Водородът ли е бъдещето на Формула 1?
Автомобилите, задвижвани с водород, могат да бъдат бъдещето на Формула 1, според управляващия директор на F1 Рос Браун.
Устойчивото развитие сега е централна цел на спорта, който се е ангажирал да стане въглероден неутрален до 2030 г., но това няма да включва напълно електрически коли, каза Браун пред ВВС, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.
"Може би водородът е пътят, по който F1 ще поеме, за да запазим шума, да запазим емоцията, но определено преминаваме към различно решение", каза той.
През октомври Honda, която доставя двигатели на екипа на Red Bull, чийто пилот Макс Верстапен в момента води шампионата, обяви, че ще се оттегли от F1 в края на тази година, за да концентрира инженерния си фокус върху безвъглеродната технология.
F1 има една от най-амбициозните програми за устойчивост от всеки основен спорт и през 2019 г. обяви плана си да достигне нула емисии до 2030 г. с цели, включително:
Спортът е предприел стъпки за намаляване на броя на хората и товарите, които пътуват между състезанията с около една трета и е намалил работата на пътуващите медии, предава investor.bg.
F1 е критикувана от природозащитниците, защото голяма част от усилията й зависят от компенсиращи дейности, които намаляват емисиите другаде, за да съответстват на парниковите газове, които спортът произвежда.
Браун призна, че като най-престижният автомобилен турнир в света, F1 може да играе важна роля, оформяйки нагласите на феновете към устойчивостта и изменението на климата, но добави, че F1 не планира да се отдалечава от хибридните двигатели, които комбинират двигатели с вътрешно горене и електрически двигатели по време на тази фаза от развитието на спорта.
Според него високотехнологичните турбо хибридни агрегати, използвани за задвижване на автомобилите от F1 от 2014 г., са сред най-ефективните, проектирани някога, по отношение на процента горивна енергия, която се преобразува в мощност - мярка, известна като термична ефективност.
Двигателите на F1 имат рейтинг на топлинна ефективност от около 50%, докато бензиновите двигатели за пътни автомобили обикновено са около 30%.
В момента фокусът на спорта ще бъде върху разработването на синтетични горива, които използват въглерод, уловен от въздуха, отпадъци от ферми или биомаса.
Правилата вече изискват бензинът, използван във F1, да съдържа поне 10% биогориво и този дял е вероятно да се увеличи.
Замяната на въглеродни горива ще бъде огромно предизвикателство, признава Браун.
Добави Коментар