Хидроперли и азур хидрокойл лекуват хемангиоми в УМБАЛ „Дева Мария“
Най-съвременни методи за лечение на хемангиоми предлага сектора по Инвазивна кардиология в университетска болница „Дева Мария“ в Бургас. Тук успешно се прилага AZUR периферна хидрокойл емболизационна система, както и емболизация с хидроперли, предназначени за запушване на кръвоносните съдове за терапевтични цели.
Хемангиомите са честно срещана вродена малформация на кръвоносните съдове, които се проявяват в първите седмици от раждането и в почти 90% от случаите се резорбират напълно в ранна детска възраст. Малкият процент хемангиоми, които остават и в по-късна възраст, трябва да се наблюдават от специалисти.
Само преди дни екипът успя да помогне на 19-годишен пациент с огромен хемангиом в дясна глутеална област. Пациентът постъпва в университетска болница „Дева Мария“ за емболизация на артерии, които хранят хемангиома, разположен на седалището. Вродената аномалия не е единственият проблем на младото момче, което страда още от затлъстяване и Болест на Бехтерев и прави избора на метод за емболизация под особен риск.
„Пациентът не можеше да бъде опериран, тъй като формацията се образува само от кръвоносни съдове и бе изключително кръвоснабдена. Изолацията беше много трудна- самата формация се хранеше от две артерии- илиака интерна и феморалис профунда.“ обяснява инвазивният кардиолог д-р Мариана Контева, под чието ръководство е извършена манипулацията.
Екипът на д-р Контева успява да намали размера на тумора с 2/3 в два етапа, като в първия етап са използвани хидроперли, а във втория- азур хидрокойл емболизационна система. И двата механизма служат за запушване на кръвоносни съдове и са характерни с това, че за кратко време увеличават обема си и тромбозират артерията. „Тези два метода дават възможност за елегантна процедура без обща упойка, само с местна, а резултатът се вижда на момента. Пациентът през цялото време бе в пълно съзнание и абсолютно адекватен.“ разказва началникът на сектора по Инвазивна кардиология. Целта на инвазивните специалисти е или да бъде унищожена напълно формацията или да бъде подготвена за последваща хирургична интервенция.
Пациентите с хемангиоми подлежат на близък контакт и проследяване от инвазивните специалисти, тъй като повечето такива доброкачествени аномалии могат да намерят проход от други артерии и да се наложи неколкократно да бъдат запушени. Целта на специалистите е да се запуши цялата подвеждаща артерия към тумора, защото подобни формации могат да задържат огромен процент кръв от общото кръвоснабдяване. „Говорим за 2-3 литра, събрани в хемангиома, което го прави изключително рисков при травма. Това е един октопод от кръвоносни съдове, който изкърви ли- може да има значителни последици. Отделно от медицинския проблем, чисто физически, в зависимост от мястото, където се намира хемангиома, то той може да притиска нервен плексус, а ако е на видно място- да бъде тежък козметичен дефект. Особено при млади хора подобни вродени аномалии могат значително да се отразят на тяхната социална активност и психика.“ обяснява д-р Контева.
„Добре е да се знае, предвид факта, че хемангиомите са често срещани, че има нови модерни методи в мултидисциплинарното лечение на пациенти със съдови аномалии и екипът на отделението по Инвазивна кардиология в нашата болница има амбиции да предложи на бургазлии всички от тях.“ в заключение каза д-р Контева.