Охраняват с джетове плажа в Бургас
Плажната ивица тази година се обезопасява с джетове. Това позволява, ако има инцидент по-навътре в морето, да се реагира веднага, каза пред бТВ концесионерът на плаж "Бургас - север" Симеон Цветков.
„Там, където е налагана тази тактика, случаите със спасени летовници са се повишили в пъти. Тази помощ, която джетът може да осигури, друго във водата няма как“, добави той.
Свикнали сме спасителите да предупреждават, че след 2 август морето се обръща, което означава все по-често се появяват опасно мъртво вълнение и подводно течение. Тази година обаче това явление се появи по-рано. На Северния плаж в Бургас, който е един от най-големите, червеният флаг се поставя много често, разказва репортерът Лора Стаматис. Тази сутрин обаче е жълт.
„Преди да започнем работа минаваме по плажа и оглеждаме дали има дупки и ями по дъното“, обясни старши спасителят Петър Русев.
Това, че пясъкът се губи под краката е първият признак, че морето започва полека да дърпа, добави той.
Поставяме колчета и заграждаме с ленти някои участъци, за да обозначим къде е опасната зона, заяви спасителят.
„В листовките, които се раздават на плажа в Бургас, пише, че дъвченето на дъвка във водата може да доведе до задушаване. Дългото плуване под вода също може да стане причина за удавяне“, поясни Лора Стаматис.
Желателно е да влизате по двойки във водата, за да може ако на единия му стане лошо, другия да вика за помощ, добави Русев.
Лекарят – реаниматор на плажа д-р Николай Димитров пък предупреди, че жегата влияе много лошо на възрастните хора с хронични заболявания, както и на малките деца.
„Вчера на едно дете му потече кръв от носа, близките искаха да викат Спешна помощ, но това беше излишно. Казах им, че трябва да се приберат на хладно вкъщи и да пият повече течности“, разказва д-р Димитров.
„Когато е горещо, на плажа трябва да преценяваме собствените си възможности. Да избягваме горещите часове от 11:30 до 15:30, да стоим на сянка, да пием повече течности без захар и алкохол“, съветва той.