Сбогувайте се със софийските хали, стават "Кауфланд"
Знаковата за София сграда на Централните хали е на път да отиде в историята. Цялото пространство се очаква да бъде преустроено и превърнато в хипермаркет. Бъдещето на комплекса се обсъждаше днес на заседанието на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министерството на културата, пише Лупа.бг.
Проектът трябва да бъде съгласуван, тъй като Халите са паметник на културата. Затова се допуска реконструкция само на вътрешното пространство, където ще има голям супермаркет, а външният облик на сградата ще се запази.
Проектът предвижда и запазване на отделни щандове за търговия с определени стоки като риба и хляб, например. Това може да става в двата странични корпуса на сградата. Тя има три кораба, като централният е най-силно подчертан по височина и широчина. Той ще бъде преустроен в супермаркет, като се планира в средата му да бъде възстановен автентичният фонтан.
За целта ще бъдат използвани чертежите на някогашния проектант на Централните Хали арх. Наум Торбов. Идеята е фонтанът да стане център на цялата вътрешна композиция. Такова изискване е поставил експертният съвет при предишното разглеждане на предложението за реконструкция на халите, с което инвеститорът "Кауфланд" се е съобразил.
Заложено е запазване и на археологическите пластове, които са под сградата и евентуално тяхно бъдещо проучване.
Голяма част от площите в Халите в момента са незаети - както на първия етаж, така и на втория. Много магазини напуснаха покрай ковид кризата. На част от втория етаж се помещава магазин за козметика и домашни потреби.
"Мaшaaлa! Знaкoвa cгрaдa бългaрcкa c нeмcкo имe! Дaйтe и cгрaдaтa нa БAН нa "Биллa" или Нaрoдния тeaтър нa "Лидл", кoмeнтирaт в coциaлнaтa мрeжa cтoличaни.
От Националния институт за недвижимо културно наследство също препоръчаха съгласуване на проекта. От там обаче, посочиха, че той формално запазва търговската функция на сградата, но променя автентичността му на закрит пазар за различни търговци.
Централните софийски хали са една от емблематичните сгради на София. Строена в периода 1909 - 1911 г. по проект на арх. Наум Торбов. Самата идея за изграждане на покрит пазар в столицата датира още от края на XIX век.
През 1955 г. халите са обявени за паметник на културата от национално значение.
През 1988 г. търговският комплекс е затворен за реконструкция и е открит отново през 2000 г. от тогавашния кмет на София Стефан Софиянски. До 2010 г. Централните хали са собственост на израелска компания „Ащром“ с дял от 75% и Столична община с 25%, след което общината прекратява акционерното си участие в съвместното дружество в замяна на градинката до Руската църква.
Заради сделката за Халите бившият столичен кмет Стефан Софиянски дълго време беше подсъдим, но в крайна сметка беше оправдан от Софийския градски съд през 2006 г.
А в малките квартални магазинчета какво е? Смрад, стоки с изтекъл срок на годност и прескъпо. А откъде зареждат тези малки магазинчета, драги/драга, а? От глобалните вериги :). Изненадка :)!! Откъде зареждат парцалките си магазинчетата в центъра на Бургас? От Китай и Турция. Освен това не ми говори за уникален чар на българските градове, той отдавна е изчезнал, още след 5-вековното османско владичество, а комунистите го досъсипаха с бетонните си гиганти. Така,че се осъзнай!!
Поразходи се в крайните квартали на София и после ще си поговорим пак :), а пък на "Мария Луиза", където се намират Софийските хали отдавна славата ѝ не е една от най-добрите...
И откога съществуването на нещо някъде другаде представлява аргумент в негова полза?! Ако някъде живеят в тенекиени бараки, това означава ли, че този опит трябва да се пренесе тук?!
Трансформацията на света към ад се провеждаше бавничко от много десетилетия, докато в същото време усилено се заглаждаха мозъците, и сега и двата процеса достигнаха кулминация...