Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Рефлуксът - най-разпространеното стомашно заболяване в съвременното общество

Ключови думи: рефлукс, най-разпространено заболяване, здраве, симптоми, лечение, парене, болка в гърдите, корем

Гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) е едно от най-разпространените заболявания в съвременното общество. Тя възниква при регулярно връщане на стомашен сок към хранопровода, който дразни лигавицата в долната му част и може да доведе до неговото възпаление.

„Въпреки сложното име, заболяването не е сложно, но, за съжаление, е често срещано. Все повече и по-млади пациенти започнаха да се оплакват от рефлукс- счита се, че 17% от хората на 20-годишна възраст страдат от това.“ казва гастроентерологът д-р Александър Маринов от Клиниката по гастроентерология на „Аджибадем Сити Клиник Младост“ в София.

Симптомите се изразяват в парене и болка зад гръдната кост, болка в горната част на корема. Има и неспецифични симптоми като нощна кашлица, чести зъбни инфекции, сухота в устата, горчивия вкус в устата сутрин. Киселините са основен, но незадължителен симптом.  За да може да бъде поставена диагнозата, трябва симптомите да се проявят поне два пъти седмично, но с по-голяма продължителност- от 3 до 6 месеца. Т.е. ако между 3 и 6 месеца проявяваме два пъти седмично симптоми, вероятно говорим за гастроезофагеалната рефлуксна болест.

„Вероятно една от причините възрастовата граница да пада е наднорменото тегло, което започва да се проявява във все по-ранна възраст. Грешки в храненето, храна с ниско качество, тютюнопушене, прекалена употреба на пикантни, мазни или пържени храни- всичко това може да ни постави в рисковата група.“ предупреждава специалистът.

По време на бременност, заради повишеното интраабдоминално налягане, рефлуксът е често срещан проблем. Най-често това са пациентки, които са го имали и преди бременността, но повишената коремна обиколка го засилва. В такъв случай консултацията със специалист и внимателният подход са от изключително значение, тъй като по-скоро трябва да се наблегне върху хигиенно-диетичния режим на бременната, а не върху медикаментозно лечение. 

Възможно е хората с години да не разберат, че страдат от гастроезофагеален рефлукс. Това е много опасно, защото може да причини увреждане в долната част на хранопровода- ерозия, която в последствие би могла да доведе до Баретов хранопровод или трансформация на клетките, т.е. в предраково състояние. Това състояние трябва да бъде диагностицирано, проследявано и лекувано адекватно. Диагнозата се поставя чрез гастроскопия- с гастроскоп се оглежда горната част на стомашно-чревния тракт. Въпреки че изследването е инвазивно, то е сравнително безопасно и дава възможност да се вземе биопсия от стомаха в търсене на бактерията Хеликобактер Пилори. Тя, освен, че е виновна допълнително за рефлукса, защото повишава стомашната киселиност, е и причина за язвена болест на стомаха и на дванадесетопръстника, МАЛТ лимфом и други състояния. 

Д-р Александър Маринов е един от младите, но много перспективни гастроентеролозина „Аджибадем Сити Клиник“. Той е с насоченост към в диагностиката и лечението на заболявания на горния и долния гастроинтестинален тракт, хепатобилиарната система, панкреаса и перитонеума, както и в интервенционална гастроентерология. Участвал е като подизследовател във фаза II, III и IV клинични изпитвания с индикация ХВЧ (болест на Крон, Улцерозен колит), ГЕРБ, стеатохепатит. Носител е на наградата на вестник „24 часа“ – „Лекарите, на които вярваме“. Д-р Александър Маринов ще преглежда в университетска болница „Дева Мария“ в Бургас на 10 юли след предварително запазен час на тел. 056 89 62 62.
 

Гореща новина за 26 млрд. за пенсиите на българите Средният размер на изплатените пенсии през  2024 г. е 230,18 лв., а средният размер на разсроченото плащане е 471,07 лв., сочат данните Министерският съвет с реакция след драмата в София Ето какво написаха от властите
Води селски живот И е много щастлив Поредна среща на президентското движение в Бургас – гражданите с активна роля в дискусията Тракийско дружество „Екзарх Антим I“ стана център на поредна среща за политическа промяна
България има нова надежда в спорта В тениса на корт при жените Тежка катастрофа в София Колите са изпотрошени
Министерството на туризма представи България на много голямо туристическо изложение В Дания Борисов с извънреден ход след екшъна на "Възраждане" на пъпа на София Осъждаме политическата агресия и риторика, която подменя политическия дебат и въвежда в заблуждение общественото мнение по отношение на членството на България в Еврозоната, посочват от партията на Борисов
Карлос Насар разкри мечтите си и обяви: Господ винаги ме среща с правилните хора Когато скъсах ахилес, от федерацията спряха да ми вдигат телефона, обяви олимпийският шампион Искате бели зъби? Лесни начини да ги постигнете в домашни условия Едва ли има някой, който не би искал да има красива усмивка, на която всеки да се възхищава
Огромен проблем пред Южното Черноморие Южното Черноморие е поставено под риск да остане без питейно-битово водоснабдяване през летните месеци Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали Какво се случва в София?