Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Нова теория за появата на живот на Земята

Ключови думи: учени, произход на живота, на земята, проучване, теория

Учени предлагат нова теория за появата на кислорода на Земята. Те твърдят, че това е станало след като планетата е забавила въртенето си и дните са се удължили, съобщава "Асошиейтед прес".

Как се е появил животът на Земята?

По-дългите дни са помогнали на странни бактерии да произвеждат много кислород и това е направило възможно да се появи животът на Земята.

Учените са извадили от дъното на езерото Хюрън лепкави розови бактерии и са проверили с лабораторни експерименти поведението им при различна светлина.

Колкото повече светлина получавали бактериите, толкова повече кислород произвеждали.

Една от големите научни загадки е как Земята от планета с малко кислород се е превърнала в свят с въздуха, който дишаме.

Специалисти отдавна предполагат, че в процеса са участвали цианобактерии, но не можеха да определят какво е предизвикало увеличаването на кислорода.

Учените излагат теорията си, че забавянето на въртенето на Земята, заради което денонощието постепенно се увеличило от шест часа на 24 часа, е било ключово за увеличаването на кислорода, произвеждан от цианобактериите, в сп. "Нейчър джиосайънс".

Преди около 2,4 милиарда години в земната атмосфера е имало толкова малко кислород, че не е било възможно да бъде измерен.

Вместо животни и растения, планетата ни е била обитавана от микроби, които са вдишвали въглероден двуокис и са издишвали кислород. предава vesti.bg.

Първоначално той не бил много, но само след 400 милиона години в земната атмосфера се появил една десета от кислорода, с който разполагаме сега - обяснява ръководителят на изследването Джудит Клат от института "Макс Планк". Това увеличаване на кислорода е дало възможност за еволюирането на растения и животни, като много растения са се включили в производството му.

Отговор на въпроса защо бактериите са увеличили производството на кислород дава океанографът Брайън Арбик от Мичиганския университет.

Той изучава приливните сили на Земята и как те са забавили ротацията й. От лекция на колега Арбик разбрал, че цианобактериите са започнали да произвеждат повече кислород точно когато дните са се удължили заради силите на приливната фрикция и взаимодействието с Луната.

Учените от САЩ и Германия са проверили теорията си с бактерии, които приличат на живелите преди 2,4 милиарда години.

1
Коментара по темата
1.
KOKO
03.08.2021 20:11:30
VSI4KO E SAMO PREDPOLOZENIJA. NISHTO NAU4NO DOKAZANO NJAMA,NJAMA I DA IMA.
  Добави Коментар
Доц. Атанас Мангъров каза какво да правим, за да се предпазим от грипа Началната остра фаза е около 4-5 дни, но някой път продължава до 7-8 дни Рецепта за домашен шоколад за 20 минути, с който децата ще бъдат във възторг Много лесно се приготвя
Българската полиция e "блокирала спасяването" на трима мигранти, които по-късно замръзнаха до смърт NNK и CRB призоваха за "независимо, официално разследване" Бизнесът определя кибератаките като основен проблем през тази година Най-значително придвижване нагоре в класацията бележи изменението на климата
Концерти, пътуващо кино, театрални постановки и стендъп комедия - какво да очакваме в Царево Силен тласък на културните събития в общината през есенно-зимния период Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба В документа се изброяват много идеи за това как да се разпали ненависта на американците
Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности
ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий
Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст 47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян