Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да върнем младите в България и да заработи икономиката

Вижте какво обсъдиха на форум в Индустриалния логистичен парк-Бургас директорът му Георги Кузманов и президентът на КНСБ Пламен Димитров с бизнеса
Ключови думи: индустриален логистичен парк, бургас, форум, бизнес, добри практики

Индустриален логистичен парк – Бургас и КНСБ (Конфедерация на независимите синдикати в България) организираха изключително важен за развитието на бизнеса в региона форум, на който направиха анализ на сегашната икономическа обстановка у нас, описаха приоритетите за развитие на редица сектори, както и проблемите, пред които е изправен бизнеса в дългосрочен и краткосрочен план. „Добрите практики между синдикатите и бизнеса“ се организира с подкрепата на Община Бургас и на него участие взеха изпълнителният директор на „Индустриален логистичен парк – Бургас“ АД Георги Кузманов и президента на КНСБ Пламен Димитров.

Пръв в залата пред десетки собственици на малки и средни предприятия и предприемачи говори Кузманов. Той разясни приоритетите на Индустриалния логистичен парк в Бургас. „Към момента 95% от местата тук са заети. Две компании все още доизграждат базите си тук и затова вече започваме да пренасочваме усилията си към строящата се в момента нова зона на юг. Там терените вече се заравняват, а EVN преместват инфраструктурата си. Имаме няколко заявени бизнес намерения, но засега предпочитам да ги запазя в тайна“, каза Георги Кузманов.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров пък получи думата, за да направи цялостен анализ на иконимическата ситуация в България и Бургас и да даде съвети за бъдещото развитие на бизнеса в региона. Пред събралите се собственици на предприятия той разкри факти и данни, които имат шанса да променят цялостната обстановка в България и с подкрепата на държавата в следващите няколко години страната ни да е напълно готова за влизането в еврозоната. 

Във второто тримесечие на 2021 г. икономиката е започнала процеса си на възстановяване след катастрофалната пандемична 2020 г., започна лекцията си той. „Кризата удари асиметрично у нас, което означава, че едни сектори бяха съвсем леко засегнати, докато други – директно съборени на колене, от което още не могат да се възстановят. Добрата новина е, че износът започна да се възстановява и сме оптимисти, че през следващото тримесечие ще видим още по-добри данни“, каза Пламен Димитров.

Президентът на КНСБ обаче разкри и тревожни данни. Така например туризмът е с най-малко 50% надолу от нивата му преди локдауните и възстановяването му ще отнеме поне още 1 цял сезон. В същото време, отбеляза той, страната ни е изправена пред политическа криза и съответно несигурност, а голяма част от бизнеса оценява мерките на държавата, с изключение на „60/40“, като неефективни.

„Заради относителната политическа нестабилност в България, в момента на бизнеса е нужно да бъде сформирано правителство. Необходимо е част от средставата за възстановяване да бъдат злаожени за запазване на заетостта и подкрепа на фирмите, които имат спад овече от 30% през кризата. Те трябва да получат средства за покриване на фиксираните разходи, които няма как да бъдат елиминирани независимо дали предприятието работи или не. Правителството е нужно и за да гарантира стабилен преход към еврозоната“, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той подчерта още, че е необходима модернизация на предприятията откъм технологите, защото ако това не се случи сега, конкуренцията ще го направи, а това би значело край на неуспелия да се обнови бизнес. „Въпросът вече не е кога и дали е нужна модернизация, а защо днес вече не го правим“, категоричен бе Димитров.

Президентът на КНСБ зачекна по време на лекцията в Индустриалния логистичен парк на Бургас една от най-наболелите наскоро теми – проблемът с липсата на квалифицирани кадри. Той поясни, че негативната демография „няма как да се обърне с магическа пръчка“, а ще отнемат десетилетия, за да се върнем към нормалното. Точно затова правителството и бизнеса трябва да работят ръка за ръка за дългосрочни политики, които постепенно да върнат работещите в чужбина българи на родна земя.

„Проблемът е комплексен – има търсене на кадри, които обаче не са доволни от заплатите и бягат в чужбина, което допълнително задълбочава кризата. Правеха се през годините опити за решаването на този кръговрат, такъв беше въвеждането на дуалното образование, но това не е достатъчно. Нужно е да се повишат заплатите и те да достигнат до 70% от средните за Европа. Тогава „сметката“ на потенциалния емигрант започва да не излиза – на него му става ясно, че не е толкова рентабилно да работи за 1200 евро на месец в чужбина и да споделя квартира с още петима човека, докато семейството му е тук, в България. Вместо това може да взима 900 евро в България, но да е тук и да помага на икономиката“, каза Димитров.

Той даде за пример Латвия, която в двете години след влизането си в еврозоната е повишила с 30% на година минималната работна заплата. Според него тъкмо това е начинът, колкото и странно да звучи, да се реши кризата с липсата на кадри. Това увеличение на доходите, според президента на КНСБ, движи ръста на икономиката чрез ръст в потреблението и има обяснение и на микро, и на макро ниво. 

„Много е трудно, но нмаме друга алтернатива. На България е нужен ръст в минималната работна заплата от 12-13% на година в следващите 4 години, ако искаме да видим прогрес. Трябва да се има предвид обаче, че така или иначе, миналата година в условията на пандемия, ръстът на СРЗ и МРЗ беше с 9%.  Тоест процесът така или иначе се случва, но трябва да се ускори, за да видят хората, че тук си заслужава да останат, да живеят и да работят. По този начин ще бизнесите ще могат вече да планират фирмена визия и да изработват дългосрочни стратегии за растеж вместо да работят „ден за ден“, каза още Пламен Димитров.
 

Народът масово купува имоти, отчитат ръст с близо 30 % на отпуснатите кредити При потребителските увеличението е 14,8 % 5 фини признака, че връзката ви се базира на химия, а не на любов Ето кои са те
5 признака на идеалния жена през очите на мъжа Според мъжете всяка жена трябва да отговаря на точно пет изисквания, за да е страхотна не само между чаршафите, а като цяло Коя е най-силната жена в зодиака Да видим класацията на астролозите
За тези, които нямат време: лесен и вкусен десерт за броени минути Ето я рецептата Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa? Toвa ca нaй-лyĸcoзнитe и cĸъпи xoтeлcĸи cтaи в cвeтa Вижте ги 
ХО-ХО-ХО: Топ 5 на семейните коледни филми! Гринч разсмива малки и големи, Арнолд Шварценегер ни показва реалната мъка на средностатистическия родител Сбъдна се мечтата на жителите на село Ливада, улиците им вече ще имат имена Съвсем скоро трасетата ще бъдат кръстени на царе, ханове, писатели, реки и планини
Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда Семейството на Симеон Сакскобурготски притежава една от най-богатите колекции в света Вижте как се увеличаваше минималното възнаграждение по години Въпреки липсата на нов бюджет, минималната заплата става 1077 лв. от януари
Плащаш с карта - НАП ти връща 500 лева През 2022 г. данък са си възстановили малко над 6200 души, а година по-късно това са направили над 7400 българи Папата призова за мир: Нека замлъкнат оръжията, животът е свещен Вратата на спасението е Исус, тя е отворена за всички, заяви Светият Отец на благослова Urbi et Orbi