Македонска медия: България загуби битката със Сърбия за Македония
На фона на замразените преговори за присъединяване на Република Северна Македония и Албания към ЕС, както и нулевия напредък на Сърбия към пълноправно членство, в Скопие лидерите на трите страни от т.нар. „мини Шенген“ официализираха новото име на организацията - „Отворени Балкани“, пише „Слободен печат“.
В същото време има страх, че това сътрудничество в Западните Балкани в средносрочен и дългосрочен план ще бъде третирано като заместител на пълноправното членство в ЕС, както и публично говорене за проекта „Нов сръбски свят“ като нескрито желание и намерение на сръбското държавно ръководство да създаде по-широка сфера на влияние на официален Белград върху страни и региони от бивша Югославия, особено там, където Сърбия упражнява културно, медийно, военно-разузнавателно и психологическо влияние, предава vesti.bg.
Северна Македония и Черна гора се съмняват в искреността на сръбските намерения, т.е. към намеренията на безспорния сръбски лидер, президента Александър Вучич. Но все пак този нов съюз се ръководи именно от западните сили, които в неспособността си и незаинтересоваността да доставят така обещаното европейско бъдеще на нестабилните Западни Балкани, настояват за по-тясно сътрудничество - нещо подобно на „Вишеградската група“.
Когато добавим към всичко това антицивилизационната и антиевропейска блокада от официална София на македонските преговори за присъединяване към ЕС, а и като съпътстваща вреда от този ход и на европейските преговори на Албания, ще видим, че България отново загуби битката за Македония с официален Белград, както всеки път в историята през миналия век и половина.
Вместо Договорът за добросъседство и приятелство, подписан между Скопие и София, да бъде мост на разбирателство, на цивилизовано решаване на проблеми и най-вече на сближаването на две близки, но исторически разделени нации, те открито се мразят, а неадекватните политики на всички български правителства, от това на Борисов-Каракачанов досега, са умножили омразата от двете страни на границата.
От друга страна добрите отношения със Сърбия, като страни, които са били част една по-широка общност в миналото и държави, близки по култура и манталитет, се заздравиха още повече през март, когато Белград подари ваксини на Северна Македония в момент, когато тя нямаше никакво лекарство срещу ковид. Това ще спомогне за текущото популяризиране на този нов „балкански пакт“ и ще затвърди взаимните контакти, естествеността и красивите мисли между двата народа и общества.
Българите никога не могат да извлекат поука от грешните си ходове и да вземат правилното решение, пише „Слободен печат“.