Над 700 жени умират годишно от рак на маточната шийка в България
България продължава да държи антирекорда за най-високи нива на заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка в Европа. У нас над 700 жени годишно умират от това заболяване, а нови 1400 се сблъскват с диагнозата.
Данните бяха изнесени от Българското сдружение по иновативна медицина като коментар към актуализираните препоръки на СЗО за превенция и лечение на рака на маточната шийка Всяка година специалистите алармират, че в България липсва скринингова програма за коварното заболяване.
„COVID утежни ситуацията в целия свят. В България по време на първия локдаун се спряха женските консултации. Това неимоверно ще доведе повишен брой на диагностицираните пациенти и увеличаване на броя на тежките случаи. Когато говорим за скрининг на цервикалния карцином, неговата цялостна идея е да се открият жените, преди те да са достигнали до цервикален рак. Трябва да предпазим жените от това да достигнат до диагнозата рак на маточната шийка“ обяснява медицинският директор на Националната пациентска организация- гинекологът д-р Иван Вецев.
Според специалистите създаването на добра организация за превенция и диагностика ан рака на маточната шийка биха ни извели от челните места по смъртност от заболяването и насърчаването на жените да не пропускат годишната си профилактика е сред най-важните задачи в момента. Към този момент са известни над 100 щама на човешки папилома вирус, като за 15 от тях е доказано, че могат да причинят рак на маточната шийка. До 80% от сексуално активните жени ще се инфектират с HPV в даден момент от живота си, а около 75% ще бъдат инфектирани с онкогенен HPV щам.
За съжаление, симптоми на носителството на опасните щамове няма и появата на симптом е признак на напреднало заболяване. Редовните профилактични прегледи след започване на полов живот са най-добрата защита, защото рано открит, ракът на маточната шийка е лечим на 100%.
Вече десет години медицински център „Света София“ и университетска болница ‚Дева Мария“ развиват собствена скринингова програма „Женско здраве“, в която на достъпна цена всяка жена може да извърши своя гинекологичен профилактичен преглед. Тя обхваща гинекологичен преглед, ехография на женски полови органи, вземане на цитологичен материал и изследване на цитонамазка.
През юли скрининговата програма е активна и на двете места, като единственото условие е да бъде запазен час- за университетска болница „Дева Мария“- на тел. 056 89 62 62, а за медицински център „Света София“- на 056 845083.
Добави Коментар