на вашия тийнейджър, ако забележите тези симптоми.

Тормоз

Според Национален център по статистика на образованието, около 20% от тийнейджърите в САЩ са изпитали тормоз след 2017 г. Едно обяснение, което проучването е цитирало, е това за прекомерното използване на социалните медии от тийнейджърите, което е направило тормоза много по-публично изявен. Всъщност, кибертормозът е станал по-разпространен. Говорете с вашето дете за тормоз редовно. Дискутирайте какво може то да направи в случай, че изпита нещо подобно. Също така е важно да говорите кога и как младият да получи помощ от възрастен. Напомнете му, че това да потърси помощ не е слабост, а напротив даже – показва кураж. Никога няма да бъде лесна тема за обсъждане това, че някой му се е подиграл по един или друг начин.

Сексуални отношения

Базирано на данните на Надзор на младежкото рисково поведение, 39,5% от гимназистите са сексуално активни. Това означава, че сексуалната активност е намаляла леко през последното десетилетие. За щастие раждаемостта при тийнейджърите също е намаляла през последното десетилетие. Млади родилки, на години от 15 до 19 са отчетени за 5% от всички родилки през 2017-та. Това обаче не означава, че всички използват предпазни средства. От 20 милиона нови полови болести всяка година, повече от половината са открити сред хора от 15 до 24-годишна вързраст. Родителите може да не са запознати с това, че детето им е сексуално активно. Говорете с вашето дете за секс, дори да не мислите, че то вече е имало полов контакт.

Наркотици

През 2017 година, около 6% от големите в гимназията са използвали марихуана ежедневно. Употребата на марихуана надвишава употребата на цигари сред младите днес. Много тийнейджъри вярват, че тревата е по-малко вредна сега, отколкото в предните години. Това ново възприятие може да се дължи на променящите се закони около марихуаната. В останалото време друга предполагаема употреба на наркотици се държи стабилно на най-ниски нива според проучване, публикувано от Националния институт по наркомания. Използването на наркотици от тийнейджърите през 2017 е била най-ниско, като проучването е започнало през 1975 година. За жалост младите често подценяват колко лесно може да се пристрастиш към нещо. Не разбират рисковете, свързани с предозирането. Бъдете сигурни, че говорите с тях за тези рискове възможно най-редовно.

Алкохол

Към 2017 г. употребата на алкохол и пропиването показват значителен спад сред тийнейджърите. Въпреки това, 29,3% от гимназистите продължават да съобщават за пиене на алкохол през последния месец. Говорете с децата си за рисковете на пиенето при непълнолетните. Образовайте ги за опасностите, включително и фактът, че алкохолът може да окаже сериозни проблеми върху техният още развиващ се мозък.

Затлъстяване

Според Центрове за контрол и превенция на заболяванията около 20% от 12 до 19-годишните са затлъстели, като латиноамерикански или тъмнокожи деца са по-склонни към наднормено тегло или затлъстяване. Настрани от факта, че по-едрите деца са честа мишена за тормозещите, те са и пред много по-голям риск от диабет, артрит, рак и проблеми със сърцето. Те също така могат и да страдат от проблеми с образа на тялото им и често развиват хранителни разтройства като вреден начин да променят начина, по който изглеждат. Родителите често не го забелязват и не са запознати с тези проблеми. Проучвания показват, че родителите не обръщат внимание, когато децата им са с наднормено тегло. Те често подценяват килограмите на детето си и рисковете, на които то е изложено. Говорете с него за тези неща, може да се обърнете и към педиатър, който най-добре знае на каква възраст какви килограми са нормали, за височината и т.н.

Академични проблеми

Около 5% от гимназистите напускат училище всяка година в САЩ. Напусналият училище е вероятно да взима 200 000 долара по-малко, в сравнение с човек с диплома, което може да окаже сериозно влияние на бъдещето на един млад човек. Вече не напускат само „проблемните тийнейджъри“. Някои юноши изпитват огромно напрежение за това да влязат в добър колеж или университет и това ги подтиква да напуснат училище преди да завършат. Следете образованието на детето, подкрепяйте го и бъдете готови да асистирате, ако то има проблеми по темата.

Натиск от връстниците

Натискът от връстниците не е нещо ново, но пък за сметка на това социалните мрежи го поставят на съвсем друго ниво. Така нареченият от английски „sexting“, например, е голям повод за притеснение, защото много от младите не се интересуват от дълготрайните последствия, до които може да доведе това да споделиш свои по-лични снимки. Споделянето на голи снимки обаче не е единственото нещо, което децата са принудени а правят. Все повече и повече деца са принудени към нежелан сексуален контакт, да взимат наркотични вещества и дори да тормозят други деца. За да предпазите своето дете от нещо такова, давайте им правилни насоки, учете ги да взимат правилни решения в живота и да устояват на такъв натиск. Кажете им какво може да се направи, ако случайно се случи нещо такова с тях, как да се справят с проблема, дори с ваша помощ. Понякога младите взимат глупави решения и могат да бъдат прекалено уплашени да говорят с някого и да поискат помощ. Демнострирайте, че вие бихте ги изслушали без да ги съдите или да има бурни реакции, вместо това намерете спокоен начин да помогнете с решаването на проблема.

Социални мрежи

Фейсбук, Инстаграм и Туитър могат да бъдат много добър начин тийнейджърите да намират бърза комуникация един с друг, но също така могат и да бъдат голям проблем по няколко причини. Например, социалните медии могат да изложат детето на кибертормоз, нападки и много още. Както има много предимства, така има и много рискове. Социалните мрежи могат да имат негативно влияние на приятелствата и много променя начина, по който младите излизат на срещи и имат връзки. Може да повлияе много и на тяхното душевно здраве. Каквото и да предприемете за жалост обаче, детето все някога ще се срещне с неприятни хора, нездравословни изображения и сексуално съдържание онлайн. Докато има мерки, които биват предприемани, за да се намали опасността, която децата срещат в интернет, е важно родителите да се информират какво става.

Екранно насилие

Тийнейджърите все някога ще се сблъскат с агресия в интернет. Не само по телевизията, в музиката и филмите. Много от днешните видеоигри показват неприлични сцени, побоища и много агресия. През последните няколко десетилетия, проучвания показват, че гледането на неща, съдържащи агресия може да докарат до липса на емпатия и необуздано държание. Други проучвания са показали, че номер едно на факторите, които определят държанието на децата е начинът, по който техните родители се държат и мислят. Според Медиите на здравия разум, колкото повече насилие гледат родителите, толкова означава, че те са съгласни техните деца да гледат също. Тийнейджърите трябва да се научат как да различават кое е добро и кое е лошо за социалните медии. Това е в сила и за българските тийнейджъри, за които - сигурни сме - статистиката не е кой знае колко по-различна.

Източник: Катя Ивова, по материали на verywellfamily.com

2
Коментара по темата
2.
анонимен
31.03.2022 00:32:36
срам и позор !!!!! деца правят деца ! УЖАС ! аз съм на 57 години и НИКОГА не съм палил "масур" ...., НИКОГА не съм пил алкохол ...., НИКОГА не съм правил секс ..., :(
1.
Поне напишете, че не е за България
21.08.2021 09:27:01
Бях сигурен, че статията не се отнася за България. Не защото и при нас не е така, че даже и по-зле с наркотиците, а защото у нас не е правено такова социологическо проучване
  Добави Коментар
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп
Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали Софи Маринова ще кара нов скъпарски Мерцедес