Екокатастрофата в Мраморно море – предупреждение за света
Мраморно море умира. Слой слузеста биомаса от повече от месец буквално задушава живота от водата, а учените твърдят, че повишената температура и отпадните води, които от години се изливат в морето са се комбинирали, предизвиквайки перфектни условия за фитопланктона да просперира. Сега обаче той го прави в ущърб на всичко останало живо.
При нормални нива микроскопичните растения са жизненоважни за това да снабдяавт морския живот с кислород. Когато обаче достигнат до критична маса, както се случва в Мраморно море сега, те се събират на дебели слоеве по повърхността, които носят нелицеприятното име „морски сополи“. Те задушават всичко под себе си – от животински видове, до морска растителност и корали.
Проф. Байрам Озтюрк – председателят на Турската фондация по морски изследвания, който е изследвал Мраморно море с години, казва, че никога не е виждал подобно нещо: „Абсолютно никога! Това е екологична катастрофа“.Извънземно изглеждащата слуз вече е достигнала и до известните брегове на Истанбул.
Засега всички опити фитопланктонният слой да се почисти остават чисто козметични – докато той може да се премахне временно, същината на проблема остава нерешена.
25 млн. човека живеят около Мраморно море. След десетилетия на замърсяване днес катастрофалните последствия изплуват. В момента океанографът Мустаф Юцел води експедиция, която ще измери нивата на кислород в морето. Екипът му ще опита да „сглоби“ историята на замърсяването, а проучванията му могат да помогнат за предотвратяване на подобни катастрофи в глобален и локален мащаб.
Защото докато днес проблемът е изцяло в Турция, утре той може да се пренесе някъде другаде. Дали Черно море е застрашено от това, което се случва в Мраморно? Едва ли, тъй като то не е толкова богато на живот заради сероводорода. Това обаче не значи, че трябва да пренебрегваме сигналите на природата, че нещо не е наред, убедени са експерти. А случващото се в Мраморно море е повече от сигнал.
„Единственото решение е да спрем замърсяването с най-малко 40% и то сега. Това е огромно число, но системата може да се „рестартира“ само след такава редукция. Това ще отнеме не по-малко от 5-6 години, но в крайна сметка е единственият вариант да измъкнем Мраморно море от „комата“, в която е изпаднало то“, казва още океанографът Юцел.
Междувременно турските власти са стартирали извънреден план за действие, с който на първо място ще идентифицират големите източници на замърсяване. Еко активисти обаче не са оптимистични, че това ще има ефект.
Източник: cbsnews.com
просто някой глобално изкупува икономически зони като прави саботажи за да намали цената , може да са били изсипани фитпланктон в големи размери от самолет или по друг начин ,никой няма да разбере и всичко се случва точно покрай пандемията когато бизнесите страдат и умират, някой прави глобален икономически срив