Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо трябва да се грижите за микробиома на кожата

Ключови думи: микробиома на кожата, грижи микробиома на кожата, флагман

Вярвате или не, независимо колко пъти се къпете или измивате ръцете и лицето си, на повърхността на кожата ви винаги ще има смесица от бактерии. Но не се паникьосвайте веднага.

Известни като микробиоми, тези малки организми са всъщност това, което помага да поддържате кожата си здрава и балансирана. Едва когато са изгубени, ще започнете да забелязвате сухота или обостряния. Ето тогава е времето за притеснения, но не и за паника.

С настъпването на пандемията от коронавирус, която ни направи супер внимателни относно личната хигиена и чистота на домовете ни, вероятно сте забелязали промяна в нивата на влажност на кожата или поне тази на ръцете ви. И така, как да върнем кожата си във форма докато постепенно излизаме от социалните ограничения и се връщаме към нормалния начин на живот?

Важно е първо да разберете какво значи микробиом, как да установите дали е балансиран и най-добрите начини да се грижите за кожата.

Какво е микробиом?
По същество микробиомът е популация от организми, които живеят върху кожната бариера. Състои се от различни форми на бактерии, гъбички, акари и вируси, които съществуват в перфектен баланс, за да поддържат кожата ви здрава.

Защо е важно да се грижим за него?
Помислете за това по следния начин: Вашата кожа е първата защитна линия на тялото ви, когато става въпрос за различни патогени, постъпващи в него. Интензивното използване на дезинфектанти (или всякакви други продукти за грижа за кожата, които не пасват на химичното ѝ ниво), които осъществяват контакт с епидермиса, ще унищожат много от организмите, живеещи в кожата, оставяйки микробиома неуравновесен. Това може да доведе до дразнене на кожата, микроожулвания и кожни обостряния.

„Ако микробиомът на кожата е в баланс, тогава тя може да функционира на оптимални нива“, споделя вирусологът д-р Нейтън Браун пред InStyle. Допълва, че бактериите и гъбичките в него могат да използват енергията си за производство на антимикробни пептиди, които спомагат за поддържането на здравето на кожата, като предотвратяват развитието на патогени. Тези добри микроби могат също така да стимулират кожните клетки да произвеждат антимикробни пептиди, които унищожават вирусите.

Ако кожният микробиом е в дисбаланс, тогава тези добри микроби не могат да ни предпазят от патогени. На всичкото отгоре наличието на нездравословна кожна бариера може също да улесни навлизането на вируси в организма. “Ако микробиомът е в дисбаланс, тогава може да включва голям брой патогени като стафилококус ауреус, пропионибактериум акнес или псевдомонади, които могат да намалят нашата устойчивост към вирусни инфекции“, казва д-р Браун.

Тези патогени, които се крият в дисбалансирания микробиом, също могат да причинят вторични инфекции, след като вирусът причини първата инфекция, което води до по-дълго възстановяване или повече усложнения.

Как да разберем дали микробиомът ни е небалансиран?
Обикновено е лесно да се установи.

Ако забележите някаква сухота, чувствителност или пъпки по кожата, има вероятност микробиомът ви да е излязъл от релси. „Компрометираната кожна бариера също води до загуба на хидратация на кожата и може да доведе до възпаление“, казва Кейт Сомървил пред InStyle. Понякога обаче това не е толкова очевидно. Според д-р Браун, стафилококус ауреус са устойчиви на антибиотици и могат да живеят върху кожата дори и без да разберем. Ще усетим нещо, когато те заразят рана.

Как да възстановим микробиома?
Най-просто казано: Създайте си солидна рутинна грижа за кожата, която включва съставки, които подхранват и укрепват бариерата ѝ. Съмървил съветва да търсите керамиди или успокояващи пептиди, които ще ви помогнат с разрешаването на проблема.

Освен изграждането на добра грижа за кожата, пиенето на много вода ще ви помогне с поддържането на правилна хидратация и укрепването на защитната бариера. „Хидратацията е наистина важна, защото предпазва и от напукване на най-външния слой на кожата“, споделя д-р Браун. Ако той остане ненапукан, се превръща в непропусклива бариера за вируси.

Също така трябва да сте бдителни по отношение на носенето на гумени ръкавици, когато почиствате твърди повърхности с дезинфектанти, както и при вършенето на ежедневни задачи като миене на чинии.

Ако обаче забелязвате трайно дразнене на кожата, най-добре е да си уговорите среща с дерматолог. Той ще ви помогне да диагностицирате проблема и да създадете персонализиран план за грижа, съобразен с вашите нужди.

Източник: Tialoto.bg

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци Сред заложниците бяха капитан Любомир Чанев и старши помощникът му Данаил Веселинов
Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна Министърът на туризма Мирослав Боршош ще работи активно с колегата му Даниел Митов от вътрешното ведомство Бившият президент на Салвадор почина в изгнание Издъхна на 65-година възраст
Почина последният жив член на The Band Новината беше потвърдена пред Rolling Stone от неговия дългогодишен приятел и колега Ян Хауст Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар" Разширението щяло да обхване имоти, чрез които се свързват двата полигона на съществуващата защитената местност
Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце Голяма напрежение в НС България е потресена от това зверство За престъплението се предвижда наказание „лишаване от свобода“ до 6 години
Силен Черноморец 1919 завърши наравно със Спартак Варна Акулите са в отлична форма Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана За седмица хазната е ощетена с над 1 млн. лв., отчетоха от приходната агенция