Испанската преса: Нестабилността в България се задълбочава
Основните политически ежедневници в Испания трети ден коментират изборите, които се проведоха у нас на 11 юли. Всички се обединяват около популиските обещания на ИТН и евентуалната загуба на ГЕРБ. „Ел Паис”, обяви, че в неделя социолозите са предвещавали минимална победа на партията на Бойко Борисов, но в понеделник Централната избирателна комисия е обявила „антисистемната партия Има такъв народ на певеца и композитор Слави Трифонов като победител в изборите при преброени 99% от бюлетините”. „Партията "Граждани за европейско развитие на България" (ГЕРБ) на бившия премиер Борисов получи 23,6% от гласовете, докато Трифонов достигна 23,9% от подкрепата, според все още временните резултати. Предвид тези резултати е предвидимо, че най-бедната страна в Европейския съюз ще продължи да бъде белязана от нестабилност, според експерти”, се казва в съобщението на „Ел Паис”.
„Българите отидоха да гласуват тази неделя за втори път от три месеца на законодателни избори с надеждата, че резултатът от изборите ще позволи да се създаде стабилна коалиция след десетилетие във властта на Борисов. Бившият премиер спечели предишните избори с 26% от гласовете, но, отслабена от граждански протести, партията му не намери партньори за управление. Официалните резултати ще бъдат публикувани в четвъртък.
„54-годишният Трифонов обяви плановете си да се опита да сформира кабинет на малцинството, което според повечето политически наблюдатели е рискован ход, който оказва натиск върху потенциалните партньори. С аргумента, че коалиционното правителство може да насърчи тайни преговори, той представи списъка си с приоритети и министри, призовавайки всички партии, включително малките, които се възползваха от нарастващото отвращение на населението от корупцията, да предоставят подкрепата си”, отбеляза „Ел Паис”.
„Време е всичко да се случи пред очите ви в Парламента. Защото това е моралното “, каза Трифонов в реч, излъчена на живо от неговия малък телевизионен канал. Партията му ще се нуждае от подкрепата на традиционни партии като социалистите или ДПС, от турски етнически произход, за да замени настоящия временен кабинет на консервативния Бойко Борисов. 62-годишният Борисов бавно губи популярност в лицето на почти ежедневната лавина от разкрития за корупция, която разяжда най-бедната държава в ЕС. Той е засегнат и от налагането на американски санкции срещу олигарси, които неговите недоброжелатели го обвиняват, че е прикрил. Въпреки че ГЕРБ, формацията на Борисов, най-накрая беше на първо място, "той няма да управлява", подчерта в неделя политологът Страхил Делийски, защото останалите партии го отхвърлят. "Това, което е заложено, следователно е да се знае дали изборите ще доведат до правителство", което продължава "задачата, започната от временния кабинет" да "промени" практиките, каза Антоний Тодоров, професор в Нов български университет”, цитира политолозите ни изданието.
Предвид нестабилността на ситуацията, анализаторите не изключват възможността да бъдат свикани трети избори, което означава, че България може да има затруднения да се възползва от пакета за възстановяване след коронавируса на Европейския съюз за милиарди евро или да одобри своите бюджетни планове за 2022 г. Това е мрачната прогноза на „Ел Паис”.
В същото време изданията ABC и публикувалият скандала Барселонагейт „Ел Периодико” допълват „картинката”: „Борисов, 62-годишен бивш бодигард - с прякор "Батман" - доминира в политиката на балканската държава от 2009 г. насам. Консерваторите вече спечелиха изборите на 4 април с почти 26% от гласовете, но отказът на останалите партии да се присъединят към тях в коалиция и липсата на правителствена алтернатива доведоха до предсрочните избори тази неделя.
"Има такъв народ", което вече беше голямата изненада през април, когато беше втори, би могъл да се съюзи с две други наскоро създадени протестни партии, към които се присъединява денонсирането на корупцията в най-бедната страна на Европейския съюз (ЕС), макар че дори може да се наложи да потърсят подкрепата на четвърта формация. Естествени съюзници са консервативната "Демократична България", на която анкетите дават 12%, и лявоцентристката "Изправи се! Мутри вън!”, която би получила 5,1%. Тези три формации отхвърлят Социалистическата партия, която е трета, според социологическите проучвания, защото твърдят, че тя е част от същата корумпираната система като ГЕРБ на Борисов.
Движението за права и свободи, партията, която обединява вота на турското малцинство, ще бъде на четвърто място с до 11,5% от гласовете, според социологическите проучвания и би могло да бъде основният партньор за да даде парламентарно мнозинство.
Повече от 11 500 избирателни секции в България отвориха врати тази неделя в 7:00 местно време за предсрочните избори, втори за три месеца, на които бяха призовани да гласуват около 6,7 милиона граждани.
Кампанията бе белязана от дебати за корупцията, в разгара на поредица скандали, които разтърсват ГЕРБ, и след санкциите на САЩ срещу трима души и тяхната мрежа от компании в началото на юни.
„Ще трябва да изчакаме последните резултати, но вече можем да очакваме, че Парламентът отново е много фрагментиран и че споразумението между страните за управление няма да е лесно ”, цитират испанските медии Геновева Петрова, социолог и директор на Alpha Research. ГЕРБ продължава да бъде доста изолирана и ще е необходимо да се промени отношението на някои от партиите, което не е безопасно. „Петрова подчертава, че Борисов е отрекъл да е постъпвал непочтено предвид обвиненията, свързани с лоши практики от страна на няколко от неговите министри, и че този резултат показва доверието на електората към самия него, който въпреки че не се представя като кандидат-премиер, за да избегне черния PR върху имиджа си, продължава да ръководи политическата формация от заден план”, пише „Ел Паис”.
„Докато беше на път да гласува в неделя сутринта, той всъщност повтори обвиненията срещу временното правителство, което управлява страната от неговата оставка досега, обвинения в несправедливо нападение срещу него. По пътя към урната той дори каза, че те са "нанесли хаос на държавата", опитвайки се да го дискредитират”, допълват още медиите в Испания.
Превод и редакция: Христина Колева, "Труд онлайн"