Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ракообразната мъглявина се оказа по-мощна от очакваното

Ключови думи: Ракообразната мъглявина, по-мощна от очакваното

Ракообразната мъглявина е един от най-популярните космически обекти заради красивите снимки, които астрономите могат да направят. Тя обаче е и сред важните източници на информация за астрономите и сега ги изненада с резултатите на ново проучване от китайската обсерватория LHAAASO, съобщава CNET.

Мъглявината е резултат от експлозията на супернова, която според учените се е случила през 1054 г. и се намира на 6500 светлинни години от Земята. След експлозията остава пулсар от неутронна звезда, който е и един от най-мощните и ярки източници на рентгенови лъчи познати до момента, предава vesti.bg.

Мъглявината е характерна с нейната дълготрайна и постоянна яркост. Това я превърна в стандарт за измерване на други подобни обекти - един краб (от името ѝ на английски Crab Nebula) определя интензивността на мъглявината на рентгеново ниво.

Според новото проучване на LHAASO досегашните представи за мъглявината са дори скромни. Оказва се, че тя може да е още по-ярка. Обсерваторията в Хималаите е засякла фотон с мощност 1 квадрилион електронволта.

А според учените това е индикация, че близо до центъра на мъглявината се е образувал естествен ускорител на частици, който е с размер приблизително една десета колкото Слънчевата система. Това го прави поне 20 000 пъти по-мощен спрямо възможностите на ускорителите, които човечеството е направило.

Изданието EurekAlert цитира съобщение на Китайската академия на науките, в което тя казва, че яркостта на Ракообразната мъглявина може да достигне над 3,5 пъти повече смятаното досега. Това налага преизчисляване на стандарта занапред. Мощността на обекта е толкова голяма, че е на ръба на човешките разбирания за физиката, отбелязват учените.

Обсерваторията LHAASO е съвсем нова и все още има довършителни работи. Това е едно от първите ѝ проучвания и показват мащаба и детайлността на информацията, която ще може да генерира.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила