Депутатите отказаха да намалят заплатите си
Депутатите няма да си намаляват заплатите. Те отхвърлиха предложението на Мая Манолова възнагражденията им да се приравнят на една средномесечена заплата, а не както е в момента на три.
Това стана ясно днес. Шефката на НС Ива Митева дори определи искането на Манолова и нейната парламентарна група като популизъм, пише lupa.bg.
Тя поясни, че разбира желанието на Манолова за свиване на заплатите, но даде справка как е в другите държави, където възнагражденията почти навсякъде се движат по три заплати, а някъде между 4-5. По думите й дори в отделни страни депутатите взимат пари не само за сътрудници и помещение, а и средства за приобщаване към стария си начин на живот, след като излязат от парламента.
Митева напомни, че заплатите на премиер, министри и други редица държавни органи са привързани към тези на депутатите. Така, ако една заплата на депутат е около 1500 лева, то тя ще бъде съотносима към парите, които получава обикновен експерт във дадено ведомство. Тя дори заяви, че е получила обаждания от ръководители на регулаторни органи с питания дали ще орежат заплатите, за да си подадат оставка.
Ива Митева подчерта, че главният секретар на НС взима в пъти повече от шефа на парламента. Според данните на Митева един обикновен чиновник, който сега започва работа без стаж, взима 1600 лева. "Давате си сметка за какъв популизъм говорим", каза Митева.
Покрай това стана ясно, че Митева вече е поискала справка от всички регулаторни органи у нас какви са възнагражденията им, както и какви допълнителни бонуси получават.
Според нея е време да се седне и да се измисли нов модел за финансиране и определяне на заплатата и как работят всички органи. Поясни, че са обсъждали преди седмица с ДБ да се направи работна група и да се прегледат всички регулаторни органи, техните мандати,мандати, заплати, функции. Поясни, че шефът на КФН взима по 15 000 лева, а в други органи - сумата е 2-3 надолу. "Има огромен дисбаланс и той трябва да се оправи внимателно и отговорно", каза тя.
Наред с това депутатите решиха да се осветлят и парите, които взимат нещатните сътрудници към депутатите. Те имат прави на три такива, и имената им се вписват в регистър. Сега Митева предложи в него да се записа и възнагражденията им.
Стана ясно още, че допълнителните пари в размер на 2/3 от заплатите, които всеки депутат има право за сътрудници и наемане на помещения, вече ще се превежда по банков път, а няма да се дава в плик.
Не се прие и предложението на ИБГНИ всяка комисия и ПГ да имат само по една кола, а за сметка на това да отпаднат част от транспортните разходи, които им се признават.
По време на дебата обаче Митева поясни, че ще предприеме действия относно ползването на колите в НС. В момента те били около 130.