Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Разследващи журналисти изпратиха сигнали за корупция
Асен Йорданов /вдясно/ често може да бъде забелязан с дисидентите в държавата, тук е с колегата си Румен Леонидов
Журналистите Асен Йорданов и Атанас Чобанов от сайта за разследваща журналистика "Биволъ" (http://www.bivol.bg) изпратиха до Центърът за противодействие и превенция на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) три журналистически разследвания, които съдържат подробни анализи, доказателства и свидетелства за корупционни практики, свързани със земи в парк „Странджа” и по Южното Черноморие. "Всички случаи са сигнализирани на Прокуратурата, но до този момент няма осезаем ефект от нейните действия. Дори напротив, налице са откази от образуване на досъдебно производство в случая с продажбата на общинска земя край къмпинг Корал, където е замесен висш политик от управляващата партия ГЕРБ, и в случая с продадените земи на територията на Природен парк Странджа. Тези откази, които пренебрегват и омаловажават трудно оспорими доказателства за корупционно поведение са тревожен индикатор за липсата на независимо разследване и за наличие на политически натиск над съдебната власт. Поради съмненията за такъв натиск в ОП Бургас сме сезирали ВКП с искане за отвод на бургаската Прокуратура, но до този момент нямаме отговор" - пишат журналистите.
Според тях реакцията на БОРКОР по тези сигнали ще е показателна за реалната воля и капацитета на съфинансираната от германските и българските данъкоплатци новосъздадена институция да открива корупционни практики и да инициира разследвания срещу тях. Вносителите на сигналите очакват бързо активизиране на разследващите органи и обещават да препратят сигналите до компетентните европейски институции.
Подробности за изпратените сигнали:
- Продажбата през 2002 г. на 130 декара общинска земя на брега на къмпинг "Корал", община Царево на фирмата "Витатур Инвест", в която чрез фирмата "Европа 5" има участие сегашният кмет на Бургас Димитър Николов, член на ИК на ГЕРБ. Земите са продадени по 7 долара на кв/м срещу ангажимент за крупни инвестиции от страна на купувачите, осигуряване на работни места и изграждане на инфраструктура. През 2007-2008 г. "Витатур Инвест" продава земите, без да е реализирала нито едно от инвестиционните си задължения по договора с община Царево. Димитър Николов и приближените му бизнесмени, съдружници във "Витатур Инвест", реализират печалба от около 30 милиона евро. Случаят е интересен и от гледна точка на взаимодействието на лица от различни политически сили (БСП, СДС, НДСВ) в името на материалната облага за сметка на обществения интерес. Показателно са и следните факти: общински съветници от Царево, гласували за тази сделка, впоследствие получават на безценица скъпи терени на брега на морето като лица с установени жилищни нужди. На тях те са построили хотели и апартаменти за продан. Върховният Административен Съд, който одобрява сделката, оспорена от областния управител, също се сдобива с терен за почивна станция на брега на морето в с. Лозенец на символична цена. Съпругата на съдията от ВАС Николай Урумов - Здравка, получава терен като крайно нуждаещ се в Ахтопол. Урумов е шеф на 3-то отделение на ВАС, което разглежда казусите с местното самоуправление и администрация.
- Издаване на разрешение за строеж на ваканционно селище "Златна Перла" на базата на фалшифициран документ от МОСВ. Случаят стана скандално известен след журналистически публикации и прокуратурата започна разследване. Установено беше наличието на фалшив подпис на зам-министър Йордан Дардов на писмо, с което се одобрява инвестиционния проект в границите на парк Странджа. Разследването е приключено, без да бъде разследвано докрай кой е използвал фалшификата и е входирал документа в Община Царево.
-През 2004 и 2005 г. в община Малко Търново са продадени на търг 974 декара от Държавния Поземлен Фонд. Това грубо нарушение е констатирано от Прокуратурата, но въпреки това тя отказва да образува досъдебно производство. Аргументът на отказа е абсурден: министърът и зам.-министрите от Министерството на земеделието и горите (ДПС) не били запознати със статута на Природен парк Странджа и неговите граници. Така виновните не са понесли отговорност и сделките не са анулирани, въпреки че търговете са опорочени. Нещо повече, собствениците на придобитите по корупционен начин земи усвояват неправомерно средства от европейските фондове, което би представлявало интерес за инспекторите на ОЛАФ.
През октомври миналата година Асен Йорданов получи наградата Leipzig Media Award в рамките на Първия медиен конгрес в Лайпциг.