Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Новите жилища поскъпват с до 20%

снимката е илюстративна
Ключови думи: цени на жилища, ново строителство, цена на желязото, арматура, новини

Увеличение с до 20% на цените на имотите в следващата година заради поскъпването на основни строителни материали и нова наредба за достъп на хора с увреждания, прогнозират от бранша, пише вестник Труд.

Строителната стомана е поскъпнала с над 25% за година и това не зависи от строителството в България, а се определя от далеч по-значими фактори, казаха строителни предприемачи. Голяма част от другите строителните материали също са поскъпнали по неясни причини. Например увеличена е цената на най-популярния изолационен материал. При увеличение на себестойността няма как това да не се отрази на цената на крайния продукт, коментират представители на строителни компании.

Друг фактор за цената на жилищата в бъдеще ще бъде и новата наредба за достъп на хора с увреждания, която според бранша е изключително непрактична и ще оскъпи строителството на апартаменти. Припомняме, че наредбата цели да осигури по-лесен достъп на хората с увреждания до жилищните блокове у нас. Там пише, че всеки апартамент в нова многофамилна жилищна сграда трябва да отговаря на изискванията за човек с увреждания. Това ще доведе до повече общи части в сградите, до по-големи коридори, тераси, бани и тоалетни в жилищата. При прилагане на наредбата новите жилища ще поскъпнат.

Влизането в сила на наредбата беше отложено с 12 месеца. Това дава възможност през този период инвестиционните проекти, изработени по старата наредба, да бъдат внесени за одобрение. Строителни предприемачи искат новите правила да не важат за всички жилища в новите сгради, а само за част от тях, които са предназначени за хора с увреждания.

Криза има, но не и за жилищния сектор, категорични са експертите от бранша. “През последните осем години най-силната година за жилищното строителство беше 2007 г., вторият пик беше през 2019 г., а първото тримесечие на 2021 г. дава индикации, че годината е третата най-силна и че пазарът се възстановява бързо”, посочва главният анализатор на Националния регистър за ново строителство и реконструкции Петър Мастиков. И добавя, че това се отнася за жилищното, а не за ваканционното строителство.

24-годишни придобиват първия си собствен дом

Възрастовата граница на купувачите на жилища в страната слиза надолу - до 24 години. По-възрастното население е по-предпазливо при покупката на имот, казват брокери. При по-младото поколение обаче преговорите при покупка на жилище са много по-детайлни и отнемат повече време. Но пък младите са много по-отворени към иновациите при новото строителство.

Запазва се ножицата между цените при покупка “на зелено” и с акт 16 - около 15%.

Над 60 млрд. са спестяванията на граждани в банките, които ако усетят силна инфлация ще инвестират, а голяма част от средствата ще бъдат насочени към недвижимите имоти, смятат от бранша. Експертите в сферата на имотите са оптимистично настроени за пазара на имоти през следващите години. Оставането на хората за по-дълго време по домовете им дори стана стимул за пазара. Нарасна търсенето на селски къщи, ваканционни имоти, както и на по-големи жилища с пространство за всеки член от семейството, като предимство е наличието на големи тераси, двор и кабинет, който позволява работа от вкъщи.

За голямото търсене на жилища допринасят и ниските лихви по кредитите и депозитите. Лихвите по ипотечните кредити са на исторически ниски нива. Преди десетина години лихвите достигаха 10%, а сега са под 3%. Ниските лихви по депозитите пък правят инвестициите в имоти по-привлекателни. Конкуренцията между банките е много силна и разликите в лихвите е изключително малка. Това са предпоставки за все по-голяма инвестиционна активност, както от страна на крайните купувачи, така и от инвеститорите, отбелязват експертите.

5
Коментара по темата
5.
Ойт
06.07.2021 18:54:58
До 3
Госпожо, а общите части според Вас кой трябва да ги плати? Заради новите изисквания за големи общи части, тепърва апартаментите ще се водят 120 м2, а реално ще са 60м2.
4.
7887 до31
06.07.2021 17:14:52
Ами то и аз не съм чувал някой насила да те кара да купуваш,скъпо "брокерче". хаха
3.
до 2
06.07.2021 17:00:16
Аз също не съм чувала за безплатен обяд, скъпо "зидарче", но не съм чувала и за жилище което се води за 100-110 кв.м., а е всъщност 55-60. Only in BG!
2.
7887 до 1
06.07.2021 16:36:20
Аз пък не съм чувал да има безплатен обяд някъде. хаха
1.
повече общи части в сградите
06.07.2021 16:02:19
Ето го и поредното еврогейско "хуманно" "обяснение" и извинение за плащане на още повече ненужен въздух!

Но в защита на еврогейството, трябва да се признае че не съм чувала за друга държава където изобщо се плаща за общи части...
  Добави Коментар
19-годишен се вряза с колата си в ограда на къща По чудо няма загинали  Има ли изход от парламентарната криза? БСП инициира разговори с пет групи Срещат се с депутати с ПП-ДБ, „Възраждане“, АСП, ИТН и МЕЧ
Има ли изход от парламентарната криза? БСП инициира разговори с пет групи Срещат се с депутати с ПП-ДБ, „Възраждане“, АСП, ИТН и МЕЧ Ще бъде ли издадена Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев? Софийски градски съд заседава
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа