Боледували сте от COVID-19? Посетете ангиолог и кардиолог!
Последните 2 години в условията на COVID-19 пандемията ни научиха много относно сърдечно-съдовите усложнения, както в острата, така и в хроничната фаза на вирусната инфекция. Вече е напълно ясно, че COVID-19 е и сърдечно и съдово заболяване. Съдовите усложнения включват, както артериални, така и венозни тромбози- запушвания, които могат да застрашат жизнено важни функции на мозък, сърце, бял дроб. „ Изключително чести са венозните тромбози, особено при пациенти, които предходно са имали хронична венозна недостатъчност- разширени вени (фиг.1).
Точно затова ранната профилактика след изкарана инфекция може да предотврати тежки усложнения. Това се осъществява чрез провеждане на ултразвуково изследване на съдовете- доплер, който при опитен доплерист може да даде много важна и ранна информация.“ обяснява специалистът по кардиология и ангиология доц. д-р Светлин Цонев от университетска болница „Дева Мария“.
Посещението при съдов специалист- ангиолог след преживян COVID-19 е много важно. „В практиката си имам голям опит с подобни пациенти. Установявал съм тромбози на дълбоки вени, които не са видими, но може да доведат до тежки усложнения, като белодробен инфаркт, дори и с фатален изход. Диагностицирал съм и пациенти след вирусната инфекция, които имат нарастване на плаките в артериалните съдове и риск от инсулти или критични периферно-съдови заболявания, дори ампутации (фиг.2).“ разказва доц. д-р Цонев.
Еходоплер изследването проведено от ангиолог е без безболезнено и безвредно и може да изследва мозъчни, периферни и съдове на вътрешните органи.
Друго често срещано усложнение дори и при по-леко преминала COVID-19 инфекция е възпалението на сърдечния мускул и обвивка- миокардит и перикардит. Възпалението на миокарда може да доведе до отслабване на помпената сърдечна функция. „В литературата, а и в моята клинична практика се срещам с такива пациенти, дори и без подлежащи сърдечно-съдови заболявания, дори спортисти, които развиват миокардит след COVID-19.
Това води до по-лесна умора, задъхане, слабост, които могат да продължат с месеци и да доведат до тежки и трайни увреждания, ако не бъдат диагностицирани и лекувани на време. Провеждането на детайлно и експертно ехографско изследване на сърце може да даде много информация за това състояние.
В моята практика използвам техника, която е най-новата и модерната ехографска техника и извън стандартното ехографско изследване на сърце може да даде информация дали вируса е засегнал и сърдечния мускул и да бъде важно за вземането на решение за навременно лечение. Тази техника се нарича strаin и strаin rate и дава точна информация за силата на съкращение на всеки участък от сърдечния мускул.“
Техниката, когато е проведена правилно и от сертифициран специалист е достатъчно достоверна, колкото и скенер на сърце, без да има негативните ефекти от облъчването. След поставяне на тази диагноза, проследяването се осъществява по същия начин и дава информация за ефикасността на лечението. (фиг. 3 и 4).
„ Проследяването на пациенти след COVID-19 изисква комплексен подход. Затова и опита ми като кардиолог и ангиолог и използването на най-модерните ехографски и доплерови методи съчетани в едно позволяват бърза, безвредна и адекватна диагностика и терапия.“ в заключение каза доц. д-р Светлин Цонев.
Доц. д-р Цонев е кардиолог и ангиолог, председател на работна група към Българско дружество по кардиология, посланик на Европейското дружество по образна диагностика в кардиологията и има сертификат за експертно ниво „Ехокардиография и доплер оценка на съдове“. Той е част от екипа на университетска болница „Дева Мария“, като периодично извършва прегледи и в медицински център „Света София“. За запазване на час за преглед, можете да се обърнете към 056 89 62 62 за университетска болница „Дева Мария“ и 056 845083 за медицински център „Света София“.