Европейската комисия в помощ на българските компании, засегнати от COVID-19
Още в началото на пандемията COVID-19 Европейската Комисия излезе с мерки целящи да подпомагането на малките и средни бизнеси. Идеята на схемата бе да послужи като гарант за компаниите, които имат текущи заеми, разходи или други инвестиционни нужди. Година по-късно, Европейската Комисия е готова с нова схема за подпомагане на българските микро, малки и средни предприятия. Според европейските мерки за сътрудничество, страната ще бъде подпомогната с нови 500 милиона лева за фирмите засегнати от COVID-19 пандемията.
Очаквано, увеличение в търсенето има не само в сферата на корпоративните кредити. Подобно на много европейски страни като Швеция и Норвегия, в България търсенето на потребителски кредити също се увеличава. От началото на пандемията, в страната има постоянно увеличение, което през май 2021 г. достига пик от 26694.01 милиона лева. Всичко това се случва на фона на спада в пазара на потребителски кредити и рекордно ниските лихви.
Логично, компании като Ferratum и Monetti в Швеция, както и Credissimo и Изи Кредит в България са по-популярни от банките. Според Paydaysverige, основната причина е в по-ниските лихви, както и в по-щадящите условия за одобрение на исканите заеми. В резултат, потребителите, малките и средните фирми са по-склонни да търсят помощта на кредитните компании, отколкото на банките.
Българката схема за подпомагане
Въпреки явните тенденции, България изрази нуждата си пред Комисията, позовавайки се на Временната Рамка. Поисканата помощ е в размер на 500 милиона лева и е в рамките на т.нар. „Междинна програма за гарантиране на заеми за МСП“. Тази финансова помощ ще послужи за гарант на текущи и нови заеми, които да подпомогнат компаниите засегнати от пандемията.
След увеличението с 500 милиона лева на капитала на Българската банка за развитие, тя също ще продължи работа в сектора. Капиталът с държавно подпомагане ще продължи ролята си на публичен гарант за инвестиционни заеми и работещи капиталови заеми. Основните бенефициенти по програмата на ББР ще останат микро, малките и средните предприятия, които бяха засегнати от условията на пандемията.
Цели на мерките
Без съмнение, основната причина за нуждата от тази схема за подпомагане е пандемията от коронавирус. Ето защо, целта на българската държава е да подпомогне най-засегнатите сектори от бизнеса. Същевременно, финансовата инжекция за малките и средни предприятия е съпроводена от старателно ограничаване на риска при отдаване на заемите. В резултат на помощите, държавата очаква фирмите да покрият текущия си работен капитал или инвестиции. По този начин, те ще си осигурят достатъчна ликвидност за да продължат дейността си.
Решението на Комисията
Очаквано, Комисията уважи искането на българската страна. Според ЕК, мерките са в унисон с изброените условия във Временната Рамка и по-точно:
- Текущата сума на заема за компания е ограничен до нуждите за покриване на ликвидността за предвидимото бъдеще;
- Грантовете ще бъдат отдавани до края на тази година;
- Грантовете са ограничени в максимален срок на продължителност от 5 години;
- Всеки заем трябва да покрива максимум 80% от задължението;
- Размерът на заемите не трябва да надхвърля предвидените във Временната Рамка граници;
В тази връзка, Комисията достигна до заключение, че мярката е нужна и подходяща за целта. По този начин, тя ще предотврати по-сериозни сътресения в икономиката на страната членка. Това действие изцяло съответства на чл. 107, ал. 3 б от Договорa за функционирането на Европейския съюз, както и Рамката.