Благотворителен концерт на маестро Атанас Куртев в Бургас ще събира средства за хората със сърдечно-съдови заболявания
Благотворителен концерт с творби на Шопен на маестро Атанас Куртев ще се състои в Бургас. Той ще е в сградата на Областна управа на 22 юли, от 19.00 часа. Входът ще е свободен, но всеки който иска, ще може да участва в благотворителната кампания.
Събраните средства от кампанията ще подпомогнат грижите за хора със сърдечно-съдови заболявания.
Атанас Куртев е изнесъл над 1200 солови концерта и над 150 концерта като солист на симфонични оркестри в повече от 30 страни. Той е почетен член на Софийска филхармония и на Научния съвет на Мемориален музей в Москва. От 2015 година маестро Атанас Куртев е носител на почетното звание "Велик учител".
Роден е във Варна в семейство с музикални традиции. Изучава клавирното изкуство при Саша Ламбрева-Куртева (София), Лили Атанасова (София), Павел Серебряков (Санкт-Петербург), Едуардо дел Пуейо (Брюксел), Дьорд Шебьок (Будапеща), Ивон Лефебюр (Париж). През 1977 г. Атанас Куртев защитава дисертация относно ролята на изпълнителския ритъм и агогиката при интерпретацията на клавирните произведения на Александър Скрябин. Същата година той издържа конкурс за преподавател по пиано в Национална музикална академия „Панчо Владигеров”, където от 1989 г. работи като доцент, а от 1993 г. като професор (с общо 14 асистента). Водил е и лекции по клавирна стилистика в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. През 2011 г. е удостоен със званието академик от Българската Академия за науки и изкуства.
Атанас Куртев гастролира с голям успех в големите зали на Берлинска и Московска филхармония и в други престижни концертни зали в Европа, Азия, Америка и Африка. Сред соловите концертни изяви на пианиста се откроява мащабната поредица от 30 напълно различни „монографични” (едностилни) рецитали – от Моцарт до Барток (1975–2002) и цикълът „Клавирната фантазия през вековете”(1986–1987), включващ клавирни фантазии от 27 композитора. Атанас Куртев е първият изпълнител в България на над 50 музикални произведения, сред които фигурират две поеми за пиано и симфоничен оркестър: „Джинове”от Франк и „Прометей” от Скрябин, редица скрябинови поеми, мазурки, пиеси и сонати, творби от Лист, Вагнер, Брукнер, Щраус, Берг, Бузони и много други европейски, руски и български композитори.
Добави Коментар