Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Екокатастрофата в Мраморно море – предупреждение за света

Такъв е резултатът от години замърсяване на водния басейн, около който живеят 25 млн. човека, както и повишаващите се температури
Ключови думи: мраморно море, екокатастрофа, предупреждение, проблем

Мраморно море умира. Слой слузеста биомаса от повече от месец буквално задушава живота от водата, а учените твърдят, че повишената температура и отпадните води, които от години се изливат в морето са се комбинирали, предизвиквайки перфектни условия за фитопланктона да просперира. Сега обаче той го прави в ущърб на всичко останало живо.

При нормални нива микроскопичните растения са жизненоважни за това да снабдяавт морския живот с кислород. Когато обаче достигнат до критична маса, както се случва в Мраморно море сега, те се събират на дебели слоеве по повърхността, които носят нелицеприятното име „морски сополи“. Те задушават всичко под себе си – от животински видове, до морска растителност и корали.

Проф. Байрам Озтюрк – председателят на Турската фондация по морски изследвания, който е изследвал Мраморно море с години, казва, че никога не е виждал подобно нещо: „Абсолютно никога! Това е екологична катастрофа“.Извънземно изглеждащата слуз вече е достигнала и до известните брегове на Истанбул.

Засега всички опити фитопланктонният слой да се почисти остават чисто козметични – докато той може да се премахне временно, същината на проблема остава нерешена. 

25 млн. човека живеят около Мраморно море. След десетилетия на замърсяване днес катастрофалните последствия изплуват. В момента океанографът Мустаф Юцел води експедиция, която ще измери нивата на кислород в морето. Екипът му ще опита да „сглоби“ историята на замърсяването, а проучванията му могат да помогнат за предотвратяване на подобни катастрофи в глобален и локален мащаб. 

Защото докато днес проблемът е изцяло в Турция, утре той може да се пренесе някъде другаде. Дали Черно море е застрашено от това, което се случва в Мраморно? Едва ли, тъй като то не е толкова богато на живот заради сероводорода. Това обаче не значи, че трябва да пренебрегваме сигналите на природата, че нещо не е наред, убедени са експерти. А случващото се в Мраморно море е повече от сигнал.

„Единственото решение е да спрем замърсяването с най-малко 40% и то сега. Това е огромно число, но системата може да се „рестартира“ само след такава редукция. Това ще отнеме не по-малко от 5-6 години, но в крайна сметка е единственият вариант да измъкнем Мраморно море от „комата“, в която е изпаднало то“, казва още океанографът Юцел.

Междувременно турските власти са стартирали извънреден план за действие, с който на първо място ще идентифицират големите източници на замърсяване. Еко активисти обаче не са оптимистични, че това ще има ефект.

Източник: cbsnews.com

 

8
Коментара по темата
8.
Cyber Polygon
23.07.2021 00:06:05
Днес е имало и още едно "предупреждение" - от друг характер. Akamai DNS Failure!
7.
до 6
22.07.2021 13:22:05
Те вече изкупиха половината Гърция за жълти стотинки. Явно вече Турция е на ред. И за нас ще се сетят, няма страшно.
6.
пецата
22.07.2021 06:47:41
ако беше свързано със замърсяването то черно море отпадната дупка на цяла европа щеше да е първото с такъв резултат
просто някой глобално изкупува икономически зони като прави саботажи за да намали цената , може да са били изсипани фитпланктон в големи размери от самолет или по друг начин ,никой няма да разбере и всичко се случва точно покрай пандемията когато бизнесите страдат и умират, някой прави глобален икономически срив
5.
Fatboyslimm
22.07.2021 06:23:23
Лошото е, че заради мизерията на орките на Ердоган, тази гнусотия стига и до егейско море вече. Огромни петна има вече и на Самотраки, а стигат и все по-близо до Лимнос. И вместо банкянския Тиквоч да ходят да му целуват задника на мустакатия малоумник, Европа обединена трябва да им иска сметка на мангалите за осирането на цели екосистеми.
4.
*********
22.07.2021 04:09:06
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
3.
R2D2
21.07.2021 23:43:59
Този жанр беше старателно подготвен. Тепърва ще се развихри.
2.
Дедо
21.07.2021 23:43:48
Екокатастрофа за Истанбул може би, но за фитопланктона е рай. Скоро и за други видове хранещи се с него, и така. Survival of the fittest.
1.
A!
21.07.2021 21:36:03
Намерихме най-после малко по-различен жанр "катастрофа"!
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година