Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Рекордните цени на стоманата подкрепят доскоро загиващата индустрия

Ключови думи: рекордни цени, стомана, пазар, ръст

Тази година цените на стоманата растяха и разбиваха рекорд след рекорд. Силното индустриално търсене задвижва ръстовете, а заводите се опитват да увеличат предлагането, след като бяха в латентно състояние по време на пандемията. На всичкото отгоре Китай и Русия се опитват да ограничат износа, за да помогнат на други индустрии у дома.

„Ако бяхте ме попитали преди шест месеца каква е най-положителната ми визия за първата половина на 2021 г., не мисля, че дори щях да се доближа до реалността“, коментира Карло Белтраме, управител за Румъния и Франция в AFV Beltrame, цитиран от Bloomberg. Компанията планира да построи завод в Румъния за 250 млн. евро с капацитет да произвежда около 600 000 тона годишно.

Този оптимизъм е коренно противоположен в сравнение с последното десетилетие, когато западните производители затвориха заводи и уволниха хиляди работници заради слабото търсене, предава investor.bg.

Тази година президентът на САЩ Джо Байдън иска да харчи за инфраструктура, а Европейският съюз иска да достигне нулеви емисии скоро. Производители като Nucor Corp., U.S. Steel Corp. и SSAB AB са сред тези, които ще се превърнат в машини за печалба. ArcelorMittal SA, най-голямата в света компания за производство на стомана извън Китай, ще спечели повече от McDonald’s Corp. или PepsiCo Inc. според изчисленията на анализаторите.

Малцина очакват тези добри времена да продължат до 2022 г. Keybanc Capital Markets и Bank of America Corp. вярват, че изоставанията, стимулиращи скока на цените на стоманата в САЩ, ще започнат да се изчистват тази година.

Някои анализатори прогнозират обаче, че настоящото рали може да предвещава по-добри времена в дългосрочен план, като в крайна сметка цените се установят на по-устойчиви нива от преди.

„Стоманодобивната промишленост извън Китай потенциално ще навлезе в период на ренесанс“, казва Том Прайс, ръководител стокова стратегия в Liberum Capital Ltd. в Лондон. „Можем да видим история с обрат там, защото тези икономики просто се нуждаят от стомана“, допълва той.

Развитието в Китай е ключово, тъй като страната произвежда повече от половината стомана в света, предимно с доменни пещи на въглища. Правителството сигнализира, че вече не иска да понася огромната екологична тежест от това и се стреми да ограничи производството чрез различни мерки.

„Ограниченията почти сигурно ще влязат в сила,“ казва Томаш Гутиерес, ръководител за Азия в Kallanish Commodities Ltd. „Производителите на стомана в чужбина могат да спят малко по-добре“, допълва той.

1
Коментара по темата
1.
Льолю
02.08.2021 09:58:38
Само "Промет Стиил" са криза
  Добави Коментар
Свали много килограми Галя с прекрасна визия Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал
Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед
Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион 73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев
Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува
Футболна България е в колапс Националният е зад Хаити Мъж се самозапали в центъра на Амстердам Неприятна случка
Ученик обра учителка В САЩ Има 5,3 милиарда долара Спилбърг е титан в Холивуд