Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Задава ли се нова революция в Куба?

Ключови думи: куба, нова революция, политика, анализ

Когато човек каже Куба, веднага се сеща и за Кастро. Той умря преди пет години, но все още неговата фигура обединява хората на острова. Днес все по-често е определян като диктатор, но хората, които виждат събитията по този начин, просто не знаят откъде е тръгнал и как превръща Куба в трън в очите на Вашингтон и до сега. Това сподели в рубриката „След края на историята“ на предаването „Политически НЕкоректно“ по БНР историкът от Софийския университет доц. Александър Сивилов, който е специалист по Латинска Америка.

На 26 юли 1953 г. група от кубински студенти и работници атакува казармата Монкада. Тя е най-големият военен гарнизон в Сантяго де Куба и източната част на цялата страна. Срещу 400 професионални войници се изправят едва 150 революционери. Резултатът може да бъде предречен. 61 души от бунтовниците загиват, но тогава се поставя началото на кубинската революция. Фидел Кастро Рус е един от пленените младежи.

Кастро е роден в богато семейство. Баща му има плантация и поради това двамата му синове получават отлично образование. Първо завършват йезуитски колеж, а след това учат в университета на Хавана. Точно там започват и заниманията на Фидел Кастро с политика. Той се включва в социалните движения на студентите и помага за раздаване на храни на бедните в столицата.

В този период, от извоюването на независимостта до 1959 г., Куба е придатък на САЩ. Цялата захарна индустрия е в ръцете на американски рафинерии, а хазартният бизнес и туризмът са управлявани от италианската мафия. С помощта на правителствените структури на Вашингтон организираната престъпност издига един след друг политически играчи, които задържат страната в сферата на влияние на Америка и отговарят на интересите на големите компании.

Такъв е случаят и с полк. Фулхенсио Батиста, който в началото е част от ръководството на армията, но в последствие започва да размества политическите фигури дори на президентския пост. Поддръжката, идваща от САЩ, в крайна сметка изкарва Батиста до президентския пост е по време на втората световна война. Проблем се оказва промяната на гледната точка на администрацията на Франклин Делано Рузвелт. След 1944 г. за кратко цяла Латинска Америка се оказва без традиционния политически натиск, идващ от север.

Това става и в Куба. На преден план в страната излиза Ортодоксалната кубинска народна партия. Тя предлага извоюване на политическа и икономическа независимост на острова. Като  основна цел се посочва и издигането на стандарта на живот. Идеите на Ортодоксалната партия в Куба са доста радикални за това време – искат аграрна реформа и ограничаване на американската намеса. Един от нейните последователи е и младият Фидел Кастро Рус. Той дори стига до позицията на кандидат за депутат в Конгреса. Изборите през 1952 г. така и не се състоят, защото на 10 март Батиста прави преврат.

През следващата година Фидел Кастро се опитва да промени ситуацията в страната, като използва всички легални средства. Той води редица дела, за да накара съдебната система и администрацията да тръгнат към възстановяване на демокрацията. Когато това не се случва, а тайната полиция на Батиста избива хиляди кубинци, младежите в страната тръгват по пътя на въоръженото въстание.

След нападението над казармата Монкада двамата братя Кастро получават присъда от по 15 години. В затвора е очертана и програмата на „Движение 26 юли“, което ще спечели войната с диктатурата на Батиста през 1959 г. Програмата предлага възстановяване на демокрацията, аграрна реформа и раздаване на земя на обезземлените селяни, намаляване на влиянието на САЩ в икономиката и политиката. Няма и намек за социалистически или комунистически идеи. Това остава така до април 1960 г., когато Куба е атакувана от наменици, събрани от ЦРУ. Едва тогава Кастро обявява, че страната ще тръгне по социалистически път.

Разказвам всичко това, защото тези събития все още се помнят на Острова на свободата.

Заради това протестите, които се провеждат през последните седмици не могат да намерят достатъчна подкрепа. Има случаи, в които системата на „оранжевите революции“ просто не сработва. В днешната медийна война се стигна до там, че митингите в подкрепа на правителството са представяни като анти-правителствени с надежда, че ще обърнат обществената ситуация в Куба. Животът в Хавана наистина е труден, но не защото там управляват наследниците на Фидел Кастро, а защото островът е под обсада от 1960 г. Независимо че ООН има редица резолюции за вдигане на ембаргото, икономиката на страната продължава да е блокирана от американските санкции.

Когато изборите доведоха във Вашингтон Джо Байдън, за кратко имаше надежда за промяна в отношенията с Куба. Все пак Барак Обама направи стъпки в тази посока. За съжаление се оказва, че Америка продължава да разширява своя план за силова намеса в Карибите. Нашите медии пропуснаха убийството на президента на Хаити Жовенел Мойсе на 8 юли. Сега съседната държава се оказва удобен форпост за прехвърляне на „опозиционери“ към Куба. Нестабилността в Перу, Боливия, Колумбия, Венецуела, Мексико и Чили също играе в полза на американската хегемония, пише lupa.bg.

Колкото и да е странно от наша гледна точка, кубинците имат какво да губят в една от новите революции. Страната им е с най-добро здравеопазване в Западното полукълбо според статистиката на Световната здравна организация, която е базирана в САЩ. Освен това и показателите за качеството на образованието също са едни от най-високите в целия регион на Америките. Важно е, че засега кубинците помнят 26 юли и какъв е бил животът им тогава. Заради това едва ли ще се продадат за едни дънки, а за разлика от нас, бананите си ги имат и сега – при комунизма. 

2
Коментара по темата
2.
Дернев
24.07.2021 19:56:00
"Нестабилността в Перу, ......Чили също играе в полза на американската хегемония..." Това не е сигурно ксто виждаме какво става в Европа след падането на желязната завеса. А и сега какво се очертава в Украйна. Вече има и друга сила която се намесва решително във всяко освободено пространство. Европа и САЩ късно се осъзнаха. Мисля, че Русия трябва да влезев контскт с кубинското правителство за оказване на помощ за мирно решаване на проблемите, като същевременно се осигури и съдейатвие от САЩ и Европа за икономическо подпомагане развитието ма Куба. Никакво ембсрго повече. Не трябва да се допуска трета страна да навлезе, кскто стана и става в Европа.
1.
Че
24.07.2021 19:53:52
"...а хазартният бизнес и туризмът са управлявани от италианската мафия. С помощта на правителствените структури на Вашингтон организираната престъпност издига един след друг политически играчи, които задържат страната в сферата на влияние на Америка и отговарят на интересите на големите компании."
60 г са минали а метода го прилагат и в БГ, мафията контролирана от сащ управлява държавата
  Добави Коментар
Ходи в Дубай на екзотична почивка, но сега му се плаче, защото може да влезе в затвора до 8 години Разкрита е престъпна схема за незаконен добив на подземни богатства за милиони Ще ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ В рамките на инвестицията е предвиден ремонт и модернизиране на сградния фонд, осигуряване на медицинска апаратура и оборудване на психиатричните здравни заведения в страната
Фирканият турист катери с джип пистата на Пампорово Мъжът с английски паспорт изпил 16 бири Пропя и отнесе здрав хейт с първата си песен Той бе критикуван и заради сравнението с успешни артисти като Папи Ханс и групата „Молец“. Според някои слушатели, опитът му да се впише в този стил на музика не е бил особено успешен
Любовникът му го накълца с брадва, уби го с 40 удара Въпреки предполагаемата интоксикация с метамфетамин и кокаин в кръвта, съдебният експерт Петер Хофман е стигнал до заключението, че бившият данъчен служител не може да се оправдава с временна невменяемост Съдът постанови окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло" ВКС не възобнови делото срещу него
Бомба от ГДБОП: Разбиха престъпна група, ощетила бюджета с милиони Операцията е координирана със Софийската градска прокуратура и включва мащабно претърсване на 6 адреса, свързани с престъпната дейност Асен Василев носи отговорност за финансовата криза в държавата, обяви Деница Сачева Българските граждани вече разбират какво е довело страната до това положение, но добави, че оттук нататък е по-важно да се съсредоточим върху изхода от кризата, подчерта зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ
Ето защо Тръмп иска Гренландия Анализ прави проф. Владимир Чуков Ето защо никога не пие Мога честно да кажа, че никога не съм пил бира през живота си, твърди Тръмп
Тошко Йорданов: Финансовото състояние на държавата е много тежко Той беше категоричен, че ИТН са против увеличаване на данъци Министърът на туризма Мирослав Боршош поднесе своите съболезнования на министъра на културата и туризма в Турция Мехмет Ерсой При трагичния инцидент загинаха 76 души, а над 50 бяха ранени