Уникални плажове, пешеходен и културно-исторически туризъм: Забележителностите на Бургаско за всеки вкус
Южното Черноморие е предпочитана дестинация за лятната почивка. Туристите обаче идват в Бургаска област не само заради красивите и чисти плажни ивици, а защото регионът предлага и други забележителности.
Сред тях, разбира се, има и уникални ивици, които задължително трябва да посетите, дори и без да плажувате. Южното Черноморие предлага пешеходен, културно-исторически туризъм – за всеки вкус по нещо. Може да посетите единственият остров у нас, превърнат в туристическа атракция, да се разходите с лодка по река сред живописната Странджа или просто да разгледате старинен град и да слушате за неговата история.
Ето и няколко идеи, ако ви е омръзнали да се печете на плажа.
Старият Несебър
Старите къщи, древните църкви, музеите и Вятърната мелница, която ви посреща на входа на малкия полуостров, на който е разположен старият град на Несебър - идването тук е като стъпка в друго време. Днес старинният Несебър се стреми да запази романтичната си атмосфера с тесните си павирани улички, малки площади, двуетажни къщи с каменна земни и дървени горни етажи, които са с външни стълбища и стърчат над улиците, магазини за сувенири, кръчми, механи и прекрасни цветни градини.
Старият Созопол
Българското Възраждане е оставило ярка следа в облика на града. И до днес в Стария Созопол са запазени и реставрирани сгради, обекти и къщи с типичната Възрожденска архитектурата, които придават особено очарование на града и привличат много туристи. В "Градския музей на античното изкуство" в Созопол са изложени много фигурални вази, цветни стъклени съдове, накити, амфори и котви, и др. датиращи от различните му периоди на разцвет.
Ако имате време и ви се иска да видите нещо повече, препоръчваме ви да посетите и село Бръшлян, община Малко Търново. Далеч от морето, това сгушено в Странджа село ще ви плени с красотата си.
Делят го едва 11 километра от Малко Търново и близо 60 от Бургас. Къщите му са автентично запазени от края на 18, началото на 19 век в типична Странджанска архитектура. Затова и селото е обявено за Архитектурен резерват. Ако се опитаме да опишем с думи околността, то те биха звучали така – спокойна зелена природа, къщи от камък, червена глина и дърво с чардаци надвиснали под синьото небе.
Бегликташ
Ако си падате по мистиката на тракийските ритуали, по дългите сенчести пътеки, скалните феномени и гледките към морето, тръгнете към Бегликташ на 5 км от Приморско. Мястото е имало многобройни функции - траките са го използвали за светилище, календар и звездна обсерватория. Тук ще видите изсечени скали с интересни функции - Брачното ложе, Трона, вани за принасяне на дарове на боговете и други.
Маслен нос
Разходката си до тракийското светилище може да съчетаете и с посещение на далече от шумотевицата място – Маслен нос. От района на Бегликташ започва екопътеката „По следите на римляните“, която е с дължина 2,4 км, и свързва Маслен нос с тракийското светилище. Маслен нос е врязан на 2 км навътре в морето и е разположен там, където Ропотамо се врязва в Странджанските склонове. Населяван е от дълбока древност. Маслен нос е бил част от стария римски път Виа понтика и е фигурирал на италианските карти от средните векове. Любителите на гмуркането могат да разгледат отблизо останките на потъналия през 1929 година френския товарен кораб Жак Фресине, който е един от многото пренасяли зехтин и останали завинаги под водата заради острите скали.
Лъвската глава
Лъвската глава е скално образувание, съставено от сиенитни блокове и обявено за природна забележителност. Възрастта му е 65-70 милиона години, извисява се 80 м над река Ропотамо в участък, където главният асфалтов път Созопол – Приморско върви успоредно на реката. Радва се на голяма популярност, тъй като се забелязва от пътуващите автомобили по шосето. Лъвската глава попада в границите на резерват Ропотамо и в близост до нея може да се достигне по една от екопътеките, определени за туристически цели. Мястото привлича туристи , заради хубава горска природа, панорамни изледи отвисоко към околностите на резервата, както и възможност да се видят обекти с археологическо значение. Дължината е 2 км, 170 м денивелация, а изминаването е 1 час в посока. Маршрутът отвежда до място на хълма, където има руини на древна тракийска крепост („Вълчановото Кале“, наричана също и „Ранули“). Те се падат на около 300 м от Главата на Лъва. Съгласно реда определен от МОСВ, до самата Глава на Лъва е забранено да се ходи и няма маркиран маршрут за това.
Река Ропотамо
Последните 9 км на река Ропотамо са плавателни, а разходката с лодка по реката е едно от любимите занимания на туристите по Южното Черноморие. Пристанът се намира до главния път Бургас - Приморско и се вижда от самото шосе. Плаването трае около половин час и стига до устието на река Ропотамо. Районът около реката е обявен за резерват, блатото Аркутино също е част от резервата Ропотамо.
Плаж Аркутино
Аркутино се намира на 10 км северно от Приморско и 13 км южно от Созопол. Пада се непосредствено до блатото Аркутино от където идва името на плажа. Дължината на плажната ивица е 1,5 км, а широчината й достига 70 м (без да се смятат дюните). Смята се за един от най-романтичните плажове у нас. В непосредствена близост се намира Змийският остров. На плаж Аркутино може да видите бяла пясъчна лилия – защитен вид и забранен за късане.
Плаж Липите
Плаж Липите си остава един от най-дивите плажове по българското крайбрежие. До него се стига само пеша през плаж Бутамята в Синеморец. Ивицата няма заведения, шезлонги и спасители - само почитатели на морето встрани от цивилизацията.
Устието на река Велека
Там, където водите на река Велека се вливат в морето, може да се види ин и ян - два различни цвята вода известно време текат паралелно, преди да се слеят.
Устието е защитена територия и се намира до Синеморец. Зелените гори стигат почти до брега, скалите са стръмни и с причудливи форми. Из устието на Велека също можете да плавате с лодка, има и пясъчен плаж, който е предпочитан от любителите на дивото къмпингуване.
Корабите край Синеморец
Отидете много на юг, за да се потопите във ваканционното спокойствие на Българското Черноморие. Село Синеморец има своите верни почитатели заради лежерната си атмосфера и красивото си крайбрежие. Природата е изваяла една от най-известните забележителности в района - Корабите. Две скали досущ приличащи на вкаменени кораби са едно от най-сниманите места край селото.
Резово
Резово е най-южното селище по родното Черноморие и граница между България и Турция. Намира се на 93 км от Бургас и на 12 от Синеморец, на територията на парк Странджа. Посещава се от туристи най-вече от любопитство да се види турския бряг, който е буквално на метри от българския, както и от търсещите спокойствие летовници, които тук намират тишина. Превърнал се в курорт от съвсем скоро, село Резово е скромно и безшумно място за почивка. Разполага и с малък уединен плаж.
Музей на солта в Поморие
Музеят на солта в Поморие е единствен по рода си в България и Източна Европа. Тук, на брега на Поморийското езеро, където от векове се е добивала сол, ще видите старовремски уреди за добив - колички и гребла. Ще видите и типичните купчини със сол, а в малкия музей ще научите повече за историята на този необикновен занаят. Точно до сградата на музея има малка безплатна зона с лечебна кал, където много туристи идват да се намажат, а след това да се изплакнат в морето.
Тракийска гробница "Кухата могила" в Поморие
Поморие е един от най-разнообразните откъм забележителности градове по българското крайбрежие - има Музей на солта, езеро с възможност за наблюдение на птици, тракийска гробница, накипрен манастир ("Свети Георги Победоносец"), кални бани (включително и със свободен достъп до Музея на солта).
Тракийската гробница "Кухата могила" се намира в покрайнините на града и е с уникална архитектура и неземно усещане, щом влезете вътре.
Солниците край Бургас
Солниците на Бургас са отворени за посетители цяло лято, като всеки може безплатно да се топне в басейна с луга, да се намаже с лечебна кал, а след това да се изкъпе в морето. До Солниците може да се стигне с колело по крайбрежната велоалея от Морската градина или с автомобил до специален паркинг.
Остров Света Анастасия
И черешката на тортата е остров Света Анастасия - бижуто на Бургаския залив.
Плаването до Света Анастасия е истинско романтично приключение. Изграден е от вулканични скали, висок 12 метра, на места 17, а площта му е близо 9 декара. Между 1945 и 1990 г. носи името Болшевик. Островът е забулен в мистерия и за него се разказват стотици легенди и истории. Ако искате да чуете част от тях и да се потопите в магията на острова – незабавно го посетете. Подробна информация за острова, събитията, както и за графика на корабчето, може да видите тук.
" ако ви е омръзнали да се печете на плажа." Предлагате на хората да посетят няколко плажа, ако им е омръзнало да се пекът на плажа! Къде ви е логиката? Ако им е омръзнало от плаж какво ще правят на Липите, на Плаж Аркутино, пращате ги на плажа Велека и на плаж в Синеморец.
А лъжата че в солниците може БЕЗПЛАТНО да се топнеш в луга и мажеш с кал, никой турист няма да ви прости.