Руската култура оживя в Бургас за 17-и път, тази вечер град Ярославъл се побратимява със Созопол
Истинска експлозия от емоции предизвика впечатляващият концерт на ансамбъл „Здравица“ от побратимения на Бургас град Ярославъл. Събитието събра огромна публика пред открита сцена „Охлюва“. Концертът се проведе в рамките на традиционните Дни на Русия в Бургас.
Специални гости на проявата бяха зам.-кметът на Ярославъл по социална политика Елена Новик, началникът на дирекция “Култура“ в руския град Олга Каюровой, зам.-кметът по култура, туризъм и спорт в Община Бургас Диана Саватева, Почетния консул на Русия в Бургас Тонко Фотев.
Официалните гости разгледаха и фотоизложбата на руски автори, представена в КЦ „Морско казино“. Експозицията е подготвена от Руския културно-информационен център.
Бургас и руският град Ярославъл са побратимени градове от 2018 г.
В дните от 24 до 26 юли Бургас бе сцена на руското изкуство.
Събитието се реализира за 17-ти път и включваше две филмови прожекции, фотоизложба, както и уникалния спектакъл на ансамбъл „Здравица“.
Артистите демонстрираха хореография, основана на народния танц, съпътствана от вдъхновяваща енергия и колоритна музика. Популярният руски ансамбъл е гостувал със спектакли в Чехия, Унгария, Германия, Франция, Гърция и далечен Китай.
Тази вечер в Созопол предстои да бъде подписано споразумение за побратимяване на красивата българска община с руския град Ярославъл. Кметът Тихомир Янакиев ще посрещне делегацията от Русия.
На 26 юли пък в град Малко Търново подписаха и споразумение между най-красивото село в Русия - Вятское и китното българско село Бръшлян.
Преди две години Вятское, след като сключи споразумения с френския град Семур-ан-Брион и италианския Долчеакуа, стана първото село в Русия, което се побратими с други градове в чужбина. Оттогава всяка година в Деня на село Вятское пристигат международни делегации и гости от чужбина. Тази година Вятское подписва споразумение за побратимяване със селището Бръшлян (България). На 31 юли, Деня на селото, официална делегация от България ще пристигне във Вятское с ответно посещение.
Бръшлян е малко селце в Бургаска област на България, което се намира в природен парк, в планинската верига Странджа. Тук внимателно се съхранява не само автентичната архитектура на странджанските къщи, но и самият дух и културни традиции на бурното минало, които хармонично се сливат с околната природа.
Вятское е старо търговско село, представляващ уникален комплекс за градостроителството от 18-19 век с повече от 50 регистрирани архитектурни паметника, бивши търговски и селски къщи, заведения за чай и механа, благотворителни заведения за бедни и възрастни хора.
В продължение на векове Вятское е било известно със своите квалифицирани майстори в строителството: мазачи, майстори-покривачи, печкаджии. Майстори от село Вятское строят Санкт Петербург от първите дни на неговото основаване. Вятските селяни се завръщат в малката си родина като профессионални занаятчии, търговци и въплъщават целия си строителен опит в строителството на къщи. Така Вятское придоби ярък архитектурен образ, напомнящ северната столица на Русия.
До първото десетилетие на XXI век. селото беше в депресивно състояние. Благодарение на Ярославския бизнесмен Олег Жаров, първите реставрационни дейности започват през 2006 година. Към днешна дата в селото са възстановени над 30 паметника на историческо и културно наследство, които са изпълнени с ново функционално предназначение и са включени в дейността на Историко-културния комплекс „Вятское” носещо име на E.A. Анкудинова (ИКК "Вятское").
Всеки обект отразява уникалните характеристики на региона, оригиналността и богатството на местната култура. Селото разполага с 15 музея с различна тематика, изложбени зали, 3 сгради на хотел-музей, мултимедиен ресторант, кино и концертна зала, селски търговски магазин и други обекти на туристическата инфраструктура. Музейният фонд на Вятское включва 30 000 експоната, някои от които са включени в Музейния фонд на Руската федерация. Вятское се посещава от 300 000 туристи годишно.
Село Вятское се нарича столица на краставиците; от 19-ти век вкусът на краставиците е известен далеч извън границите на Ярославска област. Първата ассоциация на хората, които се занимават с това в Русия е организирана във Вятское. Туршия от Вятское се доставяше на Императорския двор и в чужбина. В момента се пресъздава марката "Вятски краставици". През 2017 г. в селото е открит магазин за краставици, благодарение на който краставичната индустрия, пресъздадена по старите технологии на отглеждане, бране и мариноване на краставици, приема индустриални мащаби.
Регистрирани са търговските марки „Вятски краставици“ и „Вятски туршии“, получено е удостоверение за наименованието. През 2020 г. солените краставички от с. Вятское влязоха в ТОП-10 на две номинации наведнъж в първото национално състезание на регионални марки "Вкусовете на Русия". Всеки турист може да опита този деликатес в търговски магазин или в селски ресторант, където е представено специално меню от краставици.
Вятское е първият член на Асоциацията "Най-красивите села и градове на Русия", а през 2020 г. селото става административен център на Асоциацията. След 40-ата сесия на Генералната конференция на ЮНЕСКО, село Вятское е включено в предварителния списък на обектите на ЮНЕСКО за световно наследство.
Исторически и културен комплекс "Вятское" носи име на Eлена Aндреевна Анкудинова- изкуствовед, в миналото директор на Ярославския музей-резерват.
Комплекса е туристическа марка, позната не само в Русия, но и в чужбина. През 2019 г. беше подписано споразумение за побратимяване на село Вятское с френския град Семур-ен-Брион в департамент Сон и Лоара и с италианския град Долчеакуа в регион Лигурия (Италия).
Е па НЕМА !