Нощният живот в центъра на Бургас е в Параграф 22
Бургаският нощен живот се намира в Параграф 22. Причината се крие в действащото законодателство и противоречията между различните закони, които касаят туристическия продукт. В разгара на лятото сме, градът е пълен с млади хора, които искат да се забавляват.
В същото време обаче органите на реда са длъжни да спазват законите и прекратяват всякакви забави на открито в 22:30-23:00 ч.
Това води до парадокс – искаме туризъм, имаме го, но сами вкарваме пръчка в предното му колело. Проблемът не е нито в черното, нито в бялото – той се крие в сивото. Защото колкото младите са в правото си да искат забава, а собствениците на заведения да им я осигуряват, толкова и останалите жители на града – особено в центъра – са прави да искат тишина и спокойствие.
Какво е решението? На този етап изглежда, че няма такова.
Проблемът може да се разгледа от юридическа гледна точка. Така например дори лаик може да види противоречия в Законите за туризма и този за шума. В първия са описани целите му – „да осигури условия за устойчиво развитие на туризма и конкурентоспособен национален туристически продукт“.
В графа „туризъм“ обаче със сигурност попада и забавлението, голяма част от което за младите се описва с шумните купони и гостуващи известни изпълнители, които да огласят с готина музика улиците на Бургас. Нещо повече - в чл. 11, ал. 1 от същия Закон е описано, че „Общинският съвет определя политиката за развитие на туризма на територията на общината, като включва в програмата за реализация на общинския план за развитие самостоятелен раздел, съдържащ общинската програма за развитие на туризма“. Това е интересно.
Тъкмо такава беше инициативата на Община Бургас „БулевАРТ“, която от 2018 г. се превърна в едно от най-харесваните от туристите места. Забелязахте ли обаче, че многобройните сцени по бул. „Богориди“ от 2 години ги няма? Причината не е пандемията, а... Закона за шума (ЗШ).
Тук идва и противоречието между двете нормативни уредби, спазването на една от които води до нарушаване на целите на другата. С поправка в ЗШ от 27.11.2020 г. се забранява „озвучаването от физически лица или от обекти ... и на открити площи в зони и територии, предназначени за жилищно строителство, рекреационно зони и територии, и зони със сменено предназначение ... за времето от 14:00 до 16:00 ч. и от 23:00 до 08:00 ч.“
Тъкмо това е причината сцените, които бяха част от „БулевАРТ“ да ги няма. Затрупани от сигнали на граждани за шум, от Общината са били принудени още първата година да премахнат 2 от сцените, а останалите са били с намалено работно време – до 22:30 ч. Впоследствие идеята като цяло отпада от лятната програма на Община Бургас, предвидена в Закона за туризма.
Летният БулевАРТ не превърна бургаския "Богориди" в пловдивския "Капан"
„Реално Общината нищо не може да направи. Така е и с полицията. С вързани ръце сме. Има ли сигнал за шум, МВР е длъжно да реагира. Ако се констатират нарушения на Закона за шума, се налага спирането на музиката. Така е по закон“, казаха от пресцентъра на Община Бургас. И действително – в Наредбата за опазване на обществения ред е спомената забрана в чл. 3 от Глава втора, която касае „извършването на дейности, причиняващи шум, отделяне на прах, вибрации, излъчвания, замърсявания и други, надвишаващи допустимите норми, съгласно действащото законодателство на Република България“. С други думи действително по казуса общината е с вързани ръце.
Така се стига до заключението, което в неправ текст държавата казва на собствениците на заведения – помагайте за развиването на туризъм, част от който е свързан със заведенията за забавление, които се посещават основно от млади, но не и след 23 ч. Тогава не може. Нищо, че сме лято. Нищо, че е жега и реално спира да е жега чак след 21 ч.
Припомняме още, че на базата отново Закона за шума, приет още през 2006 г., се сложи началото на края на едно от най-грандиозните събития в България, което Бургас имаше честта да организира – Spirit of Burgas. Отново поради сигнали на граждани то постепенно бе опорочено, накрая се превърна в бледо подобие на себе си и се изпари. Но и самите граждани са прави и това не може да се отрече. Никой не иска под терасата му да се вдига купон до 3 през нощта.
Spirit of Burgas 2015 от зле към по-зле към най-зле!
Може ли обаче да се стигне до компромис? Да се реши поне донякъде проблемът чрез диалог между всички засегнати страни, чрез промяна в законодателството? Изглежда, засега такъв вариант няма, макар успешни примери да има много – и от чужбина, и от самата България.
Някои може би си спомнят идеята на Флагман.БГ отпреди няколко години – за т.нар. „Burgas Old Town”. Признаваме, името не е много подходящо нито в исторически план, нито заради съществуващата инфраструктура, но идеята продължава да важи.
Бургас Олд таун: Блян на Флагман или можем да го превърнем в реалност (СНИМКИ)
Става въпрос за това в Бургаса да се обособи определено място, за което да се знае, че е мястото на нощния живот. До известна степен такова вече започна самостоятелно да се обособява на Морска гара, където през последните години се осъществиха някои от по-добрите концерти, но това изглежда недостатъчно.
За да е успешна подобна инициатива, трябва да има диалог между предприемачите, които искат да отворят заведение в центъра на града, между собствениците в жилищните сгради, Община Бургас и държавата. За да се случи това, е нужно да се направи компромис. Такъв засега не изглежда възможен, защото нито една от страните не иска да „отстъпи“ – нито собствениците са доволни от края на музиката в 22:30 ч., нито клиентите, нито самата община, нито живущите искат да „се жертват‘ в името на нещо по-голямо и с правото си, нито пък в Закона за шума има „вратичка“, която да позволи подобно нещо да се случи по изключение при определени параметри.
В крайна сметка, за да излезе туризма от своеобразния „параграф 22“, е необходим именно компромис. Така както бе направено в Пловдив с организирането на „Капана“, където и зиме, и лете кипи от живот – стар, забравен квартал бе превърнат в едно от най-популярните места не само в България, но и в Европа. И там има проблеми, свързани с шума, но сякаш пловдивчани са по-толерантни.
А в крайна сметка животът в града действително иска жертви – центровете и на Бургас, и на Пловдив отдавна са се видоизменили – от място за спокоен живот с достъпност до целия град, в място за забавление, нощни разходки и незабравими вечери. Но за жалост докато има законови пречки ще продължим да се оплакваме, че след 23 ч. улиците на Бургас остават празни дори и през лятото.
Проблема с тея дискотеки е ясно от къде идва, ако има закони сега тоя дебат тука няма да го водим.
От сега ми е жал за хората дето живеят около бъдещото ново обитание на Планета, през октомври...
Хайде да видим дали ще обявят собствената си статия за спам.
https://www.flagman.bg/article/189143
Този път най вероятно от собственика на Папата.Вчера му спряха музиката днес вече реве по локалните сайтове и медий.
А тои години кара със лиценз за магазин а всъщност притежава кръчма
Лично аз се пукам от кеф че града обезлюдява, за мен тва е тишина и разходни по морето без хорска паплач да ми боде очите.
Аз не знаех къде е тази Планета Пайнер. Това е адресът, който излиза: Морска градина, Комплекс Палм Бийч Бургас. Комплексът ми е известен, разбира се, но не знаех че има чалготека там. Отваря в 11, но явно страстите се разгарят към 1. Понеже музиката е народно-чалгаджийска, мислех че единственият източник на такава е Воденицата. Моите извинения на Воденицата. Те са малко или много шумни в градината, но сравнение не може да става с този тормоз на целия Лазур. Добре че са достатъчно далеч от Карибе, защото иначе смесването на стиловете ще стане манджа с грозде.
благодарение на мен и борисоф!
Георги Русев не се издава...
В Бургас винаги е така...
Преди 20 години пак беше така, купона е на плажа, без значение Сл. Бр. или Созопол.
На Север, Юг или Кръглия бар :)
В Лазур лятото е ад от мизерната Планета на плажа пълно е с пияни лапета, дето са се напили от половин бира. И никой не е длъжен да търпи музика и крясъци ,след като на другия ден си на работа, примерно.
Имам нова идея - да изнесат целия нощен живот на островчето!;-) И да си правят дискотека на корабчето дори!;-) Във всички морски градове има разходки с корабчета по заливите по залез слънце. Наште смотани зидари и това просто нещо не могат да иззидат. Ще пращат туристите да гледат праните гащи на рибарите на Ченгене скеле...
Добре,там как го правят и всички са доволни?