Парадокс: Плащаме за боклук повече от швейцарците, Дом за възрастни хора пред фалит заради Такса „Смет“
Отдавна мечтаем да сме Швейцария на Балканите, но се оказва, че вече сме надминали тази цел и то в областта на местните данъци и такси. Това разкри журналистът от БНТ Гергана Гайдарова. Тя предлага хората, които не събират боклуците разделно и имат повече битови отпадъци, да плащат повече такси.
„Получихме сигнал от Дом за възрастни хора в село в Община Костенец, който има непосилна за плащане такса „Смет“, която може да го докара до фалит. Там изхвърлят по един контейнер боклук на седмица“, разказва Гайдарова.
„Въпреки малкото количество отпадъци, които стигат до общите съдове за сметосъбиране, само за три години този дом е натрупал над 38 000 задължения към общината за Такса „Смет“, добави тя.
„Колкото повече инвестиции правиш в сградата, толкова повече скача таксата, без значение колко боклук изхвърляш. Ако тези възрастни хора ги настаним в конюшня с ниска данъчна оценка, няма да плащат такса „Смет“, дори да изхвърлят пет пъти повече боклуци“, коментира Гергана Гайдарова.
В Пернишко се вдига девет пъти таксата и едно семейство, което половината от времето живее в Швейцария, плаща за гола поляна повече такса „Смет“ в България, отколкото за дома си в чужбина, разказва тя.
„В Швейцария съм живяла 17 години. Съпругът ми е швейцарец. Там ситуацията е съвсем различна. Събираме боклуците разделно, но има и смисъл. Ние имаме там едва около 2 тридесетлитрови плика на седмица. Плащаме годишно за целия отпадък около 500 лева“, споделя млада дама.
„Имаме един имот, който е зелена ливада в Драгичево. За него тази година ни начислиха 1000 лева такса „Смет“, добавя тя.
В Швейцария таксата се определя на базата на реално изхвърления боклук, а у нас – на базата на данъчната оценка на имота. В подобна абсурдна ситуация може да изпаднете и в други общини в България.
„През 2013 г. купих от общината сградата на едно старо училище. Разрушихме почти една трета от нея, защото не беше използвана много години и бе негодна. Достроихме я няколко пъти и в момента имаме една модерна сграда, която е направена по белгийски стандарт“, каза пък София Мирчева, която е собственик на Дом за възрастни хора в Подгорие - малко село в южния склон на Средна гора.
През 2020 г. жената плаща 6200 лева за такса „Смет“. През 2021 г. при същата оценка на сградата, обаче скача на 9600 лева и така домът за стари хора на София Мирчева задлъжнява на Община Костенец с над 38 000 лева.
„Частен съдебен изпълнител блокира сметките на дома и ме остави без никакви възможности. Взех заем, който още изплащам. В контейнера влизат само памперси“, разказва София Мирчева.
Като инвеститор, при тази такса смет, не бих дошла тук, споделя тя.
„Такса „смет“ е една от най-несправедливо определяните у нас. Щом имаш имот, трябва да я плащаш, независимо че къщата ти може да е ваканционна и да я ползваш едва около месец в годината. Има и абсурди – в някои села се плаща много повече, отколкото в градовете. В същото време контейнерите за смет в малките населени места преливат и се събират по-рядко“, коментира водещият на „Денят започва“ Иво Никодимов.
„Разходите на общините за събрания боклук растат, защото няма разделно събиране. Те имат реален интерес да сключват договори с организациите за оползотворяване на отпадъците и за разделно събиране, но това не се случва. За да финансират растящите си разходи за депониране на боклука, който не е събран разделно, те вдигат такса „Смет“. Заради това дори една успешна инициатива като Дома за възрастни хора в Община Костенец може да фалира“, каза още Гергана Гайдарова.
№5 не е задължително човек да има апартамент и тогава гараж, никой не те спира да си купиш само гараж. Плюс това защо онези които нямат гараж да плащат поравно с онези, които имат гараж. Гаража си е отделна собственост и трябва да си има отделен данък.
Има общини в България на които данъка пък е прекалени нисък, за селска къща с три декара двор данък 5лв и стотинки, дори никой да не живее там такава такса е смешна.
Колкото до дома за стари хора, не знам но може би сметището е далеч и съответно извозването струва повече. Според мен в този дом има настанени около 65 възрастни има стаи и за по 4 човека, за толкова хора данъка е нормален 150 лв на човек на година, все пак не може да става въпрос само за памперси, имат и изхвърлени опаковки от лекарства и препарати, имат и изхвърлени стари дрехи и чаршафи, не може да нямат и биологичен отпадък.
х+6200+9600+1000=38000
като Х е ≤ от 6200, тъй като явно таксата е била по-ниска в предходните години
И по математика сте силни колкото и по граматика