Ще станем ли жертва на политически игри? Вицепремиер зове за актуализация на бюджета
Бюджетът е най-важната законодателна инициатива. В тази трудна ситуация нека не политизираме този въпрос! Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов, след като водещата го пита дали има опасност нашата социална стабилност да стане жертва на политически игри. Подкрепа за бюджета би се приела като за служебният кабинет, който пък е сочен като функция на политическите амбиции на президента Радев, добави тя.
„Именно тук виждам проблема. Има ли нужда от мерките, когато ни залива силна пандемична вълна? Има. Нуждаят ли се пенсионерите от помощ? Нужна е. Депутатите трябва да разискват това в парламентарните комисии и да се търси решение на този проблем“, заяви служебният вицепремиер.
„Важно е да има и редовен кабинет. Защо - както се аргументира и финансовият министър Асен Василев - средства има, но ние имаме нужда от санкция от парламента. Важно е парламентарните групи да се обединят по някакъв начин и актуализацията да се случи, за да стигнат нужните средства до бизнеса, гражданите и пенсионерите”, добави вицепремиерът.
Стабилен и редовен кабинет, по думите му, трябва да има в обозримо бъдеще и заради Плана за възстановяване и устойчивост. „Средствата за България не са застрашени, те са си там. В момента, в който изпратим Плана и той бъде одобрен, ще получим първата част”, обяви той.
Рискове заради забавянето обаче имало, обясни Пеканов. „Законовите промени трябва да минат през парламента. Тоест, всичко, което сме заложили - парите по него ще дойдат, когато го изпълняваме. При липса на парламент значи, че реформите, заложени да се случат до края на тази година, няма да се случат. Това ще означава, че и част от парите няма да дойдат тази година”, каза Пеканов.
„Европейските институции искат да развиваме зелена икономика, затваряне на най-мръсните мощности. Не трябва да се залъгваме, че можем безкрайно дълго да отлагаме това. Затова сме заложили реформа, която включва създаване на комисия за енергиен преход“, добави той.
„Тази комисия трябва да представи различните сценарии, по които да направим оценка за това колко хора ще бъдат застрашени и как да ги компенсираме, да им намерим добри работни места. Отлагането застрашава и други средства, които ЕС е отделил за страната ни“, каза още служебният вицепремиер.