Търговска война в „Меден рудник“, производители на дини ощетени
Търговска война за дини се разгоря в бургаския жилищен комплекс „Меден рудник“. Производители от Любимец, които имат малък магазин на бул. "Александър Георгиев – Коджакафалията", споделиха пред репортер на Флагман.БГ, че са ощетени от чиновници на местната териториална дирекция, които отказали да им разрешат да продават вкусните плодове на кръстовището до стария битак, за да не правели конкуренция на търговци от созополското село Зидарово.
„Това противоречи на всички пазарни принципи. Не може прекупвачът да има три от най-хубавите места, а на нас да не дават да продаваме там с този мотив“, сподели Еленка Димитрова.
Съпругът й пък ни показа снимки от бостана край града, който се смята за столица на дините. На тях се вижда как двамата, заедно с децата си отглеждат вкусните плодове, а в свободното си време той свири на електрическа китара.
И Димитрови, и конкурентите им продават дините по 0,70 ст./килограм. Килограмът на пъпешите пък струва 1,80 лева.
„Хората търсят качествена продукция, а не пластмаса от Гърция и Турция. Нас ни ощетяват като не позволяват да се конкурираме с прекупвачите. Плановата икономика уж вече я няма. Та нали пазарът е най-добрият регулатор!? Защо не ни оставят свободно да се конкурираме?“, пита Еленка, докато тегли на електронната везна поредната диня.
Една от редовните й клиентки пък разказа пред наш репортер как преди една-две седмици десетки дини се разбили на асфалта, след като работници отворили задната врата на тир, за да доставят дини на търговците от Зидарово. На кръстовището тогава се изсипали поне 20-30 от топчестите плодове. Камионът беше пълен и цяло чудо бе, че успяха да удържат останалите дини да не се търкулнат по пътя за Маринка, разказва жената станала очевидец.
„Три пъти ми съставяха актове от Общината. Стопират ми работата“, жалва се Еленка Димитрова.
Освен на дини, тя и съпругът й са производители и на метли. Въпреки че в наши дни съвременната българка става все по-зависима от прахосмукачката и от китайските четки, още се намират жени, търсещи метли, ръчно изплетени от растенията, приличащи на царевица. Те са съхранили този старинен занаят. Наскоро дори доставили 500 метли в Община Стара Загора. Все още не са ни ги платили, добавя Еленка.
Тя се надява служителите от Община Бургас да започнат да стимулират конкуренцията и да осигурят свободния достъп до пазара на всички. Само когато производителите се конкурират честно, потребителят ще има качествената продукция на по-ниска цена, обясняват производителите от царството на дините.
Стоката им е кофти, а държанието им още повече.
Явно имат як гръб в общината
И дините им са изкуфели и скъпи !
Повечето български дини са с кора 2-3 см., цвета им е светлочервен и вкуса им е леко блудкав. Това е в резултат на тяхната кръстоска с тикви. Прави ги по здрави и много по-тежки.
Всеки сам може да прецени.
Продават на Лакомата спирка, на спирка Бадемите и срещу едновремешния прословут Битак.
И с дърва за огрев се занимават. Явно си плащат където трябва и не ги закача никой!
там голяма мизерия ,сега и на корупция ЗАМИРИСА
май си требе ИЗЧЕГЪРТАНЕ и там