Шокиращ недостиг на домове за психично болни, старци и хора с деменция, показа ново изследване
В България има драматичен недостиг на домове за хора с психически разстройства, на домове за стари хора и за такива с деменция. Това посочиха от Института за пазарна икономика (ИПИ) в понеделник на пресконференция в БТА-София.
Те представиха свое изследване за предизвикателствата пред социалната защита след пандемията.
Данните за броя на потребителите на социални услуги за пълнолетни лица показват общ капацитет на системата от около 19,5 хил. места и брой на чакащите от порядъка на 17 хил. души. През последните години броят на чакащите расте – от 10-12 хил. през 2017-2018 г. до над 17 хил. през 2020 г. Големият брой на чакащите е в резидентните услуги за пълнолетни лица и стари хора, докато дневните центрове имат сравнително добро покритие, се посочва в писмения анализ на ИПИ.
От сдружението изнесоха конкретни числа.
Данните за недостига на места вероятно за първи път са публични, обяви Петър Ганев.
Така, например, в графата „Дневен център за стари хора“ има само 4% недостиг.
„В същото време обаче гледаме „Дом за стари хора“, т.е. резидентна услуга, в 73 общини, ползватели – 4200-4300, и чакащи – близо 2000. На практика почти 50% недостиг“, каза Ганев.
При това през годините недостигът растял.
От ИПИ представиха статистика за домове, защитени жилища и центрове за настаняване от семеен тип и за нуждата от повече места.
„И докато в домове за хора с умствена изостаналост или физически увреждания има чакащи, но все пак те не са някак си шокиращи на фона на капацитета, то в домове за лица с психически разстройства вече картината е драматична – броят на чакащите е два пъти по-голям от броя на хората, които са настанени и от капацитета. Същото е и за хората с деменция, където вече едно към едно е съотношението“, посочи Петър Ганев.
Така, например, според изнесените данни, към ноември 2020 г. има 24 центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция – те са в 19 общини. 242 са ползвателите на услугата, а чакащите са 455. Т.е. констатиран е недостиг от 188%.
Още по-шокиращи са числата при центровете за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психически разстройства. Те са 42 броя в 27 общини. Ползвателите на центровете са 551, но чакащите са 5735. Т.е. недостигът е 1041%!
Според Ганев, като цяло, при дневните центрове за хората с различни нужди няма видим проблем.
„Но когато става дума за резидентна услуга, особено при психически разстройства и деменция, вече недостигът е отчетлив“, заключи той.
ПП. Коментарът ми е точно по темата.
То за болниците няма персонал, а в тези "прекрасни" условия и пациенти ...