Бургаски рентиер дал подкупа от 4 милиона лева?
Георги Самуилов, собственик на петролната фирма "Инса ойл", може да е бизнесменът, дал подкупа от 4 милиона лева, за който днес спомена в Би Ти Ви, но без да цитира конкретно име, бившият зам.-директор на Агенция "Митници" Антоний Странджев. Парите били броени на висш държавен служител. Според агенция „Блиц”, цитирана по-късно и от други медии, Странджев може би има предвид Георги Самуилов, който от дълго време е на нож с шефа на митниците Ваньо Танов и може да е броил такава крупна сума, за да бъде отстранен врагът му. Агенцията се позовава на анонимни депутати, членове на антикорупционната парламентарна комисия. Като допълнителен аргумент в подкрепа на тази версия е фактът, че името на боса на „Инса ойл” се споменава в огласените телефонни разговори между Ваньо Танов и финансовия министър Симеон Дянков.
“Тони Странджев ми докладва, че Румен Петков му се обадил и му казал: “Т‚ва, което правите срещу Жоро Самуилов, срещу другите...”, казва в СРС-то Танов на Дянков.
Ваньо Танов споменава още веднъж името на петролния бизнесмен, но вече в разговор с Владислав Горанов: “И казах хиляда пъти - нямам никакви притеснения, защото знам, че през моя живот не съм вземал от никого нищо - една стотинка. И ако дори и враговете ми, и Жоро Самуилов, и когото и да попитат…”
Тук извадката от СРС-то свърша и започват фактите. Ваньо Танов оглавява Агенция “Митници” през юли 2009 година, когато на власт е ГЕРБ. Месеци по-късно митничари нахлуват в бази на “ИНСА ойл”. Складът на фирмата в Русе е затворен. По информация от Агенция “Митници” само за месец са открити над 50 милиона лева невнесен акциз.
Петролната фирма е проверявана по афера с т.нар. “тежко гориво”. Акцизът за него е 30 лева на тон, докато за дизела е 600 плюс 200 лева ДДС. Съмненията са, че дружеството на Георги Самуилов продава високоакцизното гориво, което по документи отбелязва като “тежко гориво” и така спестява по 770 лева на тон. Митническите проверки в “Инса” продължават месеци наред.
В началото на 2010 година „Инса ойл" открива нова инсталация за дизел с капацитет над 100 000 тона годишно. За рязането на лентата идват евродепутат от ЕНП и известен лобист пред евроинституциите. Танов обаче е категоричен, че Самуилов е намерил начин да заобиколи закона за акцизите, като иска лиценз за вид масло, което е смес от дизел и биодизел и ще се използва при строителството на новите магистрали. Според Танов това е пълноценно гориво, с което ще се зареждат камиони и строителни машини и ако не бъде променен законът, държавата ще бъде измамена.
Ето какво каза по въпроса Танов пред бТВ на 18 май 2010 година:
- Кое точно наричате бъркочи?
- Смесица от масла, дизелово гориво и се правиха в определени данъчни складове, които се закарваха по бензиностанциите, а по принцип трябва да отидат за отопление на сгради. Да ви кажа един случай в момента какво се прави. Седнаха специалистите от сивия сектор и измислиха, правят предложение за лицензиране при смесване на 90 % дизел и 10 % биодизел да го продават за масло за платна. Представяте ли си какво количество ще излезе. И понеже маслата са с нулева ставка и понеже сега ще се строят магистрали, сега ще се повиши потреблението.
- Чие е това предложение?
- Това си е на определена фирма. Той ползва закона за акцизите, той го кръщава масло...
- А кой е той?
- Жоро Самуилов е. А той го кръщава масло и като масло може да си го разкарва и да казва: Цял ден мазахме платната и днеска изразходихме 20 тона за мазане на платна, а те ще отидат в машините, които работят по магистралата. Ние веднага трябва да отреагираме и да внесем промени в закона(за акцизите ), за да не се случи това...
Войната Танов - Самуилов започва през 2006 г., когато Менда Стоянова, по това време шефка на бюджетната комисия в парламента, връчва награда на Георги Самуилов за иновации в бизнеса.Тогава Танов оглавява НСБОП. През март същата година спецченгета от службата нахлуват в базите на петролната фирма "Инса Ойл" в град Раковски и село Белозем. След 9 часа обиск изземват документация от офисите. Акцията е срещу сивия сектор в производството и търговията с петролни продукти. "Инса Ойл" са обвинени в укриване на акциз и ДДС за десетки милиони. Срещу фирмата започват съдебни дела, но всички приключват с оправдателни присъди. Година след акцията срещу Самуилов Ваньо Танов вече е извън системата на МВР.
През април 2008-а избухва скандал за срещата на вътрешния министър Румен Петков с братя Галеви на басейна "Спартак" по времето на Ваньо Танов като шеф на НСБОП. Затова той е изслушан в парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. От разсекретената стенограма отново лъсва името на Георги Самуилов. Танов разказва, че петролният бос, който се разработва за контрабанда на горива, поддържа контакти с тогавашния главен секретар на МВР Валентин Петров, тогава близък до Румен Петков и БСП. На изслушването си в парламентарната комисия по вътрешна сигурност Ваньо Танов споменава още, че Валентин Петров е искал справки как върви разработката срещу Самуилов. През този период Валентин Петров неведнъж иска Танов да бъде отстранен от НСБОП и това се случва през 2007 г.
Бургаската връзка
От много години Георги Самуилов е човекът, който неофициално отговаря за имотите на Католическата църква в Бургас. Става въпрос за триетажната сграда на ул. „Милин камък” 9, до областната управа, и за огромната сграда на Медицински център I на ул. „Хан Крум” 28, в самия център на града. След като на 21 февруари 1992 година народното събрание приема Закона за реституцията, имотът за милиони евро набързо и с лека ръка е върнат на Католическата църква. По-късно обаче, благодарение на усилията на отец Стефан, настоятел на храма „Св. Николай” в Русе и народен представител в 36-тото и 37-то народно събрание, на бял свят излизат документи, че Католическата църква е обезщетена от народната власт за много от национализираните имоти, сред които и болницата в Бургас. Така сградата е върната на държавата и сега тук отново се лекуват болни.
Съдбата на имота на ул. „Милин камък” 9 обаче е друга. Хората на Георги Самуилов искат да вземат и трите етажа, но срещат сериозно препятствие – на третия етаж от десетки години се помещава редакцията на областния всекидневник „Черноморски фар”. Вестникът притежава пълен комплект с документи, които доказват, че етажът е строен след 1944 година, с решение на ОК на БКП и финансиране, осигурено от тогавашния Окръжен народен съвет. Георги Самуилов наема известния бургаски адвокат Иван Тодоров, по това време фактор в Общинската агенция по приватизация и дясна ръка на кмета Йоан Костадинов, с който често прекарват семейни уикенди в с. Ичера. Но въпреки тези ходове Самуилов успява да се пребори само за двата етажа. По документи сградата се води паметник на културата и върху фасадата не може да се монтира дори обикновен климатик, но хората на Самуилов я изтърбушват и оформят на първия етаж няколко търговски помещения, които отдават под наем и до ден-днешен. Благодарение на тях сега там има магазини за тенджери и тигани, за тунквани вафли, кинкалерия, галантерия, парфюмерия и направа на дюнери. Основанията – преди 9 септември 1944 година първият етаж бил предназначен за търговска дейност. Разбира се, Самуилов никъде не се афишира, а имотът официално се стопанисва от пловдивска фирма.
Георги Самуилов, който е бивш финансов директор на „Мултигруп”, има и инвестиционни намерения в Бургас. Той смята да събори паметника на културата и да построи огромна 6-етажна бизнессграда с височината на намиращия се наблизо хотел „Бургас”. Икономическата криза обаче временно забавя неговите планове.
Добави Коментар