Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Новите жилища поскъпват с до 20%

снимката е илюстративна
Ключови думи: цени на жилища, ново строителство, цена на желязото, арматура, новини

Увеличение с до 20% на цените на имотите в следващата година заради поскъпването на основни строителни материали и нова наредба за достъп на хора с увреждания, прогнозират от бранша, пише вестник Труд.

Строителната стомана е поскъпнала с над 25% за година и това не зависи от строителството в България, а се определя от далеч по-значими фактори, казаха строителни предприемачи. Голяма част от другите строителните материали също са поскъпнали по неясни причини. Например увеличена е цената на най-популярния изолационен материал. При увеличение на себестойността няма как това да не се отрази на цената на крайния продукт, коментират представители на строителни компании.

Друг фактор за цената на жилищата в бъдеще ще бъде и новата наредба за достъп на хора с увреждания, която според бранша е изключително непрактична и ще оскъпи строителството на апартаменти. Припомняме, че наредбата цели да осигури по-лесен достъп на хората с увреждания до жилищните блокове у нас. Там пише, че всеки апартамент в нова многофамилна жилищна сграда трябва да отговаря на изискванията за човек с увреждания. Това ще доведе до повече общи части в сградите, до по-големи коридори, тераси, бани и тоалетни в жилищата. При прилагане на наредбата новите жилища ще поскъпнат.

Влизането в сила на наредбата беше отложено с 12 месеца. Това дава възможност през този период инвестиционните проекти, изработени по старата наредба, да бъдат внесени за одобрение. Строителни предприемачи искат новите правила да не важат за всички жилища в новите сгради, а само за част от тях, които са предназначени за хора с увреждания.

Криза има, но не и за жилищния сектор, категорични са експертите от бранша. “През последните осем години най-силната година за жилищното строителство беше 2007 г., вторият пик беше през 2019 г., а първото тримесечие на 2021 г. дава индикации, че годината е третата най-силна и че пазарът се възстановява бързо”, посочва главният анализатор на Националния регистър за ново строителство и реконструкции Петър Мастиков. И добавя, че това се отнася за жилищното, а не за ваканционното строителство.

24-годишни придобиват първия си собствен дом

Възрастовата граница на купувачите на жилища в страната слиза надолу - до 24 години. По-възрастното население е по-предпазливо при покупката на имот, казват брокери. При по-младото поколение обаче преговорите при покупка на жилище са много по-детайлни и отнемат повече време. Но пък младите са много по-отворени към иновациите при новото строителство.

Запазва се ножицата между цените при покупка “на зелено” и с акт 16 - около 15%.

Над 60 млрд. са спестяванията на граждани в банките, които ако усетят силна инфлация ще инвестират, а голяма част от средствата ще бъдат насочени към недвижимите имоти, смятат от бранша. Експертите в сферата на имотите са оптимистично настроени за пазара на имоти през следващите години. Оставането на хората за по-дълго време по домовете им дори стана стимул за пазара. Нарасна търсенето на селски къщи, ваканционни имоти, както и на по-големи жилища с пространство за всеки член от семейството, като предимство е наличието на големи тераси, двор и кабинет, който позволява работа от вкъщи.

За голямото търсене на жилища допринасят и ниските лихви по кредитите и депозитите. Лихвите по ипотечните кредити са на исторически ниски нива. Преди десетина години лихвите достигаха 10%, а сега са под 3%. Ниските лихви по депозитите пък правят инвестициите в имоти по-привлекателни. Конкуренцията между банките е много силна и разликите в лихвите е изключително малка. Това са предпоставки за все по-голяма инвестиционна активност, както от страна на крайните купувачи, така и от инвеститорите, отбелязват експертите.

5
Коментара по темата
5.
Ойт
06.07.2021 18:54:58
До 3
Госпожо, а общите части според Вас кой трябва да ги плати? Заради новите изисквания за големи общи части, тепърва апартаментите ще се водят 120 м2, а реално ще са 60м2.
4.
7887 до31
06.07.2021 17:14:52
Ами то и аз не съм чувал някой насила да те кара да купуваш,скъпо "брокерче". хаха
3.
до 2
06.07.2021 17:00:16
Аз също не съм чувала за безплатен обяд, скъпо "зидарче", но не съм чувала и за жилище което се води за 100-110 кв.м., а е всъщност 55-60. Only in BG!
2.
7887 до 1
06.07.2021 16:36:20
Аз пък не съм чувал да има безплатен обяд някъде. хаха
1.
повече общи части в сградите
06.07.2021 16:02:19
Ето го и поредното еврогейско "хуманно" "обяснение" и извинение за плащане на още повече ненужен въздух!

Но в защита на еврогейството, трябва да се признае че не съм чувала за друга държава където изобщо се плаща за общи части...
  Добави Коментар
Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко... Провал за България В старт на биатлона
Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция 
Алекс Сърчаджиева скочи на Разград: Безумие! Хората там бедстваха, купете един снегорин за града - призова актрисата, която е и водеща на "Аз обичам България" Бежанец е заподозрян за атаката в Берлин Ето подробности
Тръмп си промени мнението: този път каза, че Русия е започнала войната срещу Украйна Във вторник Тръмп обвини Украйна за започването на войната, но сега промени позицията си по въпроса Гореща новина за 26 млрд. за пенсиите на българите Средният размер на изплатените пенсии през  2024 г. е 230,18 лв., а средният размер на разсроченото плащане е 471,07 лв., сочат данните
Министерският съвет с реакция след драмата в София Ето какво написаха от властите Води селски живот И е много щастлив
Поредна среща на президентското движение в Бургас – гражданите с активна роля в дискусията Тракийско дружество „Екзарх Антим I“ стана център на поредна среща за политическа промяна България има нова надежда в спорта В тениса на корт при жените